• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Piękna nasza Polska cała

Wystawa czasowa "Piękna nasza Polska cała" to ekspozycja poświęcona Wincentemu Polowi - światowej klasy geografowi, krajoznawcy, etnografowi, wybitnemu poecie, który jest twórcą nazwy Śmiała Wisła - nowego ujścia Wisły do morza w Górkach k. Gdańska powstałego w 1840 r. Gromadzone przez blisko 40 lat eksponaty związane z życiem i twórczością poety stały się punktem wyjścia do zaaranżowania przestrzeni muzealnej. To także przyczynek do samodzielnego odkrywania jego bogatej spuścizny literackiej i naukowej.

7 marca - 23 czerwca 2024

bilety 14 zł
ulgowy 10 zł

9 kwietnia - 21 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
"A czy znasz ty bracie młody" to najbardziej znany fragment pochodzący z utworu Wincentego Pola pt. "Pieśń o ziemi naszej". Pod koniec lata 1835 r. poeta przebywał w gościnie u Tadeusza Skrzyńskiego w Zagórzanach. Właśnie tam powstał jeden z najpopularniejszych jego utworów, który został opublikowany dopiero w 1843 r. Czym są Pieśni...? To poemat o charakterze reporterskim. Poetycki notatnik prowadzony podczas wędrówek po byłych ziemiach Rzeczpospolitej. Uważny czytelnik znajdzie tu barwne opisy krajobrazu, który zmienia się jak w kalejdoskopie, opisy życia ludu, jego pracy, zwyczajów, tradycji, które przydają cech odrębności poszczególnym regionom: Wołyń, Podole, Litwa, Tatry. Na kolejnych kartach Pieśni, Wincenty Pol ukazuje obiektywną prawdę o mieszkańcach poszczególnych regionów i jego codziennym życiu. Nie idealizuje panujących stosunków społecznych. Wręcz przeciwnie - dostrzega przejawy krzywdy społecznej. Uważny czytelnik poematu dostrzeże rzadki liryzm tej gawędy o ziemi i prostym ludzie, stanowiącym z nią nierozerwalną jedność.


"Bo od gór tych aż po morza
Legła ziemia sławna w zboża
Z wiary, z męstwa ż gościnności,
I z nieładu i z wolności"


Dodatkowym atutem utworu są sporządzone do tekstu ilustracje Juliusza Kossaka, który w artystycznym ujęciu ukazał poszczególne regiony Polski.

Wincenty Pol-światowej klasy geograf, krajoznawca, etnograf, a przede wszystkim wybitny poeta. Urodzony 20 kwietnia 1807 r. w Lublinie. Uczestnik Powstania Listopadowego, odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Oprócz twórczości literackiej, rozwijaj swoje zamiłowania geograficzne - liczne wędrówki i podróże: Tatry, Beskidy, Wołyń, Podole, Litwa, Żuławy Wiślane. W 1849 r. zostaje mianowany nadzwyczajnym profesorem nowo powstałej na Uniwersytecie Jagiellońskim, katedry geografii, (pierwsza na ziemiach polskich, druga w Europie). Lata 60. XIX w. to okres intensywnej działalności na polu literackim, naukowym, jak i społecznym. Zmarł 2 grudnia 1872 r. w Krakowie. Twórczość literacką reprezentują m.in.: "Mohort", "Pieśni Janusza", "Pieśń o Ziemi Naszej". Wśród dzieł geograficznych na uwagę zasługują m.in.: "Północny wschód Europy pod względem natury", "Rzut oka na północne stoki Karpat".

Izba Pamięci została utworzona w 1974 r. Do 2006 r. była zarządzana społecznie. Wówczas została włączona w struktury Gdańskiego Archipelagu Kultury. Inicjatorami ekspozycji muzealnej Izby Pamięci Wincentego Pola byli: prawnuk poety Adam Pol, który stał się darczyńcą XIX - wiecznej kolekcji wydań dzieł Wincentego Pola oraz wielu innych cennych dokumentów związanych z życiem i twórczością poety. Natomiast Longin Malicki, mieszkaniec Sobieszewa, przekazał szereg etnograficznych zbiorów poświęconych życiu codziennym z terenu Wyspy Sobieszewskiej oraz Żuław Wiślanych. W 2014 r. Izba Pamięci Wincentego Pola obchodziła 40 rocznicę powstania.


Wystawę uzupełniają:

1. Papiery osobiste i rodzinne Wincentego Pola, które prezentują prywatne listy poety do rodziny i przyjaciół min. syna Wincentego Pola, hr. Henryka Wodzickiego; szkice wybranych wierszy "Królowa ubogich", "Barwy", dzięki którym możemy zobaczyć jak wyglądało XIX w. pismo autora, jego poprawki, skreślenia etc.
1. Ekspozycja XIX - wiecznego księgozbioru wydań dzieł Wincentego Pola, który przez blisko 40 lat istnienia placówki był pieczołowicie kolekcjonowany przez społecznych opiekunów. Niewątpliwie największy wkład w jego budowę miał śp. Adam Pol, prawnuk poety, który przekazał ich największą ilość. Możemy tu zobaczyć m.in. zbiór poezji Wincentego Pola, wydany w St. Petersburgu w 1895 r., czy "Przygody JP. Benedykta Winnickiego" wydane w 1840 r.

2. Ekspozycja szkiców Juliusza Kossaka do "Roku Myśliwca", który można uważać za vademecum dla początkującego myśliwego. To oryginalne wydawnictwo zawiera literacki opis każdego z 12 miesięcy roku dokonany przez Wincentego Pola.

3. Prezentacja ekslibrisów, które są pokłosiem Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną z okazji 200 rocznicy urodzin Wincentego Pola 1807-2007 w 2007 r.

Opinie

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę dobecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?