• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zwiedzaj dzielnice Gdańska (3 opinie)

Instytut Kultury Miejskiej rozpoczyna szósty sezon letnich, bezpłatnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Już od 20 czerwca można zwiedzać Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Zaspę i Nowy Port. Od lipca do tych dzielnic dołączy Orunia - nowa dzielnica na mapie alternatywnych wycieczek po Gdańsku.

kwi 24-25

środa - czwartek

Bielkówko Kolbudy,
Wstęp wolny

w każdy piątek (do 10.05), godz. 17:00

Sopot, ul. Dworcowa 4
Wstęp wolny
- Biskupia Górka jest miejscem niezwykłym ze względu na swoją autentyczną zabudowę, pochodzącą z XIX i XX wieku. To kameralna dzielnica położona w centrum Gdańska, jednak przez główną arterię zupełnie od niego odcięta. Trzy ulice, które ją tworzą - Biskupia, Na Stoku i Salvator charakteryzują się wąskimi klatkami schodowymi, efektownymi elewacjami kamienic w stylach historyzujących i wciąż zdobiącym jezdnię brukiem. Stare napisy na kamienicach przypominają nam przedwojenne czasy, gdy większość mieszkańców posługiwała się językiem niemieckim - opowiada o Biskupiej Górce Lokalny Przewodnik, Ryszard Kopittke. Pierwszy spacer po Biskupiej Górce już 20.06 o godz. 17.30. Start: ul. Mennonitów 2 przy kościele Zielonoświątkowym. Spacery po Biskupiej Górce odbywają się w poniedziałki i środy o 17.30 oraz w soboty o 12.00.

O Dolnym Mieście, które było dzielnicą kanałów opowiada Jacek Górski - Lokalny Przewodnik i członek Stowarzyszenia Opowiadacze Dolnego Miasta: - Cały teren Dolnego Miasta początkowo pokrywała woda z morskiej zatoki, która potem zaczęła się cofać pozostawiając po sobie jezioro. W miarę upływu czasu zmieniło się w bagno, a później las, który wycięto, a na łąkach zaczęto wypasać rogaciznę i nierogaciznę. Ponieważ tej drugiej było zdecydowanie więcej - obszar ten został nazwany Świńskimi Łąkami. Gdy miasto zaczęło się rozbudowywać postanowiono osuszyć ten obszar i zbudowano sieć kanałów, która miała osuszyć tereny. Z tego powodu przez pewien czas na Dolne Miasto mówiono Amsterdam Północy. Pierwszy spacer po Dolnym Mieście odbędzie się 21.06 o godz. 17.30. Kolejne we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w niedzielę o godz. 12.00. Start: Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14.

Zaspa, poleca się szczególnie między 27.06 a 8.07, kiedy to na rusztowaniach będziemy mogli zobaczyć artystów z Argentyny, Kolumbii, Włoch i Polski pracujących nad nowymi realizacjami Festiwalu Monumental Art. Pierwsza wycieczka z Lokalnym Przewodnikiem/Przewodniczką 21.06 o godz. 17.30. Kolejne zawsze we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 13.00. Start: pod Klubem Plama GAK, ul. Pilotów 11. Podczas spaceru poznajemy nie tylko murale, ale też historię i architekturę osiedla: - W tym roku Zaspa obchodzi swoje 42 urodziny. Dziś, wnętrza zaspiańskich plastrów miodu wypełnia zieleń. Osiedla zachowało swój oryginalny plan urbanistyczny i jak dotąd uniknęło nadmiernego zagęszczenia. Dzieci w drodze do szkoły najczęściej pokonują jedną uliczkę o uspokojonym ruchu. Lokalizacja umożliwia wygodny transport do wszystkich części trójmiejskiej aglomeracji. Architekci projektujący Zaspę inspirowali się osiedlem le Mirail w Tuluzie, wg projektu greckiego architektka Georgesa Candilisa, ucznia Le Corbusiera - mówi Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik.

Nowy Port zaprasza od 22.06. Spacery rozpoczynają się pod dawnym Morskim Domem przy ul. Marynarki Polskiej 15. Zapraszamy dwa razy w tygodniu: w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. W Nowym Porcie posłuchamy o mało znanej historii lat 40-tych, gdyż tutaj w sierpniu 1946 roku wybuchł Strajk Dokerów. Dowiemy się także więcej o jego morskiej historii i codziennym życiu w dzielnicy w bezpośredniej bliskości portu. - Obecność szczególnego sąsiedztwa zapewnia mieszkańcom doświadczenie odgłosów i brzmień nieznanych innym gdańszczanom jak np. regularne trąbienie promu odpływającego do Szwecji, czy kiedyś - niskie dźwięki silników mniejszego promu Wisłoujście odbijającego od 1977 do 31 maja 2016 roku z Nabrzeża Zbożowego - mówi Katarzyna Werner, Lokalna Przewodniczka po Nowym Porcie.


Spacery trwają do połowy września i są bezpłatne. Zapisy: sien@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016, lub w Instytucie Kultury Miejskiej: ul. Długi Targ 39/40.


Daty spacerów w poszczególnych dzielnicach: www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/
---
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy: grupa inicjatywna "Od Wyzwolenia do Wolności" - Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA - Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta - Dolne Miasto, Orunia - Stacja Orunia GAK
Patroni medialni: Aktivist! Gazeta Wyborcza, metrocafe.pl, Poznaj Świat, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, iBedeker.pl

Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm jutra".

Opinie (3)

  • Plastry miodu na Zaspie to schizofreniczny labirynt. (2)

    Cholery mozna dostac. Nieintuicyjna organizacja przestrzeni. Zmierzajac do celu idziemy za wzrokiem. Wzrok biegnie po linii prostej, ale nie tak biegną sciezki we wnetrzach plastra. Nawet jak isc na skroty za wzrokiem, to i tak napotkamy przeszkodę w postaci plotu, grodzonego parkingu, kiosku itp. Mieszkam kilkanascie lat i nadal zdarza mi sie zblądzic w mniej znanych rejonach, bo ciagle mam dysonans wizualno-przestrzenny. No! ale skoro mistrzem Le Corbusier, to wszystko jasne!

    • 20 9

    • Domyślam się, że wolisz proste uliczki powiedzmy jak na Czarnym Dworze. Proste, prostopadłe i wąskie że można sąsiadowi w garnek zajrzeć. Ja jednak wolę plastry miodu i przestrzeń. Współczuję braku orientacji przestrzennej, bo ja tu mieszkam lat 5 i to ogarniam.

      • 0 0

    • Pani Marzeno, komentarz trafiony idealnie!! W tym tygodniu na własnym garbie to przeżyłam. W dodatku ogrodzone nowe bloki dodatkowo komplikują rozeznanie! :/

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Zaczytani w Gdańsku to akcja:

 

Najczęściej czytane