• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Weekend z kulturą Czechosłowacką

Ćmielów, pikasy, biurka na wysoki połysk - te kultowe już określenia kojarzą się w pierwszej chwili z rodzimym projektowaniem przemysłowym, ale nie oszukujmy się, nasi południowi sąsiedzi byli pierwsi. Chwilę potem Polska włączyła się do gry i nie było już wiadomo czyj pomysł był pierwszy, kto od kogo kopiował, czy wreszcie - kto zrobił to lepiej?

18 listopada 2023 - 12 maja 2024

bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Zapraszamy na Weekend z kulturą Czechosłowacką, podczas którego poznamy bliżej polski i czechosłowacki dizajn.


13.03 (piątek), godz. 18.00

Wernisaż wystawy "Wojna i Pokój"


14.03 (sobota)

godz. 16.00 - wykład "Kolorowa inwazja. O polskiej i czechosłowackiej porcelanie przełomu lat 50. i 60. XX w." - Barbara Banaś

godz. 16.45 - wykład "Od konfekcji do mody i z powrotem - moda lat 50. i 60. XX w. w Czechosłowacji" - Robert Kulmiński

godz. 17.30 - dyskusja

godz. 18.30 - pokaz filmu Diabelski wynalazek (Vynález zkázy), 1958, reż. Karel Zeman, wprowadzenie: Jan Jeništa

15.03 (niedziela)

godz. 14.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Wojna i Pokój" - Jan Jeništa

godz. 15.30 - pokaz filmu Kobieta na torach(Dáma na kolejích), 1966, reż. Ladislav Rychman wprowadzenie: Jan Jeništa

***

Wykład Barbary Banaś - "Kolorowa inwazja. O polskiej i czechosłowackiej porcelanie przełomu lat 50. i 60. XX w."

Przełom lat 50. i 60. XX w. to czas niezwykłego wzorniczego boomu zarówno w Polsce, jak i sąsiadującej z nią Czechosłowacji. Krótki moment politycznej "odwilży" sprawił, że do obu krajów znajdujących się w orbicie Związku Radzieckiego dotarły najnowsze designerskie trendy lansowane wówczas w Europie Zachodniej. Dla Czechów czas ten symbolicznie wiąże się z wielkim sukcesem ich projektantów na wystawie EXPO w Brukseli (1958), w Polsce zaś nowatorskim poszukiwaniom patronuje warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Na wystawie "Wojna i Pokój" zaprezentowano w żartobliwym układzie bitewnego starcia dokonania polskich i czechosłowackich projektantów porcelany użytkowej. O tym jak wyglądało wnętrze polskiej i czechosłowackiej kuchni oraz jadalni, na ile produkowane wówczas naczynia te dla Zdenki, i te dla Krysi mają ze sobą coś wspólnego; czym charakteryzuje się "styl epoki" i czy bruselsky sen czechosłowackiej porcelany bliski jest "odwilżowym" formom i barwom polskiej ceramiki. O tym wszystkim opowie dr Barbara Banaś, autorka książki Polski New Look. Polska ceramika lat 50. i 60., właścicielka prezentowanej na wystawie kolekcji polskiej porcelany.

Wykład Roberta Kulmińskiego - "Od konfekcji do mody i z powrotem - moda lat 50. i 60. XX w. w Czechosłowacji"

Kiedy Marta Gottwaldová stała się pierwszą damą Czechosłowacji starała się dorównać elegancją swojej poprzedniczce Hanie, małżonce prezydenta Edvarda Beneša. Komuniści jednak dążąc do zniesienia każdego przejawu elitaryzmu społecznego, likwidowali również przedwojenne domy mody. W tym i najbardziej ekskluzywny, wzorujący się na modzie francuskiej, praski salon Hany Podolskiej, w którym ubierały się między innymi słynne Czechosłowackie aktorki Lída Baarová czy Olga Scheinpflugová, żona Karola Czapka. To właśnie dzięki wstawiennictwu Marty Gottwaldovej aż do 1954 roku w salonie mogła pracować jego właścicielka, nawet po tym, jak stał się on częścią państwowych Zakładów Przemysłu Odzieżowego Proštějov. Połączenie polityki i świata mody, balansowanie pomiędzy oryginalnymi wzorami a ujednoliconą produkcją odzieżową, elitaryzmem a egalitaryzmem, estetyką a funkcjonalnością, pomiędzy produktami szytymi własnoręcznie a dostępnymi w sklepach, pomiędzy tym co zakazane, a tym co dozwolone - to tylko niektóre odcienie mody lat 50 i 60 w Czechosłowacji, o których opowie ten wykład.

Opinie

Sprawdź się

Jakie dwie sztuki zrealizował w Teatrze Wybrzeże Jan Klata?