• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zabytki na dotyk - warsztaty

Gdy pojawia się problem, o pomoc w jego rozwiązaniu prosimy specjalistę - osobę, która go rozumie i podchodzi do niego z empatią. Ekspertami w rozwiązywaniu problemów osób niewidomych mogą więc zostać oni sami, wystarczy dostarczyć im tylko odpowiednie narzędzia. Pomogą w tym metodologia design thinking i druk 3D.

kwi 27

sobota, godz. 10:00

bilety 199 zł

w każdą sobotę (od 11.05 do 25.05.2024), godz. 11:00, 16:00

Wstęp wolny
Design Thinking to metoda tworzenia innowacji i rozwiązywania problemów w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. To proces, w którym interdyscyplinarny zespół stara się spojrzeć na problem z wielu perspektyw, nie bojąc się eksperymentowania i częstego testowania hipotez. Celem ich pracy wygenerowanie oryginalnego rozwiązania oraz sprawdzenie jego działania na etapie prototypowania.

W czasie warsztatów skupimy się na codziennych problemach osób niewidomych: mierzeniu odległości, nalewaniu płynów, sprawdzaniu czasu, a także wielu innych trudnościach, szukając dla nich tańszych, ekonomiczniejszych i lepszych rozwiązań. Interdyscyplinarny zespół wykładowców poprowadzi uczestników przez proces definiowania, tworzenia, prototypowania i testowania w wyniku, którego powstaną pierwowzory rozwiązań przedłożonych problemów. W stworzeniu modeli pomogą nam modelowanie trójwymiarowe i druk 3D.

Na samym początku zajmiemy się problemem turystyki osób niewidomych. Zastanowimy się jak opisać miasto, które istnieje w ponad ludzkiej skali? Spróbujemy zwiedzić wybrane gdańskie zabytki bez zmysłu wzroku i udamy się na tak zwane "service safari", by poznać problem z perspektywy osób niewidomych. Następnie m.in. z pomocą technologii druku 3D wydrukujemy budynki Ratusza Staromiejskiego i kościoła św. Jana pozwalając poznać "zabytek na dotyk".

Jeśli chcesz dołączyć do naszego zespołu, zostać projektantem innowacji i ulepszać świat - dołącz do nas! Zapraszamy osoby niewidome oraz widzące, zainteresowane tematyką design thinking i druku 3D.

Prowadzący:
Krzysztof Kossak - projektant wzornictwa. Absolwent Architektury oraz Wzornictwa. Zajmuje się projektowaniem wystaw i produktów - od seryjnie produkowanych przedmiotów codziennego użytku po środki transportu. Od 2008 stosuje druk 3D w pracy zawodowej, a także konstruuje i modernizuje open-sourceowe drukarki 3D. W nagrodzonym przez Narodowe Centrum Kultury projekcie NOWY PORT/nowy port był odpowiedzialny za warsztaty drukowania 3D.

Jakub Kurowski - student Politechniki Gdańskiej. Od kilku lat aktywnie udziela się jako wolontariusz fundacji Szansa dla Niewidomych z Gdańska. Uczestniczył w wielu projektach poprawy świadomości społecznej o problemach osób niepełnosprawnych i aktywizacji osób niewidomych. Obecnie aktywnie przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu osób niewidomych przeprowadzając szkolenia z obsługi komputera i programów udźwiękawiających.

Aleksandra Tatarczuk - historyczka sztuki, managerka kultury, animatorka kultury i ogrodniczka miejska; na co dzień kurator ds. edukacji w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, założycielka pracowni Dwie Ole, współzałożycielka marki Miasto do usług, zajmującej się projektowaniem dobrych usług dla miasta; realizatorka projektów społecznych i edukacyjnych; założycielka dwóch funkcjonujących ogrodów społecznych w Gdańsku; w swoich projektach wykorzystuje sztukę i ogrodnictwo miejskie jako narzędzia mediacji, a także metodykę zmiany społecznej i design thinking; kuratorka festiwalu "Cud nad Martwą Wisłą".

Grzegorz Zięcina - adiunkt na wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego na Gdańskiej ASP.  Uczęszczał do Pracowni Projektowania Architektury Okrętów. Studia ukończył w czerwcu 2008 roku pracą dyplomową pod kierunkiem prof. Andrzeja Lercha. Zajmuje się projektowaniem wzornictwa przemysłowego, architektury jednostek pływających i wykonywanie wizualizacji 3D. Współpracował przy nagrodzonym przez Narodowe Centrum Kultury Projekcie "NOWY PORT/nowy port" gdzie prowadził warsztaty modelowania".

Zabytki na dotyk
Warsztaty dla osób niewidomych
14, 21, 28 maja oraz 11,18,25 czerwca
godz. 16:00-18:00
zapisy: warsztaty@nck.org.pl / tel. 600 459 851

Opinie

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w logo Lamborghini?