• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Recital wiolonczelowy

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku
Nadbałtyckie Centrum Kultury

Środa, 12 października 2016, godz. 19:00
Recital wiolonczelowy
MACIEJ KUŁAKOWSKI
Laureat I nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2015)

MIKOŁAJ SIKAŁA - fortepian

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W PROGRAMIE: G. CRUMB, C. DEBUSSY, A. GINASTERA, F. POULENC, S. RACHMANINOW, M. RAVEL

Bilety w cenie 5 zł (ulgowe) i 15 zł (normalne) można nabywać w Ratuszu Staromiejskim
w dniu koncertu w godz. 18:00-19:00

Koncert dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego
Partner: Fundacja LOTOS
www.trojmiasto.pl

Program
George Crumb (1929)
Sonata na wiolonczelę solo
Francis Poulenc (1899-1963)
Sonata na wiolonczelę i fortepian FP 143

Przerwa

Maurice Ravel (1875-1937)
Pièce en forme de Habanera
Claude Debussy (1862-1918)
Sonata na wiolonczelę i fortepian d-moll
Siergiej Rachmaninow (1873-1943)
Pieśń "Sen" op. 35 nr 5
Alberto Ginastera (1916-19830
Pampeana op. 21 nr 2

MACIEJ KUŁAKOWSKI
Urodzony w 1996 roku w Gdańsku. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie wiolonczeli prof. Jadwigi Ewald. Obecnie jest studentem Universität der Künste Berlin w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta oraz studentem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie dr Marcina Zdunika. W latach 2009-2012 kształcił się pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim. Od 2014 roku jest także stypendystą i studentem Musik Akademie w Liechtensteinie.

Jest laureatem I nagrody oraz nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Koncertował w wielu krajach Europy i świata jako kameralista i solista pod batutą takich dyrygentów jak: M. Pijarowski, M. Moś, W. Rajski, T. Wojciechowski i Ł. Borowicz. Brał udział w wielu kursach muzycznych, gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem prof. F. Helmersona, M. Maisky'ego, T. Morka, G. Hoffmanna, P. Mullera, i J. P. Maintza. W lipcu 2010, 2011 oraz 2014 r. uczestniczył w wielkim międzynarodowym przedsięwzięciu - Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych pedagogów. W 2011 roku w ramach tego kursu wystąpił wraz z Calgary Symphony Orchestra, wykonując Koncert wiolonczelowy h-moll A. Dworzaka i zdobywając drugą nagrodę na konkursie solistów. Zdobył też pierwsze miejsce w konkursie zespołów kameralnych wraz z młodymi artystami z Chin.

1 października 2011 roku Maciej miał zaszczyt wystąpić na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. W roku 2010, 2012 i 2013 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz został laureatem konkursu Narodowego Centrum Kultury - Młoda Polska.

Maciej interesuje się także muzyką rozrywkową - w styczniu 2010 roku w Sali Filharmonii Bałtyckiej wykonał dedykowaną jemu kompozycję Tadeusza Kassaka "McKulak" z towarzyszeniem Kassak Brass Ensemble. W 2014 na Festiwalu Wiolonczelowym w Kronbergu zdobył prestiżową nagrodę "Landgraf von Hessen Preis" dla najlepiej zapowiadającego się wiolonczelisty oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach.

Maciej aktywnie zajmuje się także muzyką kameralną. Miał przyjemność pracować i występować jako kameralista z takimi muzykami jak: Alfred Brendel, Arnold Steinhardt czy Charles Neidich. W 2015 roku wraz z Triem Klarnetowym z Gdańska zdobył I nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku a od 2015 roku jest członkiem Tria im. Wiłkomirskich, z którym wspólnie nagrał płytę z utworami Antona Arensky'ego dla wytwórni DUX.

MIKOŁAJ SIKAŁA
Absolwent PSM I i II st. w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie fortepianu mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej.

Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dr Kordiana Góry oraz w klasie kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej i mgr Bożeny Szull-Talar. W 2015 roku uzyskał dyplom licencjacki z wyróżnieniem i kontynuuje naukę na studiach magisterskich.

Występował w kraju i za granicą (m.in. Niemcy, Włochy, Hiszpania) jako solista oraz kameralista. Jest laureatem wielu nagród w kategorii gry solowej oraz muzyki kameralnej. Najważniejsze z nich, to: I nagroda w X Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), laureat "Estrady Młodych" na 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej (2015), dwie pierwsze nagrody w kategorii "duet fortepianowy na 4 ręce" oraz "duet na dwa fortepiany" w I Konkursie Duetów w Bukareszcie (2016), dwie drugie nagrody w kategorii "duet fortepianowy na 4 ręce" oraz "duet na dwa fortepiany" w XXV Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015), I nagroda w kategorii "zespół kameralny" w XV Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2015) oraz II nagroda w I Gdańskim Konkursie Pianistów Kameralistów (2016).

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Która z mitologicznych postaci przyczyniła się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser?