• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Promocja książki Zbigniewa Nawrockiego

Zapraszamy na promocję książki Zbigniewa Nawrockiego, pt. Historyczne kamienice w Toruniu. Gotyk.

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Autor, wybitny zabytkoznawca i konserwator, Zbigniew Nawrocki przybliży tajemnice architektury gotyckiej. Badacz skrupulatnie skatalogował średniowieczne kamienice, których w Toruniu nie brakuje. Gdańsk, obok Torunia największe i najbogatsze miasto regionu oraz całej I Rzeczypospolitej, ze względu na zniszczenia wojenne nie może poszczycić się porównywalnym zasobem oryginalnych zabytków, jednak w czasie rozmowy poszukamy analogii i podobieństw pomiędzy miastami.

Spotkanie poprowadzi historyk sztuki, autor wielu publikacji poświęconych gdańskiej sztuce, Jacek Kriegseisen

26 maja, godz. 17:00
Ratusz Staromiejski,
ul. Korzenna 33/35

Toruń, podobnie jak Kraków, jest miastem posiadającym oryginalne zabytki średniowiecznego budownictwa mieszczańskiego. Ale nie o Krakowie, lecz o Toruniu Długosz powiedział, że jest on słynny kolorowymi kamienicami. Kraków i inne miasta posiadają publikacje rozsławiające ich architekturę mieszkalną.

Toruń takiej nie miał... do tej pory.

Kościoły, mury, bramy, wieże obronne, ratusz i zamek, mają opracowania monograficzne i popularyzatorskie. Są to obiekty łatwo zauważalne. Zabytki budownictwa mieszkalnego, tzn. kamienice, wypełniają ulice i obok nich się przechodzi jak w lesie wśród drzew.

W Toruniu znajduje się około 700 kamienic zabytkowych, w tym około 100 będących pomnikami architektury mieszczańskiej, od gotyku do XX w. Nie są to tylko fasady, ale to, co jest ich największą wartością, ich zachowane wnętrza.

Niniejsza publikacja ma charakter popularyzatorski, zawiera też elementy naukowe.

Toruń został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa także dlatego, że posiada niepowtarzalny zespół zabytków budownictwa mieszkalnego.

Warto, przebywając w danej kawiarni, restauracji, sklepie, instytucji itp., zainteresować się wnętrzami, polichromiami na ścianach, stropami, układami i historycznymi funkcjami pomieszczeń. Pomoże w tym tekst podstawowy publikacji, jej szata graficzna, a przede wszystkim zdjęcia, rysunki ilustrujące rozplanowanie pomieszczeń i rysunki ukazujące przestrzeń w jej historycznym rozwoju.

mat. wydawcy

Zbigniew Nawrocki
(ur. 29 stycznia 1932 r. w Krotoszynie) Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa. W 1993 roku został powołany na Rzeczoznawcę Stowarzyszenia Historyków Sztuki w zakresie badań architektonicznych kamienic, innych obiektów mieszkalnych i obronnych, organizacji nadzoru konserwatorskiego w procesie budowlano-konserwatorskim i analizy historycznej zabudowy, a w 2001 roku - na Rzeczoznawcę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie ochrony dóbr kultury. W latach 1960-1962 pracował w Muzeum Etnograficznym w Toruniu na stanowisku asystenta prof. Marii Znammierowskiej ds. budownictwa ludowego. Następnie do 1991 roku pracował w Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu, a do 2000 roku - jako Miejski Konserwator Zabytów w Toruniu. W latach 1991-2000 przygotował koncepcje postępowania konserwatorskiego dla miasta Torunia, opiniował projekty architektoniczne i aranżacyjne oraz nadzorował realizacje konserwatorskie na terenie miasta.. Inicjował i prowadził sprawy związane ze staraniem Torunia o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zbigniew Nawrocki jest autorem wielu publikacji z zakresu historii sztuki oraz dokumentacji historycznych z badaniami architektonicznymi, połączonymi z opracowaniem wytycznych konserwatorskich, konsultacjami do projektów architektonicznych i nadzorami prac budowlano - konserwatorskich m.in. około 100 toruńskich kamienic, a także w Trzebiatowie, Płocku i Rydze.

Opinie

Sprawdź się

Jaką funkcję pełniła Łaźnia Miejska na Dolnym Mieście w Gdańsku w okresie II wojny światowej?