• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Rekonstrukcja Historyczna w Wejherowie

Rekonstrukcja historyczna, czyli brzęk metalu, huk wystrzałów i zapach siarki. Między 24 a 26 czerwca Wejherowo cofnie się w czasie o 360 lat. 150 rekonstruktorów w strojach epokowych wyjdzie na ulice miasta, które stanie się placem boju ze Szwedami. Można spodziewać się huku wystrzałów, brzęku metalu i zapachu siarki, które są nieodłącznymi elementami Rekonstrukcji Historycznej.

maj 31-2.06

piątek - niedziela, godz. 10:00

Chwaszczyno, Tuchom 93
bilety 170 zł
cze 15

sobota, godz. 15:00

Gdańsk
bilety 420 zł
przedsprzedaż 299 - 320 zł
Kup bilet
Wydarzenie jest żywą lekcją historii, upamiętniającą wydarzenia Potopu Szwedzkiego mających miejsce w Wejherowie. Oficjalne rozpoczęcie Rekonstrukcji Historycznej stanowić będzie walka Oficerów wiernych koronie ze zdrajcą Sarpskim i jego stronnikami (sobota, 25 czerwca, godz. 10:30, Plac Jakuba Wejhera)

Najbardziej wyczekiwanymi momentami Rekonstrukcji Historycznej będą dwie bitwy:
- Wieczorna z udziałem artylerii. Wykorzystuje się w niej dużo broni palnej, wybuchów i widowiskowego ognia. Po bitwie odbędzie się nocny przemarsz ulicami miasta z pochodniami (sobota, 25 czerwca, godz. 20:30, Plac Jakuba Wejhera)
- Dzienna, składająca się głównie z walk bronią białą i walk wręcz. Planowany jest także ostrzał ostrzegawczy i vivatowy (niedziela, 26 czerwca, godz. 12:00, Park Miejski)

Atrakcje dodatkowe
Rekonstrukcja Historyczna to także szereg dodatkowych atrakcji, które tworzą niepowtarzalną atmosferę tego wydarzenia. Dużą popularnością cieszy się nocny przemarsz przez miasto z pochodniami oraz koncerty zespołów muzyki dawnej. W tym roku wystąpią Tabulatura, Góra Trolla i Erato. Na terenie Parku Miejskiego rozstawione zostaną kramy z rzemiosłami dawnymi, a zwieńczeniem wydarzenia będzie pokaz tańca brzucha oraz Fire Show.

Rys historyczny
W lipcu 1655 r. armia szwedzka pod dowództwem feldmarszałka Arvida Wittenberga wkroczyła w granice Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zebrana pod Ujściem szlachta pod wodzą wojewodów Krzysztofa Opalińskiego i Andrzeja Grudzińskiego skapitulowała w obliczu przeważającego wyszkoleniem i karnością wojska. Szwedzi zajęli Wielkopolskę i na czele drugiej armii szwedzkiej przybył sam król Karol Gustaw. Z początkiem września skapitulowała Warszawa, a miesiąc później Kraków. W obliczu przeważających sił wroga, hetman Janusz Radziwiłł wypowiedział posłuszeństwo Rzeczypospolitej i unia polsko-litewska została de facto zerwana. Broniły się Gdańsk, będący jednym z najsilniej ufortyfikowanych miast, Malbork, gdzie dowodził sam Jakub Wejher i Puck. Z początkiem roku 1656 król Jan Kazimierz wrócił do Rzeczypospolitej i zaczął narastać opór przeciwko okupacji szwedzkiej, ale nie zanosiło się na zmianę sytuacji militarnej, zwłaszcza, że początek marca przyniósł kapitulację Malborka.

Organizatorami wydarzenia są Wejherowskie Centrum Kultury (www.wck.org.pl) i Stowarzyszenie Pułk Czarnieckiego (www.czarnieckiego.org).

Opinie

Sprawdź się

Jak Muzeum Historyczne Miasta Gdańska nazywało się do 2000 roku?