• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Słaba płeć i jej mocne projekty. Najlepsze dyplomy projektowe z gdańskiej ASP

Weronika Korbal
5 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Kadr z czołówki do filmu "Tetsuo" Shinya Tsukamoto, czyli wyróżniony dyplom Małgorzaty Popinigis. Kadr z czołówki do filmu "Tetsuo" Shinya Tsukamoto, czyli wyróżniony dyplom Małgorzaty Popinigis.

Są młode, zdolne i rokują duże nadzieje w dziedzinie projektowania, choć dopiero co skończyły studia. Płeć piękna zdominowała tegoroczne grono wyróżnionych dyplomantów, a jej realizacje zostały uznane za najlepsze spośród bronionych na gdańskiej ASP. Tym samym cztery studentki zakwalifikowały się do konkursowego pokazu najlepszych dyplomów projektowych w katowickiej galerii Rondo Sztuki, który może oznaczać dla nich przepustkę do kariery designera.



Trzy różne czołówki do jednego filmu autorstwa Małgorzaty Popinigis. Trzy różne czołówki do jednego filmu autorstwa Małgorzaty Popinigis.
Dom Muzykoterapii autorstwa Anny Wejkowskiej. Dom Muzykoterapii autorstwa Anny Wejkowskiej.
W trosce o oruńską przyrodę - dyplom Beaty Weselskiej. W trosce o oruńską przyrodę - dyplom Beaty Weselskiej.
Problem szeroko pojętego zniewolenia w plakatach Agnieszki Gronert. Problem szeroko pojętego zniewolenia w plakatach Agnieszki Gronert.
Najlepsze dyplomy projektowe z polskich ASP, w tym z Gdańska, można oglądać w galerii Rondo Sztuki w Katowicach, my przedstawiamy je na naszym portalu. Wystawa w Katowicach potrwa do 15 września, wtedy też zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu. Bez względu na wyniki uczestniczkom wystawy można pogratulować już teraz, bo samo zakwalifikowanie się do tego pokazu to nobilitacja. Wśród wyróżnionych znalazły się Małgorzata Popinigis (grafika), Beata Weselska (architektura wnętrz), Anna Wejkowska (architektura wnętrz) i Agnieszka Gronert (grafika).

Niepokojące czołówki filmu, ambitne plany zagospodarowania miejskich terenów, barwne architektoniczne projekty ośrodka muzykoterapii i w końcu mocny cykl plakatów. Co łączy te odległe realizacje? Fakt adresowania ich do zwykłego odbiorcy, który nie musi mieć ze sztuką wiele wspólnego, a mimo to powinien ulec sile działania tych projektów. To zadecydowało o trudności zadania, które miały przed sobą młode projektantki.

Film "Tetsuo" Shinya Tsukamoto stał się inspiracją dla Małgorzaty Popinigis, która wykonała do niego trzy czołówki. - Tworzenie różnych stylistycznie interpretacji tego samego tematu jest dla mnie jednym z najciekawszych aspektów projektowania - wyjaśnia autorka. Wszystkie trzy filmy oscylują wokół wątków kultura - natura, natura - technologia, umysł - ciało. - Są to idee, które zawsze mnie inspirowały i które w pewnym stopniu determinują klimat całej mojej twórczości - dodaje Popinigis. Młoda projektantka ma na swoim koncie dwie indywidualne wystawy fotografii, a zawodowo zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem graficznym.

Stypendystka Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego, Anna Wejkowska zaproponowała projekt koncepcji architektonicznej Domu Muzykoterapii dla dzieci autystycznych i z zaburzeniami rozwoju w Kołobrzegu. Realizacja stawia sobie za cel opracowanie miejsca, w którym można prowadzić terapię poprzez dźwięk, akustykę, kolor, wzór, oświetlenie, teksturę czy zmysł węchu. - Bodźcem do podjęcia tematu projektowego architektury dla dzieci z zaburzeniami autystycznymi była idea integracji - tłumaczy Anna Wejkowska. - Ośrodek ma być nie tylko miejscem dla dzieci chorych - ma stanowić centrum dźwięku, z którego oferty będą mogły również korzystać dzieci zdrowe i gdzie osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie mogą zyskać bodziec do podejmowania nowych wyzwań.

Kolejny wyróżniony dyplom z dziedziny architektury to koncepcja zagospodarowania przestrzennego Doliny Potoku Oruńskiego z zachowaniem walorów przyrodniczych i kulturowych autorstwa Beaty Weselskiej. - Gdy znalazłam się po raz pierwszy na tych terenach, od razu wiedziałam, że będzie to idealny temat dyplomowy - wspomina projektantka. Ten atrakcyjny zakątek Gdańska porastają niespotykane na Pomorzu murawy kserotermiczne, a bliskość zabytkowego Parku Oruńskiego była inspiracją do rozwinięcia w dyplomie idei parku miejskiego - kawałka natury w mieście, wzbogaconego o formy małej architektury czy szlaki rowerowe. - To wyjątkowe miejsce, o które należy dbać - dodaje Weselska.

Cykl plakatów społecznych "Stop human trafficking" stworzyła Agnieszka Gronert. Porusza on problemy niewolnictwa domowego, seksualnego, przemysłowego czy handlu ludźmi. - Zamysł kampanii polegał na tym, aby ukazać na pierwszy rzut oka normalne sytuacje, które dopiero po bliższym przyjrzeniu ukazują ukryty dramat ludzki - mówi Agnieszka Gronert o swoim dyplomie. Wyróżnienie za dyplom nie jest pierwszym, które uzyskała. Doceniono ją także w ubiegłorocznym konkursie na komiks o SKM, konkursie na plakat Ekoenergii, a jej afisze dotyczące hospicjum brały udział w wystawie "Plakat społeczny" w sopockim PGS tej wiosny.

Przegląd prezentowany w Rondzie Sztuki to doskonały start do kariery zawodowej. Oby te pierwsze sukcesy były zwiastunami kolejnych osiągnięć młodych projektantek, które pokazały, że płeć zwana słabą zadaje w istocie mocny cios w dziedzinie sztuki użytkowej.
W galerii poniżej prezentujemy obszerne fragmenty wyróżnionych dyplomów.

Miejsca

  • ASP Gdańsk, Targ Węglowy 6

Opinie (5) 4 zablokowane

  • Je tej współczesnej sztuki w ogóle zrozumieć nie mogę... (1)

    czasami nawet nie wiem z której strony patrzeć na to, chyba jakiś zacofany jestem.

    • 7 7

    • nie jesteś zacofany . po prostu za mało popijasz chłopaku :)

      • 2 1

  • a ja

    sie niue uwazam za slaba plec. bije kazda babke i faceta w gdansku

    • 1 4

  • Designerów (co to za słowo) mamy dobrych tylko:

    brak zastosowania komercyjnego. Jeszcze jak jakiś artysta załapie się na publiczne zamówienie (które często jest lewackie, kontrowersyjne i prowokacyjne) to może się wykazać, ale najgorzej, że polskie firmy nie są kreatywne i nie zatrudniają tych "designerów" Co widać po naszych produktach.

    • 8 2

  • "Słaba" płeć okazuje się silniejsza ode tej "silnej". A brzydka słabsza od pięknej.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ekranizacja popularnej książki dla dzieci autorstwa Agnieszki Śladkowskiej będzie miała tytuł:

 

Najczęściej czytane