Impreza już się odbyła.
Archetyp fotografii
wystawa
| data: | 19 czerwca 2010 - 29 sierpnia 2010 |
| godzina: | 12:00 - 18:00 |
| miejsce: |
CSW Łaźnia |
| adres: | Gdańsk, Jaskółcza 1 |
| bilety: | 5 zł , ulgowy 3 zł |
| sprzedaż: | 58 305-40-50 |
wybieram się (19)
|
|
![]() |
|
ARCHETYP FOTOGRAFII
Wernisaż 18.06, godz. 18.00.
Wystawa czynna w dniach 18.06 - 29.08.2010.
Ekspozycja pomyślana została jako przedstawienie trzech bliskich postaw artystycznych, które nie odwołują się do pojęcia fotografii jako wiarygodnego świadka wydarzenia, czyli dokumentu i reportażu fotograficznego, ale do postawy zdecydowanie bliższej inscenizacji oraz tradycji malarstwa i klasycznej sztuki w sensie mistrzostwa wykonania.
Pokazanych będzie kilkadziesiąt fotografii powstałych od lat 90. XX wieku do chwili obecnej, w których artyści posługują się bardzo podobnymi środkami inscenizacji. Kanadyjczyk reprezentujący fotografię australijską - Joachim Froese w cyklu "Rhopography" (1999-2003) ukazuje tradycję martwej natury, w której nieżywe insekty oraz starzejące się owoce zastępują ludzkie życie.
Japończyk Ken Matsubara wychodząc od tradycji minimal-artu i konceptualizmu (Vertical and Horizontal, 1993) w ostatnich latach przeszedł do poetyki surrealistycznego snu i archetypu życia (Sleepwalker, 2006), w czym bliski jest twórczości Polaka Grzegorza Przyborka, jednego z najważniejszych fotografów polskich. Podejmuje on wątek końca życia ludzkiego (Thanatos, 1998) w perspektywie dehumanizacji i unicestwiania podstawowych wartości. Warto zaznaczyć, że na wystawie w Gdańsku będzie można zobaczyć kilka premierowych prac tego artysty.
Wystawa ma także swój aspekt dotyczący teorii fotografii, gdyż jej kurator w swym tekście będzie starał się odpowiedzieć na tytułowe zagadnienie: czy fotografia ma swój rodzaj języka, który sprowadza się do określonych wypowiedzi? Odpowiedź brzmi "tak", gdyż jej zasadnicza idea musi dotyczyć pojęcia umierania, czyli używając słów Susan Sontag i Rolanda Barthesa jest w dalszym ciągu "sztuką żałobną". I taka musi pozostać, jeśli rozpatrywać będziemy jej podstawowe dystynkcje.
Kurator: Krzysztof Jurecki
Współpraca: Anna Szynwelska
Przeczytaj także:
- Odtrutka na wakacyjnych "pstrykaczy". Fotografia jak sen na jawie (12 opinii) 5 lipca 2010
sortuj:
rosnąco
|
pokaż widok standardowy
opinie (razem: 3)
|
Tak dlugo jak sie ma horyzonty konczace poszukiwania na adeptach tych szkolek i fotografiach Gdanska. |
|
|
|
|
nie moda szkolek czy uczelni zenada |
|
|
|











Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.