• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

ukryte / wypowiedziane / przypomniane (1 opinia)

kwi 28

niedziela, godz. 11:00

bilety 10 zł

16 kwietnia - 4 maja 2024, godz. 11:00 - 18:00

Wstęp wolny
To ekspozycja prezentująca Grudzień '70 w filmowym tryptyku Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów oraz współtwórcy polskiej szkoły filmowej - realizował swój tryptyk Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza i Wałęsa. Człowiek z nadziei pół wieku - od 1963, kiedy powstał scenariusz pierwszego filmu, do 2013 roku, gdy odbyła się premiera ostatniego.

Jego kino podąża za historią społecznego protestu już od początku lat 50., przez czerwiec 1956, marzec 1968, grudzień 1970, czerwiec 1976, sierpień 1980, po rok 1989. Pierwszy film z tryptyku, Człowiek z marmuru, ukazuje wydarzenia, które doprowadziły do Grudnia '70, a kolejne filmy odwołują się do tych wydarzeń jako do kluczowych dla rozwoju idei Solidarności.

Sceny, które rozegrały się w Grudniu '70, zapisały się w pamięci zbiorowej Polaków w postaci czarno-białego obrazu, wykonanego na ulicach Gdyni. Ciało 18-letniego Zbyszka Godlewskiego, pochodzącego z Elbląga pracownika fizycznego Zarządu Portu Gdynia, zastrzelonego przez wojsko 17 grudnia, koledzy niosą w pochodzie na drzwiach jak na katafalku. Zdjęcie wykonał z okna własnego mieszkania przy ul. Świętojańskiej 66 - Edmund Pepliński, fotograf, właściciel zakładu Foto Kamera przy Długim Targu w Gdańsku. Fotografia znajduje się w zbiorach ECS i prezentowana jest na wystawie UKRYTE / WYPOWIEDZIANE / PRZYPOMNIANE.

Na wystawie można też zobaczyć m.in. przepustkę 22-letniego Stefana Mosiewicza, pracownika Stoczni Gdańskiej im. Lenina, z adnotacją datowaną na 7 stycznia 1971 roku: "zgon". Mężczyzna zginął od serii z karabinu maszynowego 16 grudnia, pod bramą swojego zakładu pracy. Pogrzebany został dwa dni później na cmentarzu Srebrzysko, bez udziału bliskich, którzy jeszcze wówczas o jego śmierci nie wiedzieli. Przepustka pochodzi ze zbiorów ECS.

termin | 16 grudnia 2015 - 30 kwietnia 2016
miejsce | ECS, Galeria Trap w ogrodzie zimowym
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
wstęp | wolny

Opinie (1)

  • zanim prawda nas wyzwoli potoczą się głowy

    Szkoda mi tych biednych ludzi, których podłą smierć albo cięzki, niezasłużony los używa się dla uwiarygadnienia bandytów, oszustów i cwaniaków w rodzaju Wajdy czy Wałęsy. Zwyczajnie płakać mi się chce.

    Ci, którzy prowokują taką złość bezsilną nie rozumieją jaki los w ten sposób sobie, swoim spadkobiercom i rękodzielnym gotują. Samym ich "autorytetom" już raczej nie. Tym najwyżej grozi ujawnienie prawdy o ich parszywych żywotach za lat kilka, kiedy już pewnie zdążą pomrzeć. Cios spadnie na tych, kórzy nadal upierają się za nimi świadczyć wbrew rozsądkowi i przyzwoitości. Za to czeka was ostry lot na wysokości lamperii; bez przebaczenia. Spróbujcie sie jeszcze opamiętać, nim was zaczną wieszać, gnębić, łupić i wypędzać. Proszę. Po co nam to wszystko?

    • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku gdańszczanin Lech Wałęsa uhonorowany został Pokojową Nagrodą Nobla?