• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śpiewać (i mówić) otwartym głosem. Warsztaty śpiewu tradycyjnego

Borys Kossakowski
17 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Nauka śpiewu może też przydać się ludziom, którzy na co dzień pracują głosem: nauczycielom, radiowcom, pracownikom sklepów czy call-center.


Śpiewać może każdy i każdy powinien. Za pomocą pieśni przekazujemy sobie zwyczaje, elementy tradycji i kultury. Wielu osobom wydaje się, że śpiewanie jest zarezerwowane dla tych, co występują na scenie. Nic bardziej mylnego. Warsztaty pieśni tradycyjnych to spotkanie z prawdą. Przede wszystkim z prawdą o sobie.



Wspólny śpiew umożliwia osiągnięcie stanu harmonii, zarówno wokalnej jak i duchowej. Wspólny śpiew umożliwia osiągnięcie stanu harmonii, zarówno wokalnej jak i duchowej.
Ewa Grochowska przekazuje wskazówki dotyczące oddechu i artykulacji. Ewa Grochowska przekazuje wskazówki dotyczące oddechu i artykulacji.
- Można powiedzieć, że Sopocka Scena Off de BICZ rozpoczęła rok śpiewająco - mówi Beata Szalkowska, organizatorka warsztatów. - Cykl warsztatów potrwa od stycznia do marca. To okazja na długofalowy rozwój pod okiem takich mistrzów jak Ewa Grochowska, Jacek Ozimek czy Anna Broda.

Uczestnicy pracują przede wszystkim nad technikami emisyjnymi opartymi na wydobywaniu możliwie najbardziej naturalnego "otwartego" głosu. Bez napinania się, "wyciskania", sztucznego wysilania się. Aby pozwolić wyjść głosowi "bezkolizyjnie", ale jednocześnie zachować możliwość pracy nad barwą. Motto warsztatów (jedno z wielu) brzmi: "Niech zaśpiewa twoje ciało, niech zaśpiewa twoja myśl".

- Jeśli ktoś nie ma problemu z wysławianiem się, nie powinien mieć także problemów ze śpiewaniem - mówi Ewa Grochowska prowadząca warsztaty. - Oczywiście, niektórych czeka więcej pracy, ale każdy nosi w sobie pewną wrażliwość muzyczną, którą próbujemy tu uaktywnić.

Nauka śpiewu może też przydać się ludziom, którzy na co dzień pracują głosem: nauczycielom, radiowcom, pracownikom sklepów czy call-center. Tych umiejętności nie uczą w szkołach, a jeśli nie opanujemy prawidłowej techniki, "zdartego" głosu nie będzie w stanie uleczyć żaden laryngolog. Podczas warsztatów pracuje się nad siłą głosu, naturalnym tembrem, oddychaniem przeponą i używaniem rezonatorów.

Nauka śpiewu to także rozwój duchowy. Większość pieśni to pieśni obrzędowe z różnych regionów Polski. "Otwarty głos", prócz walorów funkcjonalnych (mocny, nasycony dźwięk), ma w sobie coś magicznego, rytualnego. Pieśń była podstawowym elementem wesel, chrzcin czy świąt. Dziś kolęd słuchamy z telewizorów, a śpiewać umiemy tylko "sto lat".

- Nazwałem swój warsztat "Przestrzeń głosu, głos w przestrzeni" - mówi Jacek Ozimek, prowadzący warsztaty. - Naszym celem jest dotknięcie pieśni i siebie w pieśni. W człowieku jest i dobro i zło, piękno i brzydota. Pieśń to wartość globalna, która pomaga budować poczucie harmonii między tymi elementami.

Zajęcia budzą naturalną muzykalność, ćwiczą pamięć melodii, uczą dyscypliny oddechu i rytmu, kształtują wyobraźnię dźwiękową. Ale najważniejsza powinna być przyjemność płynąca z nauki śpiewu. Kto raz poczuje na plecach ciarki podczas wspólnego śpiewania, ten nigdy ich nie zapomni.

Miejsca

Opinie (11) 2 zablokowane

  • Komentarz (2)

    Dziękujemy tobie TRÓJMIASTO że po zmianie image strony(nie koniecznie zaakceptowanej przez stałych czytelników ) pojawiło się więcej wydarzeń związanych z szeroko pojęto kulturą.

    • 27 1

    • (1)

      Chodziło oczywiście o szeroko POJĘTĄ!!!!Przepraszam

      • 3 1

      • chyba "Dziękujemy ci" a nie tobie.

        mi, ci, cię, go, mu
        Używać tego wysoce kulturalni.

