stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

10.NDI Sopot Classic - Koncert Muzyki Polskiej

Jak co roku jeden z koncertów Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic poświęcony został twórczości polskich kompozytorów. W 2020 roku wykonamy arcydzieło światowej literatury muzycznej- Koncert fortepianowy e-moll, op. 11 Fryderyka Chopina oraz jedno z najważniejszych dzieł światowej literatury muzycznej XX wieku III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego. Solistą w Koncercie fortepianowym będzie Ingolf Wunder, laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, artysta uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych interpretatorów muzyki Chopina.

Skomponowana w 1976 roku III Symfonia Symfonia pieśni żałosnych to utwór, który przyniósł Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu niespotykaną w świecie muzyki współczesnej popularność, choć ta przyszła dopiero w kilkanaście lat po skomponowaniu dzieła. Niemal godzinna symfonia składa się z trzech części, nazwanych przez kompozytora pieśniami żałosnymi. Wszystkie odnoszą się do tematu matki cierpiącej po śmierci dziecka (w części drugiej temat ten zostaje niejako odwrócony to dziecko próbuje pocieszyć matkę) kompozytor sięgnął tu zatem po archetypiczny symbol, ściśle związany z wojennymi traumami XX wieku, a jednocześnie temat, ze względu na doświadczenia dzieciństwa, bliski jemu samemu. Symfonię włączano do ścieżek dźwiękowych filmów (m.in. Bez lęku Petera Weira.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Symfonia pieśni żałosnych jest jednym z najważniejszych dzieł w muzyce polskiej II połowy XX wieku oraz jedną z najważniejszych symfonii ubiegłego stulecia w ogóle. Partię solową w Symfonii wykona Katarzyna Trylnik- sopran, artystka na stałe związana z Teatrem Wielkim Operą Narodową.

Wykonawcy:
Katarzyna Trylnik _ sopran
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Ingolf Wunder _ pianista i dyrygent
Wojciech Rajski _ dyrygent
Tadeusz Deszkiewicz _ prowadzenie koncertu

Organizatorzy: Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Opera Leśna / The Forest Opera

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.
Sponsorem tytularnym festiwalu jest Grupa NDI.

więcej informacji: www.sopotclassic.pl

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaka telewizja nagrała i wyemitowała musical "Lalka" w reż. Wojciecha Kościelniaka?