• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Teresa Byszewska: Kolaże z tkanin, serigrafie, frotaże

Serdecznie zapraszamy na wystawę TERESA BYSZEWSKA: KOLAŻE Z TKANIN, SERIGRAFIE, FROTAŻE, którą oglądać można do lutego w foyer Sceny Kameralnej w Sopocie.

16 marca - 16 kwietnia 2024, godz. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny

24 maja - 29 lipca 2024, godz. 9:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawa towarzyszy retrospektywnej ekspozycji prac Jana Lenicy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (otwarcie jutro o godzinie 19.30). Teresa Byszewska będzie obecna na obu wernisażach.

"Podoba mi się to co robisz. Chyba jest tam trochę ze mnie. To nie jest zarzut. To mnie cieszy.", Jan Lenica w liście do Teresy Byszewskiej z 20 grudnia 1997 roku.

"Teresa nie zmienia się, wciąż szuka nowych doświadczeń, nowych technik: zaczęła od grafiki, plakatów, potem nadszedł czas obrazów spod igły, fantastycznych pejzaży, groteskowych postaci, wymyślonych ptaków teraz wreszcie frotaże. Hołd dla Maxa Ernsta, tak; ale jakże po polsku, a la Teresa (...)", Jan Lenica, 1988.

Teresa Byszewska ukończyła Wydział Grafiki warszawskiej ASP w 1956, pracę dyplomową tworząc w pracowni prof. Józefa Mroszczaka. Początkowo projektowała plakaty i ilustrowała książki dla dzieci. W latach 1954-1966 była żoną Jana Lenicy, z którym współpracowała przy jego pierwszych realizacjach filmowych. Jednak najważniejszym etapem jej działalności artystycznej stało się tworzenie obrazów z tkanin i koronek. Ich oryginalność przyniosła autorce międzynarodowe uznanie.

W ostatnich latach wyszywane na tkaninie przy pomocy maszyny do szycia rysunki stanowiły podkład pod wykonywane na - sprowadzanym z Tajlandii - papierze kompozycje graficzne techniką frotażu. Mieszka w Paryżu i w Warszawie. Miała ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, wystawiała w wielu galeriach i muzeach Europy, m.in. w Paryżu, Monachium, Barcelonie, Zurychu, Londynie, Tokio, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu. Jej prace znajdują się w Museum für Gestaltung w Zurychu, Muzeum Narodowym w Poznaniu, w Privinciaa Museum w s-Hertogenbosch, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i w wielu kolekcjach prywatnych.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie w Trójmieście odbywał się festiwal "Dwa Teatry"?