• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Scena Teatralna Alternatora

W kwietniu nowością na Scenie Teatralnej Alternatora będzie występ młodego Teatru Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych, którego aktorzy wcielą się rolę w swoich rówieśników - uczniów szkoły polsko-żydowskiej. Sztuka trudna, problematyczna, uczniowska, ale i ucząca. Przygotowaliśmy też Mały Przegląd Wrażliwych Form Teatralnych, podczas którego zobaczymy spektakle przygotowane przez osoby niepełnosprawne. Będzie to doskonała okazja do przybliżenia widzom działań teatru terapeutycznego. W przeglądzie udział wezmą: Teatr Kasablanka, Nota Bene i Ubogi Relacji. Dla tych, którzy wolą jednak teatr zabawy i nieskrępowanej rozrywki - zapraszamy na wtorkowe improwizacje grupy W Gorącej Wodzie Kompani.

kwi 9

wtorek, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
kwi 9

wtorek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 35 zł
3 kwietnia, godz. 19:00
NASZA KLASA, reż. Marzena Wojciechowska-Orszulak
Teatr Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych

Wstęp wolny

Teatr ZSBA Nasza Klasa
Teatr ZSBA Nasza Klasa
Teatr ZSBA Nasza Klasa
Naszą klasę Tadeusza Słobodzianka zaprezentują uczniowie XXII LO z Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych w Gdańsku. Premiera miała miejsce 9 marca 2011 roku w Sali Teatralnej ZSBA. Całemu przedsięwzięciu bardzo sprzyjała Pani Dyrektor Zofia Sypniewska-Figel. Reżyser sztuki, Marzena Wojciechowska-Orszulak jest nauczycielem języka polskiego w XXII LO, od wielu lat działa też jako praktyk teatru - reżyser i specjalista dramy. Aktorzy długo pracowali nad trudnym i ważnym tekstem Słobodzianka, w trakcie spektaklu wywołują w widzach ogromne emocje. Młodzi odtwórcy ról Polaków i Żydów - uczniów jednej klasy - grają bardzo prawdziwie i pomagają zrozumieć skomplikowane relacje między tymi dwoma narodami.

Od zespołu: Dramat ten odczytaliśmy jako historię uniwersalną o mechanizmie zła. Bohaterami są polscy i żydowscy uczniowie przedwojennej szkoły. Ich dramatyczne losy nakazują pielęgnować i dbać o prawdziwe więzy przyjaźni, solidarności międzyludzkiej, których to więzi nie powinna zniszczyć żadna ideologia.

10 kwietnia, godz. 19:00
W Gorącej Wodzie Kompani SZOŁ

WSTĘP: 20 zł, studenci 10 zł

17 kwietnia 2012, godz. 19.00
MAŁY PRZEGLĄD WRAŻLIWYCH FORM TEATRALNYCH

występują:
TEATR KASABLANKA, DON KICHOT - Środowiskowy Domu Samopomocy nr 1 Wajdeloty, Miejski Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku
TEATR NOTA BENE, INNY - Środowiskowy Domu Samopomocy im. Jana Pawła II w Gdańsku
TEATR UBOGI RELACJI, ANIOŁY I KAWAŁEK ICH ŻYCIA - Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Adaptacyjny w Sopocie

Wstęp wolny!

Opis spektakli i notki o teatrach:

TEATR KASABLANKA działa już od ponad 15 lat. Pomysł prowadzenia zajęć teatralnych zrodził się w wyniku poszukiwań nowych form terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, uczęszczających do Środowiskowego Domu Samopomocy nr1 Wajdeloty, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku. Historia Don Kichota jest "smutną groteską", pogrążeniem w imaginacjach, portretem bohatera popełniającego absurdalne czyny, bohatera zaskakującego siłą woli, komicznego i szalonego, nie pozbawionego zmysłowości. Jest także relacją o poddaniu się i porzuceniu złudzeń, a jednocześnie o nieustannym ich powrocie. Bo czyż to nie one dają nam siłę do działania, odwagę do tworzenia? A przecież są tylko obrazem stworzonym przez świadomość, efektem ludzkiej naiwności... Najnowszy spektakl Teatru Kasablanka jest wolną interpretacją najbardziej znanej powieści Cervantesa. Został w nim uwypuklony problem INNEGO, nieostrej granicy między realnością a indywidualnym postrzeganiem świata przez pryzmat wyobraźni. Spektakl rozgrywany jest na czarnej, kameralnej scenie, przy użyciu skromnych ale znaczących, symbolicznych rekwizytów. Aktorzy opowiadają historię bazując na symbolice i skojarzeniach, rezygnując ze słowa mówionego. Inicjatorem, reżyserem i terapeutą jest Arkadiusz Szczurek.

TEATR NOTA BENE powstał inicjatywy Joanny Janus jesienią 2008 r. jako "Teatrzyk Elfowa Brać". Pod tą nazwą zostało zrealizowane nasze pierwsze przedstawienie pt. Śpiąca Królewna. Był to kostiumowy pastisz znanej bajki ze słowem mówionym w "głównej roli". Szybko jednak zastąpiliśmy wspomniane wyżej słowo ruchem ze względu na łatwość uczenia się i ekspresji ruchowej u uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy im. Janna Pawła II w Gdańsku.

Spektakl Inny opowiada o człowieku, który ze względu na swoją inność (chorobę, niepełnosprawność, deficyt, itp.) zostaje wykluczony ze społeczności, w której egzystuje. Razem z uczestnikami SDŚ próbowaliśmy w tym projekcie podjąć trud pokazania tego, co dzieje się z człowiekiem odrzuconym w sferze emocjonalnej, czego doświadcza i jak sobie z tym radzi. Zakończenie jest - można rzec - optymistyczne, ale też próbujące zadać pytanie o kondycję społeczności, która stygmatyzuje i wyklucza. Próbowałam opisać dokładnie stan człowieka egzystującego w odrzucającej społeczności, akt odrzucenia i jego skutki. Postanowiłam stworzyć spektakl o sednie niepełnosprawności, o tym co odczuwa osoba różniąca się od obowiązujących standartów, norm i mód społecznych. Inny mówi też o naszej zależności od otoczenia społecznego, mechanizmach kontroli i nacisku.

TEATR UBOGI RELACJI to spontaniczne, co roku odnawialne (tak już 18 lat) przedsięwzięcie mające na celu wyrażenie uczuć, myśli i przeżyć jego uczestników, podopiecznych obecnie Środowiskowego Domu Samopomocy - Ośrodka Adaptacyjnego w Sopocie.

Przedstawienie Anioły i kawałek ich życia, to prosta opowieść o tym, że w życiu każdego człowieka zdarzają się złe chwile, lata, sytuacje. I wtedy pojawiają się też anioły, które próbują pomóc. Ważną informacją jest to że autorem pomysłu przedstawienia i można też powiedzieć, że scenariusza jest aktor teatru Michał Pniewski.

24 kwietnia, godz. 19:00
W Gorącej Wodzie Kompani SZOŁ
WSTĘP: 20 zł, studenci 10 zł

Opinie

Sprawdź się

Która z wymienionych książek nie została napisana przez Günter Grassa?