• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wykład Davida Rifkinda | Etiopia i Włochy: Kolonialne Miasta na Rozdrożu

Wykład Davida Rifkinda zaprezentuje problematykę związaną z urbanistyczną zabudową miast w Etiopii podczas włoskiej okupacji (1935-41) w kontekście zróżnicowanej dynamiki obecnych tam kultur. W odróżnieniu od konwencjonalnego obrazu włoskiej okupacji związanej z przemocą obecną w historii modernistycznej Etiopii, bliższe poznanie tematu ujawnia fascynujące związki i nawiązania w procesie konstruowania przestrzeni urbanistycznej. Etiopskie miasta niewątpliwie świadczą o bezpośredniej analogii w sposobach reprezentowania władzy przez reżimy abisyńskiego cesarza Haile Selassie czy też włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego.

Spotkanie z Davidem Rifkindem poprowadzi Przemysław Strożek.


David Rifkind jest wykładowcą historii architektury, teorii oraz dizajnu w Wyższej Szkole Sztuki i Architektury na Międzynarodowym Uniwersytecie Florydy. Obecnie zajmuję się badaniami związanymi z urbanistyką oraz architekturą w Etiopii (od późnego XIX w. do współczesności). Jego badania to pierwsza próba długoterminowych, usystematyzowanych badań nad urbanistycznymi założeniami w Afryce. Jest autorem nagradzanych publikacji m.in. "Bitwa o Modernizm: Quadrante i Polityzacja Architektonicznego Dyskursu w Faszystowskich Włoszech", która opublikowana została w 2012 przez CISA Palladio and Marsilio Editori. Publikował artykuły we Włoszech i Etiopii; był kuratorem wystawy Metropolie/ Kolonie: Afryka i Włochy w Muzeum Sztuki Frost, Miami, Floryda. W 2014 współredagował wraz z Elie G. Haddad Krytyczną Historię Współczesnej Architektury opublikowaną przez wydawnictwo Ashgate.

Przemysław Strożek - ur. 1983, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, stypendysta Fulbrighta oraz członek European Network for Avant-garde and Modernist Studies, autor licznych publikacji na temat awangardy, a ostatnio książki o Marinettim w Polsce (IS PAN, 2012). Autor rozdziału o afroamerykańskich fascynacjach włoskich futurystów w książce Afromodenisms (Edinburgh University Press, 2013), tekstu o recepcji Josephine Baker w sztuce awangardy ("Dialog" 2012 nr 1) oraz kilku publikacji na temat afrofuturyzmu w "Lampie" i na stronie obieg.pl. W katalogu wystawy Yinki Shonibare znajdują się jego teksty o afrykańskich motywach w awangardzie.

Opinie

Sprawdź się

Rzeźba z brązu na sopockim deptaku z parasolem upamiętnia barwną postać związaną z Sopotem. Jest to?