        • 4 1

  • najważniejszy jest oddech

    bez tego nie ma dobrego śpiewania

    • 17 1

  • Śpiewać każdy może

    ale nie wszyscy publicznie

    • 18 0

  • Jak zwykle... (1)

    ... na zdjeciach pelno kobiet widac i nie wiem czy dla facetow to tez jest czy nie. Z opisu wynika, ze tak ale z doswiadczenia - ze nie do konca.

    • 3 1

    • faceci nie maja czasu na bzdety

      • 0 1

  • ale co? gdzie? o której? za ile?

    • 2 2

  • ale sluchac juz nie kazdy musi :-)

    • 1 3

  • Dla zainteresowanych!

    RozŚPIEWAJ się NAD MORZEM!
    Sopockie spotkania z pieśnią w Off de BICZ!

    Od stycznia do marca 2011roku podczas sesji weekendowych (sobota, niedziela) w Sopockiej Scenie Off de BICZ odbędą się wyjątkowe WARSZTATY GŁOSOWE z cenionymi w Polsce mistrzami pieśni!

    14 – 16 stycznia 2011r. „Warsztaty śpiewu tradycyjnego”;
    25 - 27 marca 2011r. - „Warsztaty śpiewu tradycyjnego”
    - zakończone prezentacją!

    Spotkanie poprowadzi EWA GROCHOWSKA – śpiewaczka, nauczycielka śpiewu tradycyjnego, skrzypaczka; wykładowca Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej w Lublinie (przy Fundacji „Muzyka Kresów”), Stypendystka MKiDN w 2006 r., swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem wybitnych specjalistów z Polski i Europy Środkowo – Wschodniej (m.in. Monika Mamińska, Swietłana Własowa, Swietłana Buckaja, Tatiana Sopiłka). Współtwórczyni Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

    Czas-o-plan: piątek: 18.00 - 21.00, sobota i niedziela: 12 - 15 i 18 - 20/21
    Ilość uczestników: max. 7 os.
    Koszt: 120zł

    29 - 30 stycznia 2011r. „Warsztaty pieśni obrzędowej”;
    5 - 6 marca 2011r. - Warsztaty „Przestrzeń głosu
    - głos w przestrzeni” - zakończone prezentacją!

    Spotkanie poprowadzi JACEK OZIMEK – nauczyciel i badacz technik głosowych, opartych o archaiczne i tradycyjne techniki wykonawcze. Prowadził wiele warsztatów mistrzowskich: tradycyjny śpiew Słowian i Polska Pieśń Archaiczna. Uczestnik kursów mistrzowskich w konserwatoriach Rosji i Ukrainy. Praktykę wokalną odbył w niemieckiej szkole Alterthums. Obecnie specjalizuje się m.in. w kształceniu i terapii głosu, współpracuje z Sopocką Sceną Off de BICZ prowadząc kobiecy zespół śpiewaczy Poghanky.

    Czas-o-plan: sobota i niedziela: godz. 11.00 - 16.00.
    Ilość uczestników: max. 20 os.
    Koszt: 120zł

    26 - 27 lutego 2011r. Warsztaty „W poszukiwaniu doskonałego głosu”

    Spotkanie poprowadzi ANIA BRODA – na co dzień muzyk Kapeli Brodów, w której śpiewa i gra na cymbałach, współpracuje z Polskim Radiem PR2, namiętnie wymyśla różne miniatury muzyczne, nauczyciel śpiewu techniką opartą na biały głosie. Zajęcia, które prowadzi rozbudzają naturalną muzykalność, uczą dyscypliny oddechu, rytmu, kształtują ciekawą barwę i brzmienie głosu. Ma na swoim koncie zbiór płyt jako Kapela Brodów.

    Czas-o-plan: sobota: 11.00 - 16.00, niedziela: 14.00 - 19.00.
    Ilość uczestników: max. 14 os.
    Koszt: 120zł

    Warunki uczestnictwa:
    Umiejętność odtwarzania podawanych dźwięków, kolejność zgłoszenia oraz wpłata zaliczki (70zł) w siedzibie Sopockiej Sceny Off de BICZ (Teatr na Plaży), al. Mamuszki 2, Sopot.

    Kontakt: e- mail: offdebicz@sopot.pl, lub tel. od pn. - pt., w godz.10-00 - 16.00: 58 555-22-34, 603-332-390;
    Organizator: Sopocka Scena Off de BICZ

    UWAGA: Warsztaty są przeznaczone dla kobiet i mężczyzn! Nie propagujemy wykluczeń ;)

    • 3 1

  • W klubie

    WINDA, pracuje fajny koleś, od emisji głosu, zajęcia na bardzo wysokim poziomie :) polecam, chodzę drugi rok.

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywały się sopockie krasnale, które według legendy zamieszkiwały podziemne miasteczko?

 

Najczęściej czytane