• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Północny szlak - Grzegorz Wróblewski

"Północny szlak" / Grzegorz Wróblewski
Wystawa: 21.03 - 17.05.2015
Wernisaż: 20.03.2015, 19.00
Kurator: Marta Wróblewska
Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2



Na temat twórczości artystycznej Grzegorza Wróblewskiego napisał Wojciech Wilczyk:

"Dla Wróblewskiego malarza naturalną płaszczyzną odniesienia (jak najbardziej naturalną dla roczników sześćdziesiątych) oprócz wspomnianej wcześniej COBRY jest amerykański abstrakcyjny ekspresjonizm i sztuka informel. To jak gdyby podstawowy słownik wizualny, który z biegiem lat i powstawaniem nowym prac ulega rozszerzeniu. Wróblewski maluje zrywami i każda porcja tak powstających prac posiada wyróżniające je cechy. Tak więc widać np. przejściowe fascynacje abstrakcjami w bardziej surrealnym wydaniu, minimalem, malarstwem materii czy land artem. Trzeba tutaj też zauważyć, ze autor "Planet" posiada rozbudowaną wiedzę na temat współczesnej plastyki, co zresztą daje też znać o sobie w pisanych przez niego wierszach oraz esejach i odróżnia go wyraźnie od rodzimego literackiego staffu o wysokokulturowych ambicjach, który jeżeli porywa się na jakieś aluzje do sztuk wizualnych, to sięga zazwyczaj po Vermeera i przy cukierkowej "Dziewczynce z perłą" pozostaje. Wspomniana przeze mnie erudycja nie czyni jednak z jego malarstwa sztuki cytatów. Owszem we wcześniejszych pracach widać echo działań Pierre'a Aleschinsky'ego, Roberto Matty, Antonio Tàpiesa czy Roberta Smithsona, jednak mniej więcej w połowie pierwszej dekady obecnego stulecia Wróblewski dopracowuje się stylistyki, którą przy typowej dla ekspresyjnych abstrakcji grze amorficznych plam i form wyróżnia obecność elementów kaligraficznych."

"Północny szlak" to nie tylko tytuł wystawy. Taki sam tytuł nosi jeden z obrazów na niej prezentowanych, a także wiersz pochodzący ze zbioru "Pomieszczenia i ogrody" (2005).

Grzegorz Wróblewski - ur. 1962 r. w Gdańsku, w latach 1966-1985 mieszkał w Warszawie, od 1985 w Kopenhadze. Autor wielu książek (poezja, dramat, proza); m.in. "Ciamkowatość życia" (1992/2002), "Planety" (1994), "Noc w obozie Corteza" (2007), "Nowa Kolonia" (2007), "Dwie kobiety nad Atlantykiem" (2011), "Wanna Hansenów" (2013), tłumaczony na kilkanaście języków, m.in. na język angielski ("Our Flying Objects - selected poems", 2007, "A Marzipan Factory - new and selected poems" 2010, "Kopenhaga - prose poems", 2013). W latach 1993-1998 współpracował z pismem "Brulion". Występował ze znanymi muzykami sceny jazzowej, m.in. Johnem Tchicai, Olgą Magieres, Stefanem Pasborgiem i Haroldem Rubinem. Swoje prace wystawia od końca lat '80. Jego twórczość obejmuje akcje artystyczne w przestrzeni miejskiej, instalacje i malarstwo.

Dwukrotnie wyróżniony w Konkursie na Brulion Poetycki (1990, 1992), nagroda w konkursie literackim wydawnictwa Brøndum/Aschehoug (Kopenhaga 1995), stypendia literackie Duńskiej Rady Literatury (Dansk Litteraturrådet - 1999, 2002, 2004) i Duńskiej Państwowej Fundacji Sztuki (Statens Kunstfond - 2000, 2003, 2005). Nominowany przez The Brooklyn Rail do nagrody Pushcart Prize 2015.

Należy do Duńskiego Związku Pisarzy (Dansk Forfatterforening).

Tłumaczony na język duński, angielski, czeski, słowacki, węgierski, słoweński, wietnamski, norweski, szwedzki, rosyjski, hiszpański i niemiecki.

