• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Feta 2024

Ulica - przestrzeń teatru i/czy rewolucji - o polskim teatrze ulicznym

Zapraszamy na pierwszą w historii Fety debatę o polskim teatrze ulicznym: "Ulica - przestrzeń teatru i/czy rewolucji", która odbędzie się w Klubie Wodnym "Żabi Kruk" 13.07, o godz. 19.

Teatr Miniatura i Krytyka Polityczna Trójmiasto we współpracy z Klubem PLAMA zapraszają 13 lipca o godz. 19.00 na debatę towarzyszącą Festiwalowi Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA poświęconą polskiemu teatrowi ulicznemu. W gronie artystów, animatorów kultury i krytyków, którzy od lat zajmują się teatrem ulicznym porozmawiamy o tym, co charakteryzuje polski teatr uliczny, czym się wyróżnia na tle światowym, jakie były jego początki i w jakim kierunku zmierza.

Do rozmowy zostali zaproszeni: Lech Raczak, jeden z założycieli Teatru Ósmego Dnia, od 1993 roku dyrektor artystyczny festiwalu Malta, największego plenerowego wydarzenia kulturalnego w Polsce, Romuald Wicza-Pokojski, twórca spektakli ulicznych, inicjator festiwalu Bulwar Sztuki w Toruniu, obecnie dyrektor Teatru Miniatura w Gdańsku, Elwira Twardowska, animatorka kultury, inicjatorka i do 2011 r. dyrektorka artystyczna gdańskiego festiwalu FETA oraz Igor Stokfiszewski, dramaturg, krytyk literacki i teatralny, publicysta, członek zespołu tworzącego tegoroczne Berlin Biennale. Spotkanie poprowadzi Mirosław Baran, krytyk teatralny i filmowy, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

13 lipca, piątek, godz. 19.00
Klub Wodny "Żabi Kruk", ul. Żabi Kruk 15 w Gdańsku lub nabrzeże przy klubie (zależnie od pogody)
Debata "Ulica - przestrzeń teatru i/czy rewolucji"
Prowadzenie: Mirosław Baran

Goście debaty:
Lech Raczak - ukończył Wydział Polonistyki Uniwersytetu Poznańskiego. Od 1964 związany był z Teatrem Ósmego Dnia jako jego współzałożyciel, aktor, reżyser, a od 1968 także szef zespołu, który wyrastał z tradycji teatru studenckiego i nadawał ton polskiemu ruchowi alternatywnemu: artyści zaangażowani w opozycję wobec socjalistycznych władz, poddawani politycznym represjom, radykalnie reformowali też język sztuki. Po rozstaniu z Teatrem Ósmego Dnia Lech Raczak na cztery lata związał się poznańskim Teatrem Polskim. Od 1993 roku jest niezmiennie szefem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu. Reżyseruje w Polsce i we Włoszech (gdzie mieszka na stałe od 1998 r.), w teatrach dramatycznych i eksperymentalnych; prowadzi warsztaty aktorskie i reżyserskie, jest profesorem wizytującym w pracowni Zjawisk Teatralnych poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Igor Stokfiszewski - krytyk literacki, dramaturg, członek zespołu Krytyki Politycznej. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim i Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2001-2006 redaktor działu literackiego magazynu "Ha!art". Współpracuje przy międzynarodowych literackich programach stypendialnych z Willą Decjusza w Krakowie. Był współkuratorem REDakcji KP w Warszawie przy ul. Chmielnej. Współpracuje z Teatrem Nowym w Warszawie, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie i Berlin Biennale.

Elwira Twardowska - długoletnia szefowa klubu Plama na gdańskiej Zaspie, inicjatorka i dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, znana animatorka wydarzeń kulturalnych.

Romuald Wicza-Pokojski
- reżyser, dramaturg, założyciel autorskiego Teatru Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli zarówno scenicznych, jak i plenerowych, od 2011 roku dyrektor naczelny i artystyczny Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Zaangażowany w działalność kulturalną i teatralną: pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki, kierownik społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza. Realizator projektów artystyczno-społecznych adresowanych do osób bezdomnych, środowisk defaworyzowanych społecznie, emigrantów. W latach 2008-2011 dyrektor programowy Biura Gdańsk 2016, współautor strategii kulturalnej "Wolność kultury. Kultura Wolności".

Opinie

Sprawdź się

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów organizowane są przez: