• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Statuetka Marsjasza trafi w ręce Tadeusza Dominika

Weronika Korbal
25 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Świat kolorowymi znakami malowany - inspiracje kapizmem i abstrakcją liryczną w malarstwie Tadeusza Dominika. Świat kolorowymi znakami malowany - inspiracje kapizmem i abstrakcją liryczną w malarstwie Tadeusza Dominika.

W lipcu bieżącego roku przyznano nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego, ogólnopolskie wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa za rok 2009. W tej edycji konkursu statuetka Marsjasza powędrowała w ręce spadkobiercy najlepszych tradycji malarstwa polskiego - Tadeusza Dominika.



Poza malarstwem na wystawie pojawią się grafiki,gobeliny i rysunki. Poza malarstwem na wystawie pojawią się grafiki,gobeliny i rysunki.
Przyroda to główna inspiracja malarza. Przyroda to główna inspiracja malarza.
Kapituła Nagrody powołana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP na specjalnym posiedzeniu 7 lipca 2010 roku wybrała laureata konkursu im. Kazimierza Ostrowskiego - malarza i grafika Tadeusza Dominika.
Jest to dziewiąty nagrodzony artysta w konkursie, który odbywa się corocznie.

- Twórczość Tadeusza Dominika nigdy nie popadła w suchy formalizm - zawsze niesie za sobą głębokie emocje, mimo syntetycznego, abstrakcyjnego języka jakim operuje - mówi Janusz Janowski, prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP, członek kapituły konkursu. - Jest to malarz wybitny i uniwersalny - jego twórczość to pomost łączący sztukę awangardową i nowoczesną drugiej połowy XX wieku z tendencjami odradzającej się aktualnie sztuki przedstawieniowej.

25 października o godzinie 17:00, honorowa nagroda - Marsjasz powędrują w ręce laureata podczas Gali Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, która będzie miała miejsce w Pałacu Opatów. Tego samego dnia rozpocznie się wystawa prac nagrodzonego w tej edycji artysty. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace malarskie, rysunki, gobeliny a także wczesne grafiki, które otworzyły artyście drogę do kariery w postaci uczestnictwa w Biennale Weneckim w 1956 roku.

Tadeusz Dominik to przede wszystkim malarz, choć zajmuje się też grafiką, tkaniną artystyczną oraz ostatnio grafiką komputerową. Uczeń Jana Cybisa - wybitnego kolorysty, a także pedagog, był wielokrotnie nagradzany. Jego prace znajdują się w kolekcjach w kraju i na całym świecie. Jego malarstwo jest określane jako wypadkowa fascynacji koloryzmem w wydaniu kapistów oraz liryczną abstrakcją, i to przywiązanie do tradycji oraz jej kreatywne kontynuowanie zadecydowało o przyznaniu mu nagrody. Świat jaki tworzy Dominik wypełnia głównie przyroda, poddana mocnej, ale dekoracyjnej syntezie, nie brak w nim też inspiracji muzyką.

Wydarzenia

Malarstwo Tadeusza Dominika

10 zł
wystawa

Miejsca

Opinie

Wydarzenia

spektakl dramatyczny

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Która z mitologicznych postaci przyczyniła się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser?

 

Najczęściej czytane