• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zapomniane sacrum? Żuławy Wiślane

"Zapomniane Sacrum? - Żuławy Wiślane" to ekspozycja poświęcona roli sacrum na terenie Żuław Wiślanych. Tematem przewodnim wystawy będą świątynie oraz cmentarze mennonickie, które są nośnikami wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Są one jednym z elementów żuławskiego krajobrazu jak i wielonarodowej mozaiki kulturowej tworzącej niegdyś teren delty Wisły.

9 kwietnia - 21 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

7 marca - 23 czerwca 2024

bilety 14 zł
ulgowy 10 zł
Kilkanaście czarnobiałych fotografii opatrzonych ciekawymi opisami pozwoli nam odkryć urzekające miejsca kultu religijnego. Opuszczone i zaniedbane nekropolie menonickie, dzięki staraniom lokalnych entuzjastów na nowo zaczęły odkrywać swoje tajemnice. Podczas wernisażu przedstawimy problematykę ich ochrony, dewastacji oraz funkcjonowania w przestrzeni społeczno - kulturowej Żuław. Odkryjemy nagrobną symbolikę oraz ważne treści, które można odczytać na nagrobnych stelach.

"Osiągnąłem spokój. Wiele obowiązków mnie obciążało,
Jezus pomógł mi w tej walce zwyciężyć, Nie pozwolił mi upaść,
prowadzi mnie do swojej światłości..."
(frag. Napisu na awersie steli ewangelickiej w Sobieszewie)

DYSKUSJA
Otwarcie wystawy skłoni do zadania wielu pytań na temat stanu i kondycji tych miejsc. Jak przebiegają działania rewitalizacji mennonickich nekropoli? Jak dążyć do przywrócenia rangi ważności tych miejsc i w końcu, jaki obrać kurs, by tego cennego dziedzictwa nie utracić...

Na Państwa pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście:


Marta Koperska - Kośmicka - dr inż. architekt, absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej. Badania terenowe prowadziła na Żuławach na temat architektury wernakularnej Pomorza, ludowego budownictwa drewnianego, dziedzictwa kulturowego wsi i przemian wiejskiego krajobrazu kulturowego.

Aleksandra Paprot -  etnolog i kulturoznawca, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się problematyką kreowania współczesnych tożsamości regionalnych i lokalnych oraz polityką regionalną, kulturalną i dziedzictwem kulturowym na Żuławach. Prowadziła także badania naukowe dotyczące cmentarza mennonickiego w Stogach. Brała udział w akcjach porządkowania cmentarzy w Mirowie i Tujsku. Jest wiceprezeską Stowarzyszenia "Kochamy Żuławy".

Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski - absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno-edukacyjną sferę działań "Wyspy Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy.

Dołącz do wydarzenia na FB www.facebook.com/events/1630135250631088/

Wernisaż: 18 września 2016 (niedziela) godz. 12:00

Ekspozycja wystawy: 18.09.2016 - 31.12.2016
pon.-pt. godz. 10:00 - 20:00
weekendy (wrzesień) godz. 11:00 - 14:00
Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Tradycyjnie w Gdańsku Oliwie podziwiać możemy w okresie świątecznym wyjątkową szopkę. Z czego jest ona wykonana?