• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Talent został w rodzinie - wystawa "Nasze martwe" w Galerii Da Vinci

Aleksandra Lamek
4 sierpnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Jedna z prac Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej. Jedna z prac Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej.

Nastrojowe martwe natury i refleksyjne scenki rodzajowe - prawie 40 prac Kiejstuta Bereźnickiego oraz jego dwóch córek: Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej i Olgi Bereźnickiej-Korczewskiej można od wtorku oglądać w gdańskiej Galerii Da Vinci.



Malarstwo Kiejstuta Bereźnickiego cieszy się w Polsce i poza jej granicami należytym uznaniem. Nieco mniej rozpoznawalne, choć równie interesujące, są prace dwóch córek tego znakomitego artysty: Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej i Olgi Bereźnickiej-Korczewskiej. Wystawa w Galerii Da Vinci jest doskonałą okazją do zapoznania się z ich twórczością.

- To wspólna, rodzinna wystawa, zorganizowana z okazji otwarcia nowej siedziby naszej galerii - mówi Anna Staniukiewicz z Galerii Da Vinci. - Zaprezentujemy na niej prace Bereźnickiego, głównie te z ostatnich lat, oraz obrazy autorstwa jego córek, pochodzące ze zbiorów prywatnych.

Ekspozycja zatytułowana "Nasze martwe" składa się przede wszystkim z martwych natur, w których specjalizują się Anna Bereźnicka-Kalkowska i Olga Bereźnicka-Korczewska. Tak jak i ojciec obu autorek, w swojej twórczości prowadzą one dialog z tradycją malarską dawnych mistrzów. Na ich obrazach pojawiają się przedmioty użytku codziennego, przemieszane z zaskakującymi, często budzącymi niepokój obiektami, takimi jak trofea myśliwskie.

Wystawa w gdańskiej galerii czynna będzie do 16 sierpnia.

Kiejstut Bereźnicki urodził się w 1935 roku w Poznaniu. Studia artystyczne ukończył w gdańskiej PWSSP (obecnie ASP). Był uczniem Stanisława Teisseyre'a i Jacka Żuławskiego, dyplom uzyskał w roku 1958 w pracowni pierwszego z nich. W roku 1960 rozpoczął pracę pedagoga w macierzystej uczelni, od roku 1982 kieruje pracownią malarstwa, natomiast w latach 1981-1984 pełnił funkcję prorektora. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi w 1969 r., Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej w 1972 r. oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1985 r. Inspiracje czerpie z barokowego malarstwa holenderskiego i polskiego portretu trumiennego.

Miejsca

Opinie (2)

  • super, na pewno będę

    • 2 0

  • Nowa lokalizacja

    Teraz Galeria mieści się przy ul.Tkackiej.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ważnym trójmiejskim artystą street artu, tworzącym pod pseudonimem M-city, który stworzył "galerię społecznego muralu" komentującą polską rzeczywistość społeczno-polityczną, jest:

 

Najczęściej czytane