• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powtórka z klasyki w filharmonii

Stefan Wesołowski
18 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najciekawszym punktem w programie Gdańskiej Jesieni Pianistycznej wydaje się być występ Lukasa Geniušasa, laureata II nagrody i nagrody za najlepsze wykonanie poloneza podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina w Warszawie. Najciekawszym punktem w programie Gdańskiej Jesieni Pianistycznej wydaje się być występ Lukasa Geniušasa, laureata II nagrody i nagrody za najlepsze wykonanie poloneza podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina w Warszawie.

W piątek (19 listopada) rusza tygodniowe święto miłośników muzyki fortepianowej - Gdańska Jesień Pianistyczna. Ci, którzy na tej imprezie pojawią się po raz pierwszy, z całą pewnością będą usatysfakcjonowani jej programem, na którą złoży się 5 recitali, 2 koncerty symfoniczne i jeden jazzowy. Ci jednak, którzy uczestniczą w imprezie kolejny raz, mogą mieć wrażenie déjà vu.



Organizatorzy Gdańskiej Jesieni Pianistycznej uznali najwyraźniej, że trójmiejskim melomanom bliska jest zasada inżyniera Mamonia, który lubił tylko te piosenki, które znał. Takie można odnieść wrażenie zapoznając się z programem festiwalu, bowiem większość występujących artystów występowała już w Filharmonii Bałtyckiej. I to często nie raz, ale parę razy.

Ze znanych już bywalcom Ołowianki pianistów pojawią się więc Beata Bilińska (20 listopada), występująca tutaj na przestrzeni kilkunastu miesięcy już bodaj trzeci raz; tyleż znakomity co popularny w Trójmieście Amerykanin Kevin Kenner (21 listopada); Leszek Możdżer (23 listopada), którego jazzowe impresje są nieodłącznym elementem każdej większej imprezy w Filharmonii; Rosjanin Andriej Szibko (25 listopada), którego podziwialiśmy dość niedawno w repertuarze chopinowskim; festiwal zamknie zaś recital kolejnego Amerykanina - Eugen Indjica (28 listopada), który grał już chyba na każdej sali w województwie pomorskim i mam wrażenie że występuje tu co tydzień.

Co więc może nas jeszcze podczas Gdańskiej Jesieni Pianistycznej ciekawego spotkać? Imprezę otworzy występ Natalii Pasiecznik (19 listopada), pianistki mieszkającej na stałe w Szwecji i znanej głównie z towarzyszenia na koncertach swej siostrze, znakomitej śpiewaczce Oldze Pasiecznik. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną PFB kierowaną przez Ajdara Toribajewa, wykona koncert fortepianowy G-dur M. Ravela.

W Gdańsku nie występował chyba jeszcze także ukraiński wirtuoz i pedagog Jewhen Rżanow (22 listopada), w którego wykonaniu usłyszymy utwory R. Schumanna i P. Czajkowskiego.

Najciekawszym punktem w programie festiwalu wydaje się być wreszcie występ Lukasa Geniušasa (26 listopada), laureata II nagrody i nagrody za najlepsze wykonanie poloneza podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina w Warszawie. Werdykt konkursu spotkał się z ogromnymi kontrowersjami (co prawda głównie jeśli chodzi o laureatkę I nagrody), tym bardziej warto posłuchać występu młodego pianisty i wyrobić sobie na ten temat własne zdanie.

Koncert złoży się z dwóch części - w pierwszej Geniušas zagra solowy recital, podczas którego usłyszymy 3 Mazurki, Poloneza fis-moll, Barkarolę Fis-dur oraz Fanrazję f-moll F. Chopina, zaś w drugiej, już z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej PFB pod batutą Kaia Bumanna, wykona II Koncert fortepianowy c-moll S. Rachmaninowa.

Wydarzenia

5. Gdańska Jesień Pianistyczna

muzyka poważna

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (9) 2 zablokowane

  • to dobra impreza

    tylko niedostepna dla dzielnicowych

    • 3 1

  • bilety (1)

    Czy ktoś wie gdzie jeszcze można zdobyć bilet na ten koncert? Bardzo mi zależy, proszę o radę.

    • 4 1

    • szkoda

      szkoda ze nikt nie doradzil p.Ewie jak i moze innym zainteresowanym powyzszym koncertem,bo sala koncertowa na olowiance swiecila pustkami i nie tylko wczoraj,
      to chyba jest potwierdzeniem niezbyt rzetelnych informacji chociazby dot.sprzedazy biletow.
      Podobno do zwyklych grzecznosci nalezy odpowiadanie na zadawane pytania,ale widac zreszta nie po raz pierwszy,ze tutaj na str.trojmiasta-filharmonia milczenie w waznych kwestiach nalezy do normy i wdac tez,ze niezbyt zalezy gdanskiej filharmonii na poprawe frekwencji koncertow symfonicznych.

      • 0 1

  • są dobrzy to grają często Panie redaktorze (3)

    Pan widocznie jesteś słaby to musisz pisać

    • 4 4

    • moze i dobrzy,albo niedobrzy,ktoz to wie?

      slaby czy nie slaby,ale pisze.Chociaz ktos pisze.
      Lepszy rydz niz nic.

      • 1 1

    • kolego memlomanie (1)

      nie bądź pan taki populista! redaktor Wesołowski jest uważnym słuchaczem i obserwatorem trójmiejskiej kultury i uwazam, że to była słuszna uwaga. moim skromnym zdaniem w kulturze bardzo ważna jest świeżośc, dynamizm i odważne decyzje (w jej propagowaniu, rozpowszechnianiu). odgrzewanie repertuaru, tak jak i serwowanie już - i niedawno - sprawdzonych artystów jest IMHO dla niej mniej wartościowe niż stawianie na niekonwencjonalnośc, młodośc i awangardę. sztuka nie lubi zastoju. ba, zastój sztukę zabija. Prawda jest taka, że na dzień dzisiejszy w Polsce na odważną działalnośc w kulturze nie ma miejsca!

      • 1 2

      • ten Pan redaktor chyba wszystkich znajomych zatrudnił

        a ja popieram melomana... najłatwiej krytykować i ględzić jaka to wielka sztuka powinna zawiatć do Gdańska w filharmonii tylko syf.

        • 0 0

  • dobrze,że klasyka (1)

    Zawsze coś komuś nie pasuje ,ale na pierwszym koncercie tylko połowę sali,może by tak te miejsca na grzędzie czyli po bokach i u góry sprzedawać po 5zł wtedy będzie cała sala(może),a i ludzie mniej majętni będą mogli słuchać muzyki.
    Dobrze ,że nie ma Pendereckiego bo wtedy tylko by siedzieli snoby i głusi.
    Mogli by przyjeżdżać trochę lepsi pianiści tylko kto by za to zapłacił,więc cieszmy się tym co mamy.Brawo dyrekcja i tak chyba robi cuda,że działa tak sprawnie.

    • 2 2

    • Brawa dyrekcja?ze co?

      "...chyba robi cuda,ze dziala tak sprawnie."

      to chyba rzeczywiscie cud nad cudami?
      -niepelnosprawny oczekujacy na cud,czyli jednym slowem-

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który film podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Złote Lwy?

 

Najczęściej czytane