• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Józefa Szajny

Zapraszamy na wystawę jednego z najważniejszych artystów powojennej Polski - Józefa Szajny. Jego dzieła znajdują się dziś w każdej liczącej się kolekcji polskiej sztuki współczesnej. Należał do tych cudem ocalałych z obozu zagłady w Auschwitz, gdzie trafił do celi śmierci.

27 kwietnia - 2 czerwca 2024, godz. 10:00 - 15:00

Gdynia,
Wstęp wolny

15 kwietnia - 14 czerwca 2024, godz. 12:00

Wstęp wolny
To ekstremalne doświadczenie zaważyło na jego twórczości i jest kluczowe dla zrozumienia dzieł malarskich, jak i teatralnych Szajny. Uważa się go za prekursora głównych tendencji sztuki lat 60 - dążności do integracji dyscyplin i wyjścia malarstwa w przestrzeń. Na wystawie prezentujemy wizjonerskie asamblaże, kolaże, prace ze znakomitego, jakże wciąż aktualnego cyklu Mrowiska, a także świetne rysunki, lapidarne w formie erotyki. Mamy nadzieję, że dzieła te nie będą dla Państwa obojętne, cytując autora: Nie chodzi mi wcale o aplauz, a po prostu o reakcję.

Józef Szajna (1922 - 2008)
Malarz, scenograf, reżyser, teoretyk teatru, twórca autorskich, nowatorskich przedstawień, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To o nim, w roku 1989 podczas Biennale Sztuki w brazylijskim Sao Paulo, krytycy mówili, że jest jednym z pięciu największych artystów XX wieku. Uczestnik walki antyfaszystowskiej, aresztowany był więźniem w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie. Członek Antynazistowskiego Ruchu Oporu 1939-1945 (ZWZ AK). W 1952 r. uzyskał dyplom w zakresie grafiki, a rok później również w zakresie scenografii w krakowskiej ASP. Po studiach, w latach 1954-1963 pracował jako pedagog w macierzystej uczelni. Od roku 1972 był profesorem w ASP w Warszawie, gdzie między innymi kierował studium scenografii. Jednocześnie był aktywny na innych polach: w latach 1955-63 był scenografem, a następnie, do roku 1966, również dyrektorem, kierownikiem artystycznym i reżyserem Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Józef Szajna już w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie łączył galerię z teatrem, awangardowe działania plastyczne, wystawy i akcje artystyczne w jednym miejscu. Współpracował także ze Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Śląskim w Katowicach, wrocławskim Teatrem Współczesnym czy warszawskim Teatrem Polskim. W roku 1971 stworzył autorski Teatr-Galerię w warszawskim Centrum Sztuki Studio. Szajna reprezentował Polskę między innymi na Biennale w Wenecji (1970 i 1990) oraz Biennale w Sao Paulo (1979 i 1989). Światowy sukces odniósł jako twórca teatralny. Był członkiem licznych stowarzyszeń artystycznych, a za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany i honorowany w kraju i za granicą.

Opinie

Sprawdź się

Największą inicjatywą budowlaną w historii polskiego muzealnictwa morskiego jest...?