• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spacery po Starym i Głównym Mieście szlakami kobiet

Odkryj kobiece szlaki w Gdańsku. Spacery po Starym i Głównym Mieście oraz Stoczni Gdańskiej.

Letnie spacery z Metropolitanką przybliżają historię gdańskich perkursorek i działaczek polonijnych oraz sylwetki kobiet pracujących w Stoczni Gdańskiej. Wędrując po Starym i Głównym Mieście poznajemy Teklę Gliniecką, która współtworzyła amatorski teatr w Gdańsku, Irenę Nadolną-Szatyłowską - pilotkę i sędzinę żużlową i wiele innych kobiet z fascynującą biografią. Spacery po Stoczni Gdańskiej to herstorie o niepokornej suwnicowej, animatorce kultury, działaczkach Solidarności oraz codzienności strajku w Sierpniu 1980. Spacery są bezpłatne, obowiązują zapisy: kontakt@ikm.gda.pl

Trasa działaczek polonijnych i prekursorek pokazuje, że mieszkanki Gdańska żyjące w XVIII, XIX i XX wieku aktywnie angażowały się w życie społeczne, kulturalne i polityczne miasta. Przewodnicy i przewodniczki prezentują łącznie 29 niezwykłych biografii. Opowiadają m.in.: o Irenie Nadolnej-Szatyłowskiej, która w 1964 r. zdobyła, jako pierwsza kobieta na świecie, licencję sędziego żużlowego, a wcześniej, czy o Helenie Żelewskiej, która zorganizowała i prowadziła Polską Misję Dworcową w Gdańsku. Jej wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym z okolicznych wsi kaszubskich do Gdańska znaleźć pracę i schronienie. W ten sposób chroniły dziewczęta i młode kobiety przed przestępstwami seksualnymi, na jakie były szczególnie narażone. Spacery po Starym i Głównym Mieście Szlakami odbywają się w soboty o godz. 16.00, start pod Instytutem Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40.

- Spacery szlakami kobiet z Metropolitanką odbywają się już czwarty sezon. Podczas zwiedzania chodzimy znanymi większości uliczkami. To opowieści, które przedstawiają osoby oprowadzające, nadają im drugie życie, nowe znaczenie. Zwracamy uwagę na pracę i zaangażowanie kobiet w kształtowanie miasta: jego instytucji, organizacji polonijnych czy inicjatyw społecznych - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Uczestnicy i uczestniczki spacerów po Stoczni Gdańskiej dowiedzą się na czym polegała praca suwnicowej, jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach, czy bycie robotnicą było powodem do dumy i jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Podczas zwiedzania przewodnicy i przewodniczki opowiadają o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet, miejscu gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem "Tatusiu! Pracuj bezpiecznie", w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz. Spacery po Stoczni Gdańskiej odbywają się w środy i piątki o godz. 18.00 oraz w niedziele o godz. 16.00.

Zapraszamy do zwiedzania Gdańska szlakami kobiet!
Więcej o projekcie: www.ikm.gda.pl/metropolitanka, www.metropolitanka.ikm.gda.pl
Zapisy w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, pon-pt, godz. 10.00 - 18.00; sob-niedz, godz. 12.00 - 16.00 lub e-mail: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką - materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org

Opinie

Sprawdź się

ERGO Hestia jest sponsorem tytularnym największej hali sportowo-widowiskowej na Pomorzu - ERGO ARENY. Od kiedy?