• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Ci, którzy odeszli są wśród nas

Od środy, 19 października br. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na wystawę "Ci którzy odeszli są wśród nas", która będzie kontynuacją listopadowego cyklu wspomnień o wybitnych, już nieżyjących artystach związanych z Trójmiastem. W tym roku na wystawę w galerii Dworku złożą się prace następujących autorów: Sylwii Gabszewicz, Wiesława Matuszka, Bogdana Mirowskiego, Zbigniewa Ralickiego, Anny Smolany, Adama Smolany i Włodzimierza Wieczorkiewicza. Zaprezentujemy m.in. malarstwo, grafiki, rysunki, a także lalki. Kuratorem wystawy jest sopocka malarka i pedagog Roswita Stern.

1 grudnia 2023 - 31 marca 2024

Sopot,
bilety 15 zł
ulgowy 7 zł
Na wernisaż zapraszamy we wtorek, 25 października o godz.18.00. Wydarzenie uświetni m.in. znana kompozycja Janusza Hajduna "Niech no tylko zakwitną jabłonie" w wykonaniu Jakuba Hajduna (fortepian) a także poezja Tadeusza Nowaka w interpretacji Krzysztofa Kuczkowskiego.

Wystawę "Ci, którzy odeszli są wśród nas" będzie można oglądać do 27 listopada 2016 r., codziennie w godzinach 12.00-18.00.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych kolekcji. Serdecznie dziękujemy rodzinom i przyjaciołom autorów, prywatnym kolekcjonerom oraz pani Roswicie Stern za pomoc w przygotowaniu wystawy.

Gabszewicz Sylwia (1956-2011)
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z dyplomem w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1981 roku. W 2005 r. w galerii Dworku zaprezentowana została indywidualna wystawa malarstwa, której tematem dominującym były kwiaty. Pisano o niej: "Nie jest to malarstwo realistyczne. Sylwia Gabszewicz zamiast przedstawiać rzeczywistość, kreuje ją. Konsekwentnie i z fantazją drąży sekrety barw. Wydobywa niuanse światła bez użycia cienia. Jej obrazy to magia pełna tajemnic".

Wiesław Matuszek (1938-2012)
Studiował na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Architektury oraz PWSSP na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowniach profesorów: Władysława Lama, Zdzisława Kałędkiewicza, Stanisława Borysowskiego i Krystyny Łady-Studnickiej. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek i akwarelę. Przez czterdzieści lat współpracował z Wydawnictwem Morskim, jako ilustrator publikacji encyklopedycznych. Aranżował ekspozycje w Muzeum Morskim oraz był redaktorem graficznym "Tygodnika Gdańskiego". Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje dokonania prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2009 roku wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Bogdan Mirowski (1945-2014)
Sopocki artysta, jubiler, miłośnik naturalnego bursztynu. Specjalizował się w rzeźbach ze srebrnej blachy, przy tworzeniu których często korzystał z bursztynu i drewna. Przedstawiał na nich przede wszystkim ludzi i sceny rodzajowe, często inspirowane czasami średniowiecza i stylem Hieronima Boscha. Jest twórcą statuetki Bursztynowego Słowika - głównej nagrody Sopockiego Festiwalu Piosenki. Swoją sztukę prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także na pokazach mody. Jego prace znaleźć można w zbiorach muzeów, jak również w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą. Jedna z najważniejszych - tryptyk o tytule: "O bursztynie w księgach pisano", została zakupiona przez Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Zbigniew Ralicki (1935-1974)
Artysta malarz i rysownik. Absolwent, a potem pedagog gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskał w pracowni prof. S. Borysowskiego (1964). Należał do eksperymentalnego teatru studenckiego "Galeria". Tworzył poetyckie obrazy, w których stylizacja w duchu naiwnego realizmu wiązała się z warsztatową perfekcją i historyczną erudycją. Wystawa malarstwa i rysunku Zbigniewa Ralickiego zaprezentowana została m.in. w 2001 r. w Dworku Sierakowskich w Sopocie.

Anna Smolana (1921-2009)
Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz Instytutu Sztuk Plastycznych we Lwowie. Od czerwca 1946 roku była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego. Członek Komisji Ocen Artystycznych w CPLiA w Gdyni oraz konsultant w WDK w Gdańsku. W latach 1972-1988 brała udział w 15-tu plenerach malarskich, graficznych, tkanin i tworzyw sztucznych. Od 1946 związana z Sopotem. Tu mieszkała i tworzyła. Projektowała lalki, zabawki, zajmowała się rysunkiem, tkaniną i kolażem. Z powodzeniem projektowała także odzież, obuwie i galanterię, m.in. stroje dla zespołów regionalnych. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą. W 2007 w galerii Dworku Sierakowskich odbyła się wystawa "Ogryzki" będąca skromną reprezentacją zachowanych w domu lalek, rysunków i kolaży autorki.

Adam Smolana (1921-1987)
Od 1938 roku do 1942 roku studiował w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych we Lwowie, w pracowni Mariana Wnuka. W 1951 roku uzyskał dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u profesora Strynkiewicza. W latach 1944-1945 pracował w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie. Od 1945 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków (pełnił w nim wiele funkcji). Od 1946 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (do 1964 roku z siedzibą w Sopocie). W latach 1951-1964 był prorektorem tejże uczelni. W latach 1964-1975 był kierownikiem katedry i pracowni projektowania rzeźby w dziedzinie architektury i urbanistyki. Od 1964 do 1965 roku był profesorem rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Damaszku (Syria). W 1970 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych AIAP oraz współzałożycielem Związku Artystów Rzeźbiarzy oraz Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Uprawiał wspinaczkę wysokogórską, należał do GOPR-u, był ratownikiem górskim, uprawiał także narciarstwo, w tym biegi zjazdowe. Prace Adama Smolany znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Słupsku i Szczecinie, w BWA w Sopocie, w wielu muzeach zagranicznych m.in.: w Egipcie, Nowej Zelandii, Niemczech, Syrii, Indiach, we Włoszech, USA i Rosji.

Włodzimierz Wieczorkiewicz (1945-2001)
Artysta rzeźbiarz, animator kultury, scenograf, twórca teatru autorskiego "ą" w latach 60. oraz założyciel legendarnej Galerii Sulmin w poewangielickim kościele pod Gdańskiem, miejsca przyjaznego artystom i miłośnikom sztuki. Od połowy lat 80. Wieczorkiewicz organizował tam wernisaże, koncerty oraz towarzyskie spotkania malarzy, literatów i muzyków, na które przyjeżdżali goście z całej Europy. Jednym z animowanych cykli był projekt "W pracowni gdańskich artystów", którego idea polegała na podarowaniu przez Wieczorkiewicza swojej pracy innemu artyście, który z kolei tworzył instalację wkomponowując w nią własne dzieła. Część dorobku artysty została utracona w pożarze Galerii w 2005 r. Zachowały się między innymi słynne płaskorzeźby ze skóry: "Kompozycja II", "Explosion", "Przenikanie", "Zeichen II" z 1990 oraz "Ptak" (ok. 1980) zaprezentowane w Londynie, obok prac Władysława Hasiora i Matthiasa Schauflera, na wystawie zbiorowej Pauliny Ołowskiej "Metoda" (2013 r.).

Opinie

Sprawdź się

Na dachu którego teatru w sezonie letnim możemy oglądać filmy na wielkim ekranie?