• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Teatralny the best of na Wybrzeżu Sztuki

Łukasz Rudziński
25 czerwca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
"T.E.O.R.E.M.A.T." Grzegorza Jarzyny to obraz na obrazie. Z filmu Piera Paolo Pasoliniego reżysera najbardziej zainteresował motyw kryzysu, jakie staje się udziałem każdego człowieka. Spektakl pokazany zostanie 7 i 8 lipca. "T.E.O.R.E.M.A.T." Grzegorza Jarzyny to obraz na obrazie. Z filmu Piera Paolo Pasoliniego reżysera najbardziej zainteresował motyw kryzysu, jakie staje się udziałem każdego człowieka. Spektakl pokazany zostanie 7 i 8 lipca.

Festiwal Wybrzeże Sztuki, który rozpocznie się w niedzielny wieczór 26 czerwca i potrwa przez dwa kolejne tygodnie, jest jednym z nielicznych w Trójmieście przeglądów tego, co w polskim teatrze najważniejsze. Wybrzeże Sztuki (teatralnej) z roku na rok wygląda coraz okazalej.



Spektakl Mikołaja Grabowskiego "O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III" wyróżnia nie tylko najdłuższy tytuł tej edycji Wybrzeża Sztuki. To trzeci powrót reżysera do "Opisu obyczajów" Jędrzeja Kitowicza (pokazy 4 i 5 lipca). Spektakl Mikołaja Grabowskiego "O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III" wyróżnia nie tylko najdłuższy tytuł tej edycji Wybrzeża Sztuki. To trzeci powrót reżysera do "Opisu obyczajów" Jędrzeja Kitowicza (pokazy 4 i 5 lipca).
"Koza albo kim jest Sylwia?" ma być kameralną opowieścią o uprzedzeniu, zrozumieniu, miłości i nienawiści. Czy tak jest w istocie przekonamy się w niedzielę 26 czerwca. "Koza albo kim jest Sylwia?" ma być kameralną opowieścią o uprzedzeniu, zrozumieniu, miłości i nienawiści. Czy tak jest w istocie przekonamy się w niedzielę 26 czerwca.
"Babel" Mai Kleczewskiej to dzieło manifest, próba odpowiedzenia Elfriede Jelinek na jej wyzwanie rzucone inscenizatorom. To przestrzeń, gdzie ciało, przemoc i seks funkcjonują w jednym rytmie. "Babel" w Teatrze Wybrzeże 30 czerwca. "Babel" Mai Kleczewskiej to dzieło manifest, próba odpowiedzenia Elfriede Jelinek na jej wyzwanie rzucone inscenizatorom. To przestrzeń, gdzie ciało, przemoc i seks funkcjonują w jednym rytmie. "Babel" w Teatrze Wybrzeże 30 czerwca.
Pierwsza edycja Wybrzeża Sztuki była interdyscyplinarna. Potem festiwal stawał się coraz bardziej monotematyczny, skoncentrowany na teatrze. Miniona edycja dodała mu elitarności, bo obejrzeliśmy spektakle trzech wybitnych polskich twórców, na których wzorują się kolejne pokolenia reżyserów - Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny. I chociaż nie pokazano w Trójmieście ich najbardziej cenionych produkcji ostatnich lat, satysfakcja, że zobaczyliśmy teatr ścisłej czołówki polskich reżyserów (i aktorów) pozwalała mieć nadzieję, że nie zawiedziemy się także w tym roku.

Wprawdzie z wspomnianej "wielkiej trójki", zobaczymy jedynie produkcję tego trzeciego, ale za to będzie to spektakl przełomowy i szczególny nie tylko dla Jarzyny. Od powstania "Teoremy" Piera Paolo Pasoliniego minęło ponad 40 lat, ale chęć na zgłębianie tajników ludzkiej duszy wcale nie zmalała. Jarzyna aktorów prowadzi do doświadczenia granicznego. Jakiego? Odpowiedź 7 i 8 lipca (godz. 19).

Siłą tegorocznej edycji jest jej wszechstronność. Tym razem zobaczymy nie trzy a siedem spektakli. Wśród twórców, obok odważnych i cenionych za rozmach i odwagę użycia środków teatralnych do mówienia własnych językiem scenicznym (Maja Kleczewska - "Babel" i "Babel 2" i Jan Klata - "Utwór o matce i ojczyźnie") znajdziemy reżyserów bardziej konserwatywnych (Mikołaj Grabowski).

Organizatorzy nie zapominają o nowych scenach teatralnych. Z warszawskiego Och-Teatru, młodszego brata Teatru Polonia Krystyny Jandy, przywieziony zostanie "Koza, albo kim jest Sylwia?", zrealizowana przez duet Kasia Adamik i Olga Chajdas. Właśnie "Koza..." - opowiadająca o losach homoseksualnego Billego, którego ojciec w telewizyjnym wywiadzie przyznaje, że zakochał się w tytułowej, nikomu nieznanej Sylwii - otwiera festiwal już w niedzielę 26 czerwca (godz. 20).

Nie zabraknie też zupełnie nowego warszawskiego teatru Tomasza Karolaka - Teatru IMKA. To kontynuacja teatralnej sagi, jaką od ponad 20 lat tworzy Mikołaj Grabowski. W spektaklu "O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III" (pokazy 4-5 lipca, godz. 21:30) starszy z braci Grabowskich (jego bratem jest popularny aktor Andrzej Grabowski, który spotkał się niedawno z trójmiejską publicznością podczas Festiwalu "Dwa Teatry") nie tylko reżyseruje, ale jest autorem scenografii i występuje na scenie.

- Cykl ten będzie trwał tak długo, aż wyczerpie się interesujący materiał u autora; warto bowiem dzisiejszemu Polakowi przyjrzeć się epoce saskiej, epoce przedrozbiorowej, epoce, w której stanowiliśmy sami o sobie i porównać owe obyczaje z dzisiejszymi - mówi Mikołaj Grabowski.

Festiwal, który nieformalnie kontynuuje tradycję letniego Festiwalu Teatru Wybrzeże, zapoczątkowanego przez Macieja Nowaka, poprzednika obecnego dyrektora Teatru Wybrzeże Adama Orzechowskiego, sięga więc coraz głębiej i coraz szerzej do tych zjawisk polskiego teatru, których na co dzień nie oglądamy. Do poziomu budowanych w podobny sposób Warszawskich Spotkań Teatralnych jeszcze Wybrzeżu Sztuki trochę brakuje, ale trend wydaje się słuszny. Dużo, wyraziście i różnorodnie. Tak powstają najciekawsze przeglądy teatralne w kraju.

Festiwal Wybrzeże Sztuki potrwa od 26 czerwca do 10 lipca. Bilety w cenie 50-120 zł.

Wydarzenia

Festiwal Wybrzeże Sztuki 2011 (19 opinii)

(19 opinii)
spektakl dramatyczny, festiwal teatralny

Miejsca

Zobacz także

Opinie (13) 3 zablokowane

  • Bieda z nedzą ten festiwal,chociaz czego wymagac od miasta w ktorym jest tylko jeden marny teatr,Gdansk i nie bojmy sie tego (2)

    powiedziec to teatralna pustynia i ten festiwalik tego nie zmieni

    • 6 11

    • aha... o dzięki za tę prawdę objawioną!

      • 0 1

    • geniusz, geniusz nie kto inny to napisał :)

      • 1 1

  • Kulturalnie

    żądamy więcej dobrych spektakli w Gdańsku !!!

    • 2 1

  • fajnie

    podoba mi się ta inicjatywa i ten festiwal. Wybiorę się na Jarzynę, Klatę i wreszcie Kleczewską w Trójmieście. Prosimy o więcej takich twórców w Trójmieście!!!

    • 2 2

  • (4)

    Główne zdjęcie to Trylogia Klaty a nie Jarzyna !

    • 2 2

    • (2)

      niedługo nawet czynności fizjologiczne "w trakcie" będą "sztuką"
      oto oblicza wydawania kasy w trójmieście
      i oblicza tej całej stolicy "kultury"

      • 4 0

      • nie wiem czemu post się tu podpiął

        • 0 0

      • Uważaj bo "normalni" nazwą Cię

        dyletantem i prostakiem.
        Przecież czynności o których piszesz to taka wielka sztuka...

        • 3 0

    • według mnie to Jarzyna

      • 1 0

  • FAJNIE, ALE

    A ja wolałam festiwal Wybrzeże Sztuki w poprzedniej wersji. Podobał mi sie jego interdycyplinarny charakter i lansowanie trójmiejskich artystów. Przede wszystkim ceniłam go jednak dlatego, że był producentem nowych spektakli i projektów. Ściągnięcie dobrze już znanych, docenionych spektakli firmowanych przez głośne nazwiska to - moim zdaniem - pójście na łatwiznę. Taki festiwal nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, nie generuje (i nie odkrywa) nowych zjawisk w sztuce. Ma wartość wyłącznie lokalną, ale nie wyróżni się spośród wielu innych festiwali organizowanych w Polsce. Podobny zestaw spektakli można zobaczyć wszędzie. Nie ma w tym żadnego pomysłu. Dziwi mnie, że Łukasz Rudziński tak się tym zachwyca.

    • 6 0

  • pierwszy spektakl żenada (1)

    zobaczymy co dalej...

    • 0 1

    • Kąąąąąplexy

      Na pewno jesteś młodym aktorzyną z Trójmiasta i masz kompleksy.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czego symbolem jest choinka?

 

Najczęściej czytane