• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa fotografii Mieczysława Franaszka

W kwietniu zapraszamy na fotograficzną podróż z Mieczysławem Franaszkiem po zakątkach Europy, Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Ekspozycję zdjęć ciekawych miejsc i ludzi spotkanych w Indiach, Libanie, Boliwii i innych odległych krajach będzie można oglądać w Dworku Sierakowskich do 4 maja br. Na wernisaż wystawy fotografii reportażowej bydgoskiego aktora i podróżnika zapraszamy we wtorek.

kwi 28

niedziela, godz. 19:00

Sopot,
Wstęp wolny
Mieczysław Franaszek ujmuje w kadrze te wyimki rzeczywistości, które go zaciekawią, poruszą, kiedy uzna, że to, co dostrzega jest znaczące a zarazem otwiera możliwość zainteresowania jego spojrzeniem na świat, a więc zdjęciem, kogoś, kto będzie je oglądał. Każde zdjęcie zdaje się... upamiętnieniem spotkania. A przecież w życiu niewiele jest ważniejszego niż spotkania. Bywają niespodziewane i nieoczekiwane, ale rzadko przydarzają się komuś, kto nie jest do nich przygotowany, przede wszystkim duchowo. (...) Od lat podróżuje po świecie: zjeździł Polskę, Europę, wyprawiał się do Afryki, Azji, Ameryki Południowej. Lista krajów, w które zwiedzał jest długa - i oczywiście nie jest zakończona. Podczas podróży fotografuje. (...) odcina się w od zawodowstwa w dziedzinie fotografii:

"Trzeba mieć profesjonalny sprzęt, którego nie mam. Trzeba być artystą. Ja rejestruję rzeczywistość. To, co mi się w danym momencie podoba, co mnie urzeka. To fakt, bardzo mnie interesuje architektura. I twarze ludzi. Twarze ludzi są zawsze ciekawe. Można z nich wyczytać różne historie. Twarze same w sobie są piękne, brzydkie czy wyraziste. To właściwie wszystko jedno. Ktoś może być brzydki, ale tak wyrazisty, że to jest aż piękne."

MIECZYSŁAW FRANASZEK
Aktor, podróżnik i fotograf. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (1968 r.). Debiutował w 1966 r. na scenie Teatru "STU" w Krakowie. Pracował m.in. w teatrach w Nowej Hucie, Krakowie, Sosnowcu, Opolu, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy. Znany z wielu ról m.in.: Asesora Kowalewa w "Nosie" wg M. Gogola; Jimmiego w "Szklanej menażerii" T. Williamsa; Leona w "Śnie srebrnym Salomei" J. Słowackiego; Papkina w "Zemście" A. Fredry; Albina w "Ślubach panieńskich" A. Fredry; XX, YY w "Emigrantach" Sł. Mrożka; Bohatera - "Kartoteka" T. Różewicza; Reżysera - "Nasze miasto" T. Wildera; Clarina - "Życie snem" P. Calderona de la Barca oraz Feuerbacha w "Ja, Feuerbach" T. Dorsta. Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych, na których otrzymywał nagrody aktorskie, m.in. w Erlangen (Niemcy), Zagrzebiu (Jugosławia), Szczecinie, Krakowie. W latach 60. współpracował z ośrodkiem TVP Kraków, a od czterdziestu pięciu lat współpracuje z redakcjami radiowymi wielu miast. Jest autorem i wykonawcą trzyczęściowego monodramu "Rady dobrego Boga", który w 2015 i 2016 roku był prezentowany także w Edynburgu. Od 2011 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W 2007 roku rozpoczął stałą współpracę z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy. Zajmuje się fotografią reportażową, dokumentując swoje podróże po Europie, Afryce (Egipt, Maroko, Tunezja), Azji (Chiny, Indie, Iran, Izrael, Jemen, Jordania, Liban, Nepal, Syria, Turcja, Uzbekistan) i Ameryce Południowej (Boliwia, Peru). Jest autorem kilku wystaw indywidualnych prezentowanych w Bydgoszczy, Warszawie i Krakowie.

Jest laureatem Medalu "Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską" (2013 r.)

4 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Opinie

Sprawdź się

Która z wymienionych książek nie została napisana przez Günter Grassa?