• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Poszukiwanie Tożsamości poprzez Malarstwo, Performans i na Śląsku Opolskim - wystawa

"Cykl prac prezentowanych na wystawie Poszukiwanie tożsamości poprzez malarstwo, performans i na Śląsku Opolskim jest konsekwencją realizowania przeze mnie twórczej biografii. Obrazy z tego cyklu powstały poprzez proces wydobywania z pokładów archetypowych form podświadomości imaginarium mojej tożsamości. Imaginarium tożsamości rozumiem jako zbiór abstrakcyjnych wyobrażeń i skojarzeń związanych z egzystencją ale na głębokim, nieświadomym poziomie, które przybierają kształty i formy dopiero po wydobyciu ich z podświadomości na płótno.

9 kwietnia - 21 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

7 marca - 23 czerwca 2024

bilety 14 zł
ulgowy 10 zł
Malując antycypowałam powstanie tych obrazów, nie będąc pewną ich ostatecznej formy...dlaczego...? Proces twórczy odbywa się w prawej półkuli mózgowej i jest bezpośrednio powiązany z podświadomością i intuicją. Świadomość ma tam dostęp sporadycznie i w roli obserwatora. Tworząc te prace byłam zarówno ich autorką jak i obserwatorką samej siebie. Interesowało mnie w jakiej formie świadome założenia lewej półkuli mózgowej dotyczące imaginarium mojej tożsamości zamanifestują się wizualnie w niezależnej realizacji prawej półkuli.

Był to ekscytujący czas malowania i oczekiwania na powstające obrazy. Z mojej perspektywy uzyskałam wizualne potwierdzenie wstępnych założeń: W malarskiej interpretacji imaginarium tożsamości ma charakter "żywej tkanki" - reagującej podobnie do cykli przyrody i podlegającej ciągłym zmianom, odradzającej się i obumierającej. Obrazy wchodzące w skład cykli badających imaginarium tożsamości pulsują rytmicznie, raz się otwierając, raz zamykając, niezmiennie podążając coraz głębiej w malarską materię. Poszukiwanie form abstrakcyjnych zakończyłam wśród struktur geometrycznych, które manifestują eksplorację w naturze: regularności, powtarzalności i rytmiczności towarzyszącej procesom życiowym. Podsumowując, cyklem tym, a szczególnie pracami ostatnimi zatytułowanymi Struktury podświadomie odtworzyłam pełny cykl życia: od narodzin do śmierci i związanej z nią destrukcji.

Integralną częścią wystawy jest animowany performance Hermeneutyka Lucilli, ilustrujący m. in. postępowanie hermeneutyczne w oparciu o rozważania filozofa Hansa - Georga Gadamera, w których to hermeneutyka porównana jest do drogi w kształcie spirali budującej stożek wciąż uszczegóławianych pytań zwężający się ku horyzontowi zrozumienia, do którego dotarcie jest niemożliwe.

Prezentuję również sfilmowany Performance [katartyczny], ilustrowany swoim własnym śpiewem. Postępowanie hermeneutyczne to sposób percepcji rzeczywistości, który jest również moim udziałem. Doświadczanie np. procesu twórczego, a potem próba analizy tego co się wydarzyło jest określana właśnie hermeneutycznym postępowaniem. Antycypowanie sensu w sztuce poprzez odnajdywanie emocjonalnych odniesień osobistych do prac artystycznych to hermeneutyczna interpretacja dzieła. Do takiej właśnie zachęcam podczas wystawy, licząc na dyskusję.
Wystawę zamyka prezentacja poszukiwań tożsamości w miejscu w którym mieszkam, na Śląsku Opolskim. do tych poszukiwań włączam lokalną młodzież. Poszukiwania te mają charakter dydaktyczno-artystyczny i na wystawie prezentuję je na przykładnie dwóch projektów: filmu animowanego "Tożsamość Śląska Opolskiego" z 2015 i projektu "Zmieniam więc Zostaję" z 2010.

Lucilla Kossowska, malarka, pedagog, anglistka, założycielka Instytutu Edukacji przez Sztukę, doktor sztuki w dyscyplinie sztuki piękne na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, sekretarz zarządu InSEA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu i Warszawie w interdyscyplinarnej sekcji Młodzi Sztuką. Artystka realizuje m.in. program autorski Angielski przez Sztukę™. Autorka ponad 15 wystaw indywidualnych i 60 grupowych w kraju i za granicą m.in. w Meksyku (Museo MARCO Monterrey), Kolumbii (Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Kartagenie), Europie (Parlament Europejski w Strasburgu, Galeria Miejska w Poznaniu, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Zrealizowała ponad 70 autorskich warsztatów twórczych w kraju i za granicą m.in. dla Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Biura Wystaw Artystycznych BWA w Katowicach, Muzeum Śląska Opolskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Opola w 2008 i stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2010. Mieszka w Suchym Borze.
www.lucillakossowska.art.pl; www.ieps.com.pl

Ekspozycja wystawy do 31 marca 2017.

Wstęp wolny
Dołącz do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/167077683790793/

Strona wystawy:
https://wyspaskarbow.gak.gda.pl/imprezy/view/1278/date/2017-03-04

Wernisaż: 4 marca 2017 (sobota) o godz. 18:00
Ekspozycja wystawy: 4.03.2017 - 31.03.2017
od pon.-pt. w godz. 10:00 - 20:00
Wstęp wolny

Galeria Domu Kultury "Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury
ul. Turystyczna 3, 80-680 Gdańsk Sobieszewo / tel. 58 323 91 15
e-mail: wyspaskarbow@gak.gda.pl / www.wyspaskarbow.gak.gda.pl/

Opinie

Sprawdź się

Pierwsza nazwa Muzeum Miasta Gdyni to:

 

Najczęściej czytane