• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

12 Tenorów i ich udane widowisko w Gdynia Arenie

Ewa Palińska
6 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
12 Tenorów w międzynarodowym składzie zaprezentowało w Gdynia Arenie najpopularniejsze arie operowe, operetkowe oraz największe przeboje muzyki filmowej i popularnej w nietuzinkowych interpretacjach. 12 Tenorów w międzynarodowym składzie zaprezentowało w Gdynia Arenie najpopularniejsze arie operowe, operetkowe oraz największe przeboje muzyki filmowej i popularnej w nietuzinkowych interpretacjach.

Międzynarodowa grupa The 12 Tenors już od 10 lat odnosi sukcesy, koncertując na scenach całego świata. W piątkowy wieczór artyści wystąpili w Gdynia Arenie, prezentując największe przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej w nietuzinkowych aranżacjach.Arie operowe, operetkowe, największe przeboje muzyki filmowej i popularnej to repertuar, który cieszy się z reguły ogromną popularnością. Tym bardziej dziwi fakt, że frekwencja podczas piątkowego koncertu w Gdynia Arenie była stosunkowo nieliczna - na widowni zasiadło niewiele ponad 1200 widzów. Nie wpłynęło to jednak na atmosferę, która była niezwykle gorąca od pierwszej do ostatniej chwili dwugodzinnego show.

O nieustanne podgrzewanie emocji zadbało 12 Tenorów w międzynarodowym składzie, prezentujących swoje wokalne możliwości przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego. Choć były to głosy dobre, niektórzy słuchacze poczuli się zawiedzeni, bo po zapowiedziach spodziewali się czegoś innego.

- Nastawialiśmy się na 12-osobowy zespół tenorów operowych, a przez większość koncertu panowie śpiewali "normalnymi" głosami, więc tej potęgi brzmienia trochę nam brakowało. Niemniej samo wydarzenie uważam za jak najbardziej udane - opowiadała w przerwie koncertu jedna ze słuchaczek.
Tenorzy wykazali się niezwykłą wokalną elastycznością, koncentrując na sobie uwagę słuchaczy podczas wykonywania partii solowych i niepostrzeżenie usuwając się w cień, kiedy przyszło im realizować chórki. Tenorzy wykazali się niezwykłą wokalną elastycznością, koncentrując na sobie uwagę słuchaczy podczas wykonywania partii solowych i niepostrzeżenie usuwając się w cień, kiedy przyszło im realizować chórki.
Operowej barwy może faktycznie było jak na lekarstwo, ale potęgi brzmienia panom odmówić nie można. Do tego wykazali się niezwykłą wokalną elastycznością, koncentrując na sobie uwagę słuchaczy podczas wykonywania partii solowych i niepostrzeżenie usuwając się w cień, kiedy przyszło im realizować chórki.

Artyści przywitali się z publicznością rozpisanymi na 12 głosów numerami operowymi ("Funiculi Funicula", "Gira con me"). Repertuar najwyraźniej przypadł słuchaczom do gustu, bo już od pierwszych dźwięków muzyce towarzyszyły spontaniczne oklaski. Aby na sali nie zrobiło się zbyt poważnie jeden z solistów przypomniał, jaki jest cel tego spotkania - to wydarzenie muzyczne podszyte humorem, podczas którego publiczność ma prawo szaleć tak bardzo, jak tylko zapragnie, z włączeniem się do wspólnego śpiewania i tańczeniem włącznie.

Z każdym kolejnym utworem atmosfera robiła się coraz bardziej gorąca. Energetyczną "La bambę" publiczność słuchała wymachując rękami w górze, "Halleluyah" Cohena, "Amazing Grace" czy kultowe "My Way" w wielkim skupieniu, aby już chwilę później znowu szaleć wraz z wykonawcami przy bardziej dynamicznych przebojach. W programie znalazły się też utwory m. in. z repertuaru Beatlesów, Michaela Jacksona czy zespołu Queen. Niewątpliwą ciekawostką było wykonanie Arii Torreadora z "Carmen" Bizeta w języku...niemieckim, którym artyści rozpoczęli drugą część koncertu.

Artyści zapracowali na uznanie słychaczy nie tylko umiejętnościami, ale i urokiem osobistym oraz poczuciem humoru. Artyści zapracowali na uznanie słychaczy nie tylko umiejętnościami, ale i urokiem osobistym oraz poczuciem humoru.
Na pochwałę zasługuje wizualna oprawa widowiska. Panowie nie tylko śpiewali, ale też zabawiali słuchaczy swoimi popisami tanecznymi. Całość dopełniała gra świateł, podczas wykonania ballad potęgująca nostalgiczny nastrój, a w trakcie numerów bardziej energetycznych podkręcająca dynamikę. A że po obu stronach sceny umieszczono telebimy, słuchacze mieli zapewnioną ucztę nie tylko muzyczną, ale i wizualną.

Konferansjerka była prowadzona w języku polskim (wśród 12 Tenorów jest jeden polski rodzynek) a także w języku angielskim, jednak publiczność nie miała problemu ze zrozumieniem wypowiadanych przez artystów słów, czego dowodem były salwy śmiechu po każdym z wypowiedzianych żartów.

- Za chwilę zaprosimy was na przerwę, którą możecie wykorzystać na wizytę w toalecie lub wypicie drinka w barze. Takie picie ma swoje plusy - im więcej wy pijecie, tym lepiej my brzmimy - żartował ze sceny jeden z wykonawców.
Na widowni zasiadło niewiele ponad 1200 osób, ale atmosfera była gorąca od pierwszej do ostatniej chwili dwugodzinnego show. Na widowni zasiadło niewiele ponad 1200 osób, ale atmosfera była gorąca od pierwszej do ostatniej chwili dwugodzinnego show.
Gromkie brawa i owacje na stojąco, jakimi publiczność nagrodziła wykonawców, były w pełni zasłużone, a pakiet bisów, jakie artyści zaprezentowali w dowód wdzięczności, stanowił piękne podziękowanie za wspólnie spędzony, bardzo udany wieczór.

12 Tenors to show perfekcyjnie przygotowane pod względem muzycznym (ogromne brawa dla aranżera), repertuarowym, a także realizatorskim. I nawet jeśli nieco bardziej wrażliwe ucho wychwyciło pewne niedoskonałości intonacyjne czy wokalne w ogóle, a artyści na scenie wydawali się chwilami nieco niezdarni, to ich urok osobisty w pełni te niedociągnięcia rekompensował.

Za gromkie owacje artyści odwdzięczyli się gorącym bisem. Zobacz fragment.

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (16)

 • Super koncert!!!

  Za rok tez się wybiorę!!

  • 5 2

 • Czarodzieje!!!

  Wspaniały koncert!!! Bez tańca, choreografii i humoru też byłoby wspaniale bo każda aranżacja była rewelacyjna. Szczerze polecam:) wspaniały piątkowy wieczór.

  • 7 2

 • Fantastyczny koncert. Polecam wszystkim.

  • 7 2

 • Super koncert! Polecam!

  • 4 2

 • nie lepiej jednego dobrego zaprosić?

  • 9 8

 • Było cudownie.Panowie wykazali się talentem wokalnym i komicznym, dzięki czemu na długo zapamiętam ten koncert!

  • 5 2

 • słaba frekwencja i darmowe wejściówki

  W pierwszych rzędach jak zwykle wiele znanych twarzy z urzędu miasta Gdynia:)

  • 6 3

 • 1200 osób

  to odpowiedż na zamożność Polaków - atmosfera gorąca ale ceny biletów za zimne - ot co !

  • 6 0

 • (1)

  Szkoda,że tak słaba reklama na pewno bym się wybrał na koncert

  • 4 1

  • Przecież reklamy były wszędzie

   • 0 1

 • Osowa

  Nie wiedziałam o koncercie...

  • 7 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Wystawa Stocznia

15 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Rzeźba z brązu na sopockim deptaku z parasolem upamiętnia barwną postać związaną z Sopotem. Jest to?

 

Najczęściej czytane