Ważniejsze wystawy zbiorowe i indywidualne:
2014 - Centrum Kultury Katowice, Galeria Pusta
2014 - Hardy Tree Gallery, ZimZalla objects (Londyn, UK)
2014 - Muzeum Literatury w Warszawie
2013 - Galleri LB, Totem (Kopenhaga)
2011 - Bury Art Gallery, "Wonder Rooms", (Bury, UK)
2011 - Gallery ZENIT, "Ambient", razem z Magdą Jarząbek (Kopenhaga)
2009 - Gallery ZENIT, "Controlled Zones" (Kopenhaga)
2008 - ART EXPO 2008 (Aarhus-Viby/Dania)
2008 - Blå Time, Projekt Bloom/Wroblewski, razem z Doris Bloom (Kopenhaga)
2008 - Gallery Brantebjerg (Nykøbing Sj./Dania)
2007 - "NORD ART 2007" (Büdelsdorf/Niemcy)
2007 - Gallery Asbæk, "Sommerudstilling", (Kopenhaga)
2007 - Den Frie, "Decembristerne", Projekt Bloom/Wroblewski, razem z Doris Bloom (Kopenhaga)
2007 - Gallery Brantebjerg (Nykøbing Sj./Dania)
1997 - Kunstkorridoren Nådada (Kopenhaga)
1996 - Galloperiet/Christiania (Kopenhaga)
1996 - Vølund (Kopenhaga)
1992 - Gallery 2112 (Rødovre/Dania)
1992 - Gallery Arthouse (Kopenhaga)
1991 - Gallery 2112 (Rødovre/Dania)

Muzyka, performance - kalendarium:
- w 1995 roku zakłada wraz z Amirem (muzyk/kompozytor pochodzący z Sarajewa, m.in. grupa Esperanto Desperado) oraz Slawkiem Slocinskim (byłym bębniarzem Fornitu, Brygady Kryzys, Madame) grupę SLURP. Koncerty w Kopenhadze (m.in. Kapellet på Assistens Kirkegård) i Musikcafeen w Århus.
- w 2004 roku wraz z pianistką Olgą Magieres tworzy PIANO & POETRY, koncerty w Kopenhadze (m.in. w Jazz Club Loco, Stengade 30)
- udział w kopenhaskich festiwalach: VinterJazz 2005, Copenhagen Jazzfestival (2005), Tel Aviv Tell Copenhagen (2009)
- występował z wieloma znanymi muzykami sceny awangardowo-jazzowej, m.in. Johnem Tchicai, Haroldem Rubinem, Lotte Anker, Martinem Klapperem, Olgą Magieres, Peterem Friis Nielsenem, Stefanem Pasborgiem, P.O. Jørgensem, Mikołajem Trzaską
- uczestnik działań artystycznych kopenhaskiej grupy TOTEM: Vølund (Kopenhaga 1996), "Galopperiet" ved Spiseloppen (Christiania-Kopenhaga 1996), Kunstkorridoren Nådada , Kopenhaga 1997, LB Galleri (Kopenhaga 2013)
- z Maciejem Sinkowskim ('Bobi Peru', m.in. twórca i lider zespołu 'Zgoda') i Januszem Tyrpakiem (grafika) zrealizował płytę PROJEKT1 (Ars Mundi, Warszawa 2006)


PÓŁNOCNY SZLAK
1.
Miłość jest tylko złudzeniem. Natura ciągle nas uświadamia.
Szkielet niedużego ssaka. Dlaczego musiało trafić właśnie
na ciebie? (To był kiedyś wspaniały okaz.) Wiem, że nie lubisz
wypchanych zwierząt. Vulpes? Powoli zanikają drzewa.
2.
A jednak miłość! Żeby przeżyć, trzeba ją pielęgnować.
Chyba mnie tu samej nie zostawisz? Czy słyszałaś, że lisy mają
pionową źrenicę? Oczy to otchłań wielkości i małości. (Twoja
nieustanna pewność siebie...)
3.
Nie chodzi mi o przetrwanie, chodzi mi o samotność.
Był słabszym osobnikiem i dlatego został wyeliminowany.
Ale czy to jeszcze miłość? Czy kochałabyś się ze mną także
w innych okolicznościach? Bądź w końcu realistą.
4.
Twój sumaryczny pogląd na całość jest tutaj nie na miejscu.
I przykryj ten paskudny szkielet ziemią.



6. Urodziny Gdańskiej Galerii Miejskiej

Live act: Grzegorz Wróblewski i Paweł "Kelner" Rozwadowski

Goście: LIPI&PAULUS. Neo Poetry Electric.


Dla tych, którzy macają kulturalną tkankę miasta Gdańska od lat, postacie takie jak Paweł "Paulus" Mazur oraz Tomasz "Lipi" Lipski nie są obce. Panowie uznali, iż (jak to bywa w środowisku art-niepokornych) założą duet. Duet polegać ma na łączeniu muzyki ze słowem. Ale i muzyka inna i słowa różnorodne. Są poetami różnego sortu i nie ma w tym ani krzty licytacji, bo jeden mianownik ich spina (czy też stanowi podwalinę) - wyobraźnia i wolność. Ci dwaj Panowie swoje wiersze prezentować będą na przemian - improwizując i prowokując. Ale! I tu uwaga - posiłkując się również własnymi dźwiękami. Paulus zajmie się elektroniką, Lipi zaś bębnami. Na flecie zagra Marysia.

Opinie

Sprawdź się

Jaką premierą teatralną zainaugurowano działanie obecnego gmachu Teatru Muzycznego w Gdyni?