• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Teatr Nadaje na Witomino

  • sobota, 27 maja 2017
  • Lokalizacja
    Gdynia, Szkoła Podstawowa i Osiedlowy Klub Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Bałtyk
  • Bilety
    wstęp wolny

Gdzie Teatr Gdynia Główna, tam dużo się dzieje, tam poruszane są ważne tematy, tam widzowie zostają oczarowani i przeniesieni w krainę różnorodności. TGG pojawi się na Witominie 27 maja, gdzie wraz z mieszkańcami Witomina teatralnie uczci dwa święta: Obchody 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdyni, uświetnione zabawnym, wzruszającym, pełnym międzypokoleniowej energii przedstawieniem oraz Trójmiejski Dzień Równości, który będzie celebrowany odważnym spektaklem, w innowacyjnej formule Teatru Forum. Tu widownia także ma wpływ na kształt przedstawienia

.

Spektakl międzypokoleniowy "Była sobie szkoła"
Spektakl odbędzie się 27 maja o godz. 13 w Szkole Podstawowej nr. 35 w Gdyni ul. Uczniowska 1.

Przedstawienie teatralne zostało wykreowane wraz z nauczycielami, rodzicami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdyni. Podczas trzech miesięcy pracy zarówno dzieci, jak i dorośli pogłębiali swoje umiejętności aktorskie, jak również tworzyli spektakl, którego inspiracją są wspomnienia pracowników i absolwentów szkoły. Przypalone mleko, sprawdzanie tarcz, jednokierunkowy ruch po szkolnych schodach pojawiają się w scenkach, które przywołują dwie metaforyczne bohaterki: Edukacja i Dyscyplina. Przy okazji spierają się o to, jakie powinny przyświecać ideały procesowi nauczania i wychowania kolejnych pokoleń.
Spektakl jest przygotowywany przez grupę osiemnastu osób - od sześciolatków po czterdziestolatków, pod artystycznym przewodnictwem reżyserki Idy Bocian i asystującego jej Jackowi Pankowi z Teatru Gdynia Główna. W role dorosłych wcielają się dzieci, a w część ról uczniów także dorośli. Wartka akcja, zabawne dialogi, ciekawe rozwiązania sceniczne oraz nuta refleksji nie pozwalają nawet przez chwilę nudzić się widzowi!

Spektakl Teatru Forum "SPALONY"
Spektakl "SPALONY" odbędzie się 27 maja 2017 r. - g. 12.00 -W Osiedlowym Klubie Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Bałtyk, ul. Narcyzowa 1

Spektakl "SPALONY" to wypowiedź na temat poszukiwania tożsamości. Bohater naszego przedstawienia, to nie wyróżniający się niczym szczególnym uczeń gdyńskiego gimnazjum. Uczy się dobrze, ma grupę przyjaciół, oraz realizuje swoje pasje jako członek drużyny piłkarskiej w młodzieżowym klubie sportowym. Cały ten ład popada w ruinę, kiedy bohater zacznie uświadamiać sobie niezgodność własnej tożsamości z panującą w szkole i w domu "NORMĄ". Możliwe, że słyszał o sławnych parach jednopłciowych, być może widział je w telewizji, jednak określenie własnej tożsamości wprawia go w dezorientację i duże zakłopotanie. Zapraszamy do obejrzenia współczesnej, uniwersalnej historii o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi oraz akceptacji siebie i innych.
Występują: Marta Jaszewska, Przemysław Jurewicz, Jacek Panek, Radosław Smużny
Dżoker: Małgorzata Polakowska

Propozycja skierowana do osób powyżej 13 roku życia.

Prezentacje:
"Była sobie szkoła" 27 maja 2017 r. - g. 13.00 (pokaz otwarty dla mieszkańców) - Szkoła Podstawowa nr 35 w Gdyni, ul. Uczniowska 1
"SPALONY" 27 maja 2017 r. - g. 12.00 - Osiedlowy Klub Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Bałtyk, ul. Narcyzowa 1
WSTĘP BEZPŁATNY


Realizacja spektakli jest częścią projektu "Teatr nadaje na Witomino". Projekt realizowany w ramach środków przyznanych z Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego w konkursie "Przyjazna Dzielnica".

WIĘCEJ O PROJEKCIE:
Teatr Nadaje na Witomino to inicjatywa realizowana przez Radę Dzielnicy Witomino Radiostacja, Teatr Gdynia Główna i Szkołę Podstawową nr 35, których połączyła sympatia do teatru, chęć przygotowania twórczych warsztatów oraz wizja, że z ich pomocą można zintegrować mieszkańców Witomina.  Nasz projekt to więcej niż teatr. To platforma spotkania, pretekst do wyjścia z domu, poznanie siebie i najbliższego otoczenia z zupełnie innej perspektywy.
W ramach projektu zrealizujemy różnorodne formy działań teatralnych.

Miesięczne warsztaty metodą Teatru Forum dla osób dorosłych, zwieńczone spektaklem.  TF to interaktywna forma teatralna stworzona przez brazylijskiego praktyka dramy, pedagoga, reżysera oraz twórcę koncepcji Teatru Uciśnionych   Augusto Boal'a. To także metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji egzystencjalnej. Przedstawienia realizowane metodą Teatru Forum, pozwalają widzom wpływać na przebieg zdarzeń, które oglądają, znajdować alternatywne rozwiązania sytuacji konfliktowych, zdobywać doświadczenie aktywnego wykazywania się własną inicjatywą. Poprzez teatr uczestnicy nabędą umiejętności potrzebnych do reagowania na przemoc, dyskryminację, niesprawiedliwość społeczną i inne trudności napotykane w życiu codziennym.

Warsztaty teatralne dla uczniów i ich rodziców oraz pedagogów Szkoły Podstawowej nr 35. Czteromiesięczne, regularne warsztaty teatralne, połączone z realizacją spektaklu pokoleniowego (dzieci, nauczyciele i rodzice) na zakończenie projektu. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie, w którym wszyscy razem bierzemy na siebie ciężar i odpowiedzialność za efekt końcowy. Głównym celem warsztatów jest lepsze poznanie się i dialog międzypokoleniowy. Warsztaty pozwolą uczestnikom poznać tajniki sztuki aktorskiej, poszerzyć swoją świadomość ciała, zintegrować się z uczestnikami, by w efekcie przełożyć to wszystko na akcję sceniczną. Finał, w postaci realizacji scenicznej, zaplanowany jest na uroczystość obchodów 50-lecia istnienia Szkoły.

Prezentacje spektakli Teatru Gdynia Główna. Projekt zakłada 6 prezentacji teatralnych (dla dzieci, młodzieży i dorosłych) w przestrzeniach nieteatralnych (w bibliotekach, świetlicach, gminnych klubach kultury), które staną się na ten moment artystycznie aktywne. Przy okazji prezentacji spektakli dla dorosłych, widzowie będą mieli okazję spotkać się z twórcami, zadać pytania o metody pracy i podzielić się swoimi wrażeniami. Z myślą o dzieciach przygotowaliśmy prezentacje teatralne, połączone z warsztatami animacyjnymi. Uczestnicy czynnie poznają na czym polega animacja (ożywianie) w teatrze lalkowym, a także inaczej spojrzą na świat otaczających ich przedmiotów. Wstęp na wszystkie pokazy będzie bezpłatny.
 
Projekt realizowany w ramach środków przyznanych z Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego w konkursie "Przyjazna Dzielnica".

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Co znajduje się w Parku Hestii w Sopocie?