• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Sachem - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 557-42-47
wystawia:
Teatr w Blokowisku
w ramach wydarzenia:
II Festiwal Monoblok
Teatr Mały we Wrocławiu
Sachem
na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza

Pozytywistyczna nowela Sienkiewicza ma wymiar paraboli. Warstwa dosłowna tekstu dotyczy kolonizacji Ameryki Północnej, w tym przypadku przez niemieckich osadników, którzy to wybili plemię Indian Czarnych Węży i zbudowali miasto Antylopa. Z pogromu ocalał syn wodza, występujący w cyrku - jego popisowym numerem jest święty taniec zemsty. Kiedy na widowni narasta strach, następca wodza zaczyna żebrać. Upokorzony, wydziedziczony i wynarodowiony szydzi z własnego dziedzictwa ku uciesze prześladowców własnego narodu.

"Dobrzy chrześcijanie" z Niemiec "uczciwi, rządni, pracowici, systematyczni, otyli" są dumni ze swoich osiągnięć, rozwoju cywilizacji i kultury. W pogardzie mają prawowitych, "dzikich" mieszkańców Ameryki. Sienkiewicza boli upokorzenie Indian i przypomina sobie współczesnym Polakom o własnym zniewoleniu i często lojalistycznej postawie wobec zaborców. Spektakl Stanisława Melskiego i Moniki Bolly jest uniwersalną wizją dziejów i historią wojen w imię rozwoju i postępu. Ta wojna ciągle trwa. Cierpią małe narody, którym trudno dochodzić swoich racji wobec potęgi i bogactwa silniejszych. Media są również na usługach tych, za którymi stoją militarna siła i tak zwane racje wyższe. Kto upomina się o anonimowych mieszkańców Kaukazu, Afryki, Bałkanów, wobec których stosuje się mordy, przemoc, przesiedlenia, czystki etniczne? Ten spektakl to głos w dyskusji o tolerancji religijnej i narodowej, szacunku dla innej kultury, to głos niezgody na okrucieństwo wobec słabszych i walka o poszanowanie godności każdego człowieka.

Reżyseria: Stanisław Melski

Występuje:
Monika Bolly

-----
Stanisław Melski - aktor i reżyser. Od 1978 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Zagrał ponad sto ról w teatrze, filmie i telewizji. Pracował miedzy innymi z Jarockim, Mincem, Wojtyszką, Wajdą i Prusem. Jego największe role teatralne to: Woyzeck, Kandyd, Czepiec oraz Osip w "Płatonowie" Czechowa. Wyreżyserował kilkanaście sztuk teatralnych: "Tango" i "Emigrantów" Mrożka, "Szewczyny" wg "Szewców" Witkacego, "Rozkład jazdy" Petera Zelenki, "Ferdydurke" Gombrowicza. Monodram "Piaskownica" w wykonaniu Wsiełowoda Czubenki zdobył w 2010 roku pierwszą nagrodę na festiwalu w Toruniu oraz II nagrodę na międzynarodowym festiwalu monodramów w Moskwie w grudniu 2010 roku.

Monika Bolly - aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu od 1990 roku. Zagrała wiele ról w teatrze i teatrze telewizji. Do znaczących należy zaliczyć: Hudel w "Skrzypku na dachu", Maryna w "Weselu" i Ania w "Wiśniowym sadzie". Wystąpiła w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych. Monodram "Sachem" jest jej debiutem w teatrze jednego aktora.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery