• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Promocje książek Oficyny Gdańskiej

W dniach 20-21.09.2014 roku serdecznie zapraszamy na premierę najnowszych publikacji Oficyny Gdańskiej oraz spotkania z autorami w ramach wydarzenia (Za)czytani w Gdańsku, którego współorganizatorem jest Oficyna Gdańska.

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny

13 września - 24 listopada 2024, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do stoiska Oficyny Gdańskiej na Zielonym Moście.

Harmonogram:
20.09.2014 11.30
Premiera publikacji
Marc de Gascogne, Gaskończyk w kraju Solidarności
Zielony Most

12.30
Premiera publikacji
Zbigniew Jujka, Alfabet Zbigniewa Jujki
Zielony Most

21.09.2014
11.30
Premiery publikacji
Andrzej Drzycimski , Dziennik internowanego oraz Reduta Westerplatte
Zielony Most

12.30
Spotkanie przedpremierowe
Jerzy Samp, Gdańskiej kapsuły czasu
Zielony Most


Marc de Gascogne, Gaskończyk w kraju Solidarności
Marc de Gascogne jest właścicielem sopockiej restauracji Cyrano & Roxane, serwującej tradycyjne dania i wina z południa Francji. Pochodzi z Gaskonii, ale kilka lat temu zdecydował, że jego domem będzie Polska.
Gaskończyk w kraju Solidarności to pełna humoru i wnikliwych spostrzeżeń opowieść o spotkaniu dwóch kultur, o Polsce widzianej z perspektywy potomka d'Artagnana i Cyrano de Bergeraca, a także o wyśmienitej oksytańskiej kuchni, ilustrowana w duchu przygód Mikołajka.

Bardzo długo wierzyłem, że Bóg jest Gaskończykiem. Bo jakże wyobrazić sobie coś innego? Jego syn przecież zamienił wodę w wino i dał możliwość podziwiania cudów natury południowo-zachodniej Francji. Prawda objawiła mi się jednak po kilku latach spędzonych w Polsce: Bóg jest Polakiem! Jezus, jego syn, prawdopodobnie urodził się w Gdańsku, i to po zamarzniętym Bałtyku przeszedł suchą stopą.
Marc de Gascogne

Zbigniew Jujka, Alfabet Zbigniewa Jujki
Zbigniew Jujka rysuje od ponad pięćdziesięciu lat. Ale po raz pierwszy opowiada o sobie - o czasach hitlerowskiej okupacji, o swoich rodzicach, o studiach i przyjaciołach z czasów młodości, o karierze satyryka i grafika, o polityce, o interesujących ludziach, których spotkał na swojej drodze, o Gdańsku, który stał się jego domem, ale także o bardziej przyziemnych sprawach: motorach, samochodach, seminarium duchownym, więzieniu i kaszance... Zadaniem satyryka jest nie tylko rozśmieszać, ale również odkrywać absurdy otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego Alfabet Jujki to opowieść pełna anegdot i humoru, lecz niepozbawiona wnikliwego i mądrego spojrzenia na świat. A także pełna doskonałych rysunków!

Przez całe życie prześladował mnie numer 214. Ciągle pojawia się na moich legitymacjach, świadectwach, w numerach rejestracyjnych i telefonicznych. Kiedyś kupiłem nowy samochód. Odbieram numer rejestracyjny - oczywiście 214. Ale nie wiem, czy to mój szczęśliwy numer, bo właśnie ten samochód mi skradli.
Zbigniew Jujka

Andrzej Drzycimski , Adam Kinaszewski, Dziennik internowanego
Dziennik internowanego Jana Mura to świadectwo więźniów, którzy na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć swoich kolegów opisali rok spędzony w niewoli i sposób, w jaki władze pacyfikowały solidarnościowy zryw roku 1980. Pod pseudonimem Jan Mur ukryli się dwaj internowani w stanie wojennym opozycjoniści: Adam Kinaszewski i Andrzej Drzycimski. Ich relację z więzienia jako pierwszy docenił Jerzy Giedroyc, dzięki któremu ukazała się ona już w 1985 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu. Obecne wydanie zostało wzbogacone o liczne zdjęcia zrobione potajemnie przez internowanych, dokumenty, więzienne grypsy, fotografie więziennych pamiątek. Książkę uzupełniają także aneksy, w których zawarto biogramy głównych bohaterów tamtych wydarzeń, a także dodatkowe relacje dotyczące Strzebielinka, w tym strażników i funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Do książki dołączono płytę CD z nagraniami autentycznych pieśni obozowych.

Potrzeba zapisywania codziennych doświadczeń obozowych była instynktowna. Nie tyle dla historii, ile dla siebie, może najbliższych, którzy na początku nie wiedzieli, co się z nami dzieje. I tak przed cały rok dzienne zapiski różnymi nieoficjalnymi drogami docierały do adresatów. Pisało się na używanych wówczas cieniutkich bibułkach do skrętów papierosowych. Łatwo było je schować i przekazać na widzeniu z najbliższymi, wciskając je w szampony, mydła, słoiki, margaryny, mielonki...

Andrzej Drzycimski , Janusz Górski, Reduta Westerplatte
Reduta Westerplatte w nowoczesny i atrakcyjny sposób opowiada o historii, która stała się podłożem legendy Westerplatte. Historia tego półwyspu, a zwłaszcza siedmiu dramatycznych dni obrony polskiego przyczółka we wrześniu 1939 roku, została opowiedziana przez najwybitniejszego znawcę tej tematyki, Andrzeja Drzycimskiego. Drugim narratorem tej opowieści są obrazy: archiwalne i współczesne zdjęcia, pocztówki, mapy, dokumenty... Zdjęcia potrafią opowiadać o naszej historii nie gorzej niż słowa, a na pewno w sposób bardziej sugestywny. Szczególnie silnie przemówią zwłaszcza do tych, którzy w obronie Westerplatte dostrzegali dotychczas wyłącznie symbol, a nie zdawali sobie sprawy, że stoją za nim dramatyczne losy prawdziwych ludzi.

Kompania wartownicza Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte była jedynym pododdziałem Wojska Polskiego w II RP poza granicami naszego państwa. Służba odbywała się w izolacji i we wrogim dla Polaków otoczeniu. W ostatnich latach przed drugą wojną światową do służby w oddziale wartowniczym wybierano członków zawodowej kadry oficerskiej i podoficerskiej, kierując się rygorystycznymi kryteriami społecznymi i patriotycznymi. Szeregowców i podoficerów z poboru dodatkowo specjalnie szkolono w walce w okrążeniu. Wybierano jedynie tych, którzy mieli znakomite wyniki w strzelaniu z różnych typów broni maszynowej. Cała załoga była znakomicie uzbrojona, w broń przede wszystkim produkcji polskiej, najnowocześniejszą, jaką posiadała armia polska. Kompanię wartowniczą na Westerplatte można przyrównywać do oddziałów specjalnych tworzonych przez współczesne armie świata w miejscach największych zagrożeń.

Jerzy Samp, Gdańska kapsuła czasu.
Opowieści o Gdańsku odkrywające jego zakamarki, zagadki i tajemnice. Opisujące słynnych mieszkańców miasta, jego uliczki, budynki i legendy. Przedstawiające krwawe wojny, epidemie i klątwy, ale również rewolucyjne wynalazki oraz idee. Przywołujące z niepamięci nie tylko wielkich artystów, kupców i żeglarzy, ale także słynnych żebraków, pijaków i rozbójników. Jerzy Samp, historyk i pisarz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autor kilkudziesięciu książek poświęconych kulturze, historii i obyczajom Gdańska, łącząc żyłkę detektywistyczną z sumiennością badacza, tworzy barwną i pasjonującą kronikę jednego z najciekawszych miast Europy.
Kontynuacją książki Gdańsk znany i nieznany jest Gdańska kapsuła czasu.

Opinie

Sprawdź się

Kto był założycielem teatru Bim - Bom?