• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733-1734 - wystawa (1 opinia)

27 maja (we wtorek) otwieramy naszą największą wystawę sezonową "Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733-1734". Uroczystość składać się będzie z odsłonięcia pomnika hrabiego Louisa de Plélo przy Twierdzy Wisłoujście o godzinie 12.00 i wernisażu wystawy w Ratuszu Głównego Miasta o godzinie 14.00
Publiczności wystawa zostanie udostępniona dnia następnego, czyli w środę 28 maja od godziny 10.00.
Obowiązują bilety wstępu do muzeum.

O wystawie:
W maju 2014 r. mija 280 lat od oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-saksońskie. W związku z rocznicą Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje we współpracy z Ambasadą Republiki Francuskiej wystawę czasową, której celem jest zaprezentowanie postaci króla Stanisława Leszczyńskiego oraz jego związków z Gdańskiem na tle wydarzeń historycznych epoki w Europie. W sposób jasny i zwięzły zostanie omówione oblężenie Gdańska przez wojska rosyjsko-saksońskie, jak i nieskuteczna odsiecz wojsk francuskich. Zostanie ukazane podłoże "gdańskiego konfliktu" będącego istotną częścią wojny o sukcesję polską, u podstaw której stała elekcja Stanisława Leszczyńskiego.

W ekspozycji prezentowane będą artefakty związane zarówno z oblężeniem, jak i samą postacią króla Rzeczpospolitej Polskiej, późniejszego księcia Lotaryngii, Stanisława Leszczyńskiego. Koncepcja wystawy zakłada udostępnienie dziedzińca wewnętrznego Ratusza, poprzez wejście bezpośrednio z poziomu ulicy jako zachętę do zwiedzenia ratusza. Na dziedzińcu zostanie zaaranżowana scenka rodzajowa przedstawiająca szturm wojsk francuskich na pozycje Rosjan (pierwsze udokumentowane walki wojska francuskiego z wojskiem rosyjskim). Całość będzie eksponowana za pomocą kopii uzbrojenia i umundurowania na manekinach.

Dzięki scenografii zwiedzający przeniesie się na pole walki, poczuje grozę, usłyszy echa bitwy, poczuje zapach prochu. Docelowa ekspozycja będzie znajdować się w Ratuszu w salach dostosowanych do potrzeb ekspozycji czasowych. Tematyka wystawy udostępniona zostanie nie tylko dla polskojęzycznego odbiorcy, ale również zagranicznych turystów licznie odwiedzających Gdańsk (teksty zredagowane również w języku angielskim). Ich uzupełnieniem staną się multimedia takie jak: kioski multimedialne, interaktywna mapa, prezentacje multimedialne. Pierwsza z sal będzie miała charakter wprowadzenia w tematykę. Zwiedzający zapozna się z ówczesną sytuacją polityczną zarówno Rzeczpospolitej jak i Europy, dowie się na czym polegała elekcja oraz jakie niosła skutki. Ponadto dowie się kto "walczył" o tron w 1733 r. i jakich miał zwolenników.

Kolejna część prezentować będzie aspekty historyczne, militarne i społeczne oblężenia Gdańska w 1734 r. Przedstawione zostaną przyczyny konfliktu, przebieg oraz jego konsekwencje dla Gdańska i króla Stanisława. Znajdą się tu oprócz map, planów i rycin przedstawiających wydarzenia 1734 r. elementy uzbrojenia stron biorących udział w konflikcie. Zwiedzający zapoznają się postaciami głównodowodzących wojsk. Wśród wyróżnionych znajdzie się dowódca desantu francuskiego Louis Robert Hippolyte de Bréhan, hrabia Plélo, który 27 maja 1734 r. zginął w okolicach Twierdzy Wisłoujście i Westerplatte. Ponadto widzowie dowiedzą się jak ważne miejsce w systemie obronnym Gdańska pełniła Twierdza Wisłoujście (najpotężniejsza fortyfikacja morska Rzeczypospolitej) i jaką rolę odegrała ona w czasie oblężenia. Ostatnia część wystawy poświęcona będzie postaci króla. Poczynając od jego młodości, poprzez okres dwukrotnego panowania, a kończąc na władaniu w Księstwie Lotaryngii.

Stanisław Leszczyński
zostanie zaprezentowany nie tylko jako król Polski, książę Lotaryngii, ale również jako intelektualista, władca popierający naukę, wybitny administrator, budowniczy i gospodarz. W całej ekspozycji rozstawione zostaną podobizny (wykonane z płyt) żołnierzy francuskich, rosyjskich, saksońskich oraz gdańskich, a także typowych przedstawicieli gdańskiego mieszczaństwa z 1 poł. XVIII wieku. Zwiedzający będą mieli możliwość dalszego rozszerzenia swojej wiedzy poprzez lekturę towarzyszącego wystawie bezpłatnego folderu. W konsekwencji przygotowywana wystawa przypomni szerokiej publiczności stosunkowo mało już znane i mało popularne dzieje monarchy Stanisława Leszczyńskiego, Rzeczypospolitej, Gdańska i Lotaryngii 1 poł. XVIII stulecia.

Spodziewanym rezultatem przygotowywanej wystawy będzie zwiększenie świadomości historycznej dotyczącej postaci Stanisława Leszczyńskiego, nie tylko jako króla Polski, ale także jako księcia Lotaryngii, jak również podkreślenie ważnej roli jaką w XVIII wieku pełnił nie tylko Gdańsk, ale i cała Rzeczpospolita Polska. Wraz z otwarciem wystawy przewidujemy odsłonięcie pomnika poświęconego Louisowi Robertowi Hippolyte de Bréhan, hrabiemu Plélo oraz żołnierzom francuskim, którzy zginęli w 1734 r. Pomnik ten stanie się miejscem uroczystego hołdu delegacji francuskich odwiedzających Gdańsk.

Ekspozycja potrwa do 02 listopada 2014 roku.

Imprezy towarzyszące:

1. Kartka Okolicznościowa i Datownik Okolicznościowy
W dniu 26 maja 2014 r. Poczta Polska S.A. wprowadza do obiegu kartkę okolicznościową emisji "Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733-1734".
Autorka projektu kartki: Magdalena Jedlicka.
Kartki okolicznościowe wydane zostaną w nakładzie 500 sztuk i będą dostępne w Urzędzie Pocztowym Gdańsk 50.
W dniu 27 maja 2014 r. stosowany będzie datownik okolicznościowy "Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733-1734" - również w Urzędzie Pocztowym Gdańsk 50. Odcisk datownika uzyskać będzie można przez 28 dni.
W dniu stosowania datownika okolicznościowego, tj. 27 maja 2014 r., zapraszamy na stoisko promocyjno-sprzedażowe Poczty organizowane w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska przy Wielkiej Sali Wety. Stoisko czynne w godzinach 13:30-16:00. Natomiast Urząd Pocztowy Gdańsk 50 (ul. Długa 23/27) czynny jest całą dobę. Walory filatelistyczne Poczty Polskiej można także zakupić w pocztowym sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

2. Piknik Historyczny - Gdańsk 1734
Wydarzenie historyczne organizowane przez Radę Osiedla Siedlce, nawiązujące do 280. rocznicy oblężenia Gdańska w roku 1734 w wykonaniu Grupy "Garnizon Gdańsk". W programie m.in. pokazy edukacyjne: mody, uzbrojenia, chirurgii polowej oraz oczywiście życia codziennego oraz zajęcia dla najmłodszych, w tym: nauka musztry na wesoło, przymierzalnia strojów z epoki oraz konkursy. Nie zabraknie oczywiście inscenizacji walk oraz pokazu dawnej taktyki wojskowej z użyciem broni czarno prochowej i białej. Wszystko to w Parku Bema (róg ulicy Zakopiańskiej).
Kontakt: pan Andrzej Wardziak, radny Dzielnicy Siedlce.

Patronat Honorowy Wystawy:
Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz
Przewodniczący Senatu Republiki Francuskiej Jean-Pierre Bel

Komitet Honorowy Wystawy:
Przewodnicząca Polsko-Francuskiej Grupy Parlamentarnej Poseł Dorota Rutkowska
Przewodniczący Francusko-Polskiej Grupy Przyjaźni w Zgromadzeniu Narodowym Republiki Francuskiej Jean Launay
Przewodniczący senackiej Grupy Polsko-Francuskiej Senator Aleksander Pociej
Przewodniczący Francusko-Polskiej Grupy Przyjaźni w Senacie Republiki Francuskiej Jean-Pierre Leleux
Członek Polsko-Francuskiej Grupy Parlamentarnej Poseł Agnieszka Pomaska
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu dr Tomasz Orłowski
Ambasador Republiki Francuskiej w Warszawie Pierre Buhler
Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź Metropolita Gdański
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz
Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek
Mer Plélo Patrick Lopin
Konsul Honorowy Republiki Francuskiej w Gdańsku dr Monika Tarnowska
Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej Kontradmirał Piotr Stocki
Dowódca 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim Pułkownik Pilot Piotr Saniuk
Potomek hrabiego de Plélo Hrabia Eric de Lorgeril

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Garnizon Gdańsk

    i Kaper znów dali pokaz profesjonalizmu.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który gdyński teatr wystawia spektakle na Scenie Letniej w Gdyni Orłowie?