• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa unikatowych pamiątek gdańskiej Polonii

Przedwojenne szaty liturgiczne, stare dokumenty oraz wiele innych pamiątek można będzie zobaczyć podczas dnia otwartego sali tradycji Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku.

Większość z unikatowych przedmiotów związana jest z postacią błogosławionego ks. Bronisława Komorowskiego. Charyzmatyczny duchowny w okresie międzywojennym był jednym z najbardziej znanych działaczy Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku. Jedną z największych jego zasług było zaadaptowanie starej pruskiej ujeżdżalni koni na kościół dla Polaków.

- Kiedy utworzono Wolne Miasto Gdańsk okazało się, że społeczność polskich katolików, czyli jakieś 30-40 tys. osób, nie ma własnej świątyni, w której msze odprawiane byłyby w języku polskim. Wprawdzie msze odprawiano sporadycznie w innych kościołach, ale gdańska Polonia pragnęła mieć własną świątynię - opowiada historyk Jan Daniluk, współautor książki Dolny Wrzeszcz i Zaspa.

Kościół św. Stanisława Biskupa stał się więc ważnym centrum Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku. Tak było do czasu II wojny światowej, kiedy ks. Komorowski trafił do obozu koncentracyjnego Stutthof, a budynek kościoła przekształcono w magazyny Luftwaffe. Więcej o dziejach świątyni przeczytasz w artykule Kościół w dawnej ujeżdżalni koni.

Kościół z ujeżdżalni koni

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Na którym rondzie w Sopocie stanęła rzeźba Echo?