• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Śladami dwóch polskich grudniów

To będą pasjonujące opowieści o dwóch polskich grudniach – 1970 i 1981. W rolę przewodników wcielą się bohaterowie i świadkowie wydarzeń sprzed lat. Każdy z nich podzieli się własnymi, bardzo osobistymi wspomnieniami.
Zwiedzanie z każdym z przewodników potrwa ok. 1,5 godziny.
 

przewodnik | Szczepan Sadurski
▪ godz. 11.00 
Satyryk, rysownik, karykaturzysta.
Zadebiutował jako 14-latek w „Świecie Młodych”. Przed stanem wojennym jego prace publikowano m.in. w biuletynie informacyjnym NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowowschodniego. Przywódców reżimu i internowanych działaczy opozycji rysował również po 13 grudnia 1981 roku. Znana jest historia, kiedy to jeden z jego rysunków prezentujący opozycjonistów ukrytych pod przebraniami kolędników, został nieopatrznie przepuszczony przez cenzurę i opublikowany w „Kurierze Lubelskim”. Egzemplarz podobno wylądował nawet na biurku generała Wojciecha Jaruzelskiego. 

przewodnik | Lucjan Adamczuk 
▪ godz. 12.00
Członek Komitetu Strajkowego Szczecin.
Pracę w Stoczni Szczecińskiej rozpoczął w 1961 roku jako spawacz, ale wciąż się kształcił, najpierw zdał maturę, a potem studiował zaocznie socjologię w Warszawie. Po zdobyciu dyplomu zajął w swoim zakładzie stanowisko socjologa zakładowego. Podczas Rewolty Szczecińskiej (grudzień ’70, styczeń ’71) pełnił funkcję głównego doradcy komitetu strajkowego. To on napisał list do I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, który następnie komitet ogłosił jako swoje stanowisko w sprawie przyczyn strajku. Po zakończeniu protestów naciskany przez władze przeniósł się do Warszawy, gdzie do dziś kontynuuje działalność naukową. 

przewodnik | Jerzy Kowalczyk 
▪ godz. 13.00
Członek Głównego Komitetu Strajkowego dla Miasta Gdyni.
Z zawodu elektromonter, z zamiłowania sportowiec, uprawiał skok o tyczce w klubie „Bałtyk Gdynia”. Podczas strajku w Grudniu ‘70 został sekretarzem Głównego Komitetu Strajkowego dla Miasta Gdyni. Aresztowano go w nocy z 15 na 16 grudnia i brutalnie pobito. Przekonany, że z więzienia żywy już nie wyjdzie, pisze wiersz, który dedykuje swoim rodzicom oraz półrocznemu synkowi Darkowi…

przewodnik | Kazimierz Koźmiński 
▪ godz. 14.00
Szwagier zabitego w Grudniu ‘70 Ludwika Piernickiego.
Był ostatnią osobą z rodziny Ludwika Piernickiego, która widziała go 17 grudnia 1970 roku, razem jechali do Gdyni. Rozstali się na dworcu Gdynia Główna, gdzie Kazimierz Koźmiński wysiadł. Ludwik Piernicki pojechał dalej, by dołączyć do strajkujących robotników Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Dzień później rodzina dowiedziała się, że zginął podczas zamieszek. Kurtka, w którą tego dnia ubrany był mężczyzna znajduje się w sali B wystawy stałej ECS. 

przewodnik | Tomasz Budzyński 
▪ godz. 15.00
Muzyk, kompozytor, malarz i poeta.
W latach 1982–1984 wokalista kultowego zespołu Siekiera. W 1985 roku wraz z Robertem Brylewskim i Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, w którym jest wokalistą do dziś. Występuje też w zespołach Trupia Czaszka, Rimbaud, 2tm2,3 oraz solowo. Zajmuje się również malarstwem, grafiką i fotografią. W 2011 roku zadebiutował jako reżyser oraz pisarz. Dla gości swojego spaceru zapowiedział niespodziankę, ale szczegółów nie zdradzimy.

termin | 11 grudnia, niedziela
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
 

Informacja o biletach

wstęp | wolny + REJESTRACJA --> ecs.gda.pl/title,pid,1319.html

Opinie

Sprawdź się

Gdzie odbyły się pierwsze edycje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - dzisiejszej wizytówki Gdyni?