• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wykład z cyklu Modernizmy i Modernizacje - Osiedla mieszkaniowe. Idea i praktyka - Jacek Friedrich

Wiek XIX wraz z rozpędzającą się rewolucją przemysłową przyniósł także ogromny rozwój miast. Przybywający coraz liczniej do miast robotnicy często żyli jednak w prowizorycznych budynkach lub w zaniedbanych ruderach, bez jakichkolwiek wygód. Coraz częściej zaczęto więc wskazywać na mankamenty nowoczesnego miasta. Z czasem pojawiły się także, mniej lub bardziej utopijne, pomysły na uzdrowienie sytuacji. Postulowano budowę idealnych, samowystarczalnych osiedli oddalonych od centrów cywilizacji, opracowano koncepcję miasta-ogrodu, przede wszystkim jednak wprowadzano regulacje prawne, które miały powstrzymać negatywne zjawiska.

Pomimo tych działań głód mieszkaniowy narastał, stając się w początkach wieku XX jednym z największych problemów społecznych świata zachodniego. Jego rozwiązanie miały przynieść budowane wedle reguł nowoczesnej architektury osiedla mieszkaniowe. Wiele z nich powstało jeszcze w okresie międzywojennym, jednak prawdziwa eksplozja budownictwa osiedlowego nastąpiła po II wojnie światowej. Tysiące modernistycznych osiedli wznoszono w Europie i Azji, Afryce i obu Amerykach. Z czasem zamiast entuzjazmu pojawiło się jednak zwątpienie, czy nowoczesne osiedle to rzeczywiście najlepszy sposób rozwiązania kwestii mieszkaniowej, a praktyka zaczęła podważać teoretyczne założenia

Podczas naszego spotkania przyjrzymy się temu, w jaki sposób w ciągu ostatnich dwóch stuleci rozwijała się idea i praktyka osiedla mieszkaniowego na świecie i w Polsce.

Opinie

Sprawdź się

Skąd się wzięły pierwsze szklane bombki?