• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Performance Julijonas Urbonas - chodząc po ścianie ...

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz Klubogaleria Bunkier zapraszają na:

JulijonasUrbonas, Chodząc po ścianie: wstęp do teorii projektowania choreografii - wykład/performance /karuzela
www.julijonasurbonas.lt

Sobota 7 września 2013, godz. 19.00
Ściana Klubogalerii BUNKIER, ul. Olejarna 3

Julijonas Urbonas jest projektantem, artystą, inżynierem. Obecnie pisze pracę doktorską dotyczącą projektowania interakcji na londyńskim Royal College of Art. Koncepcja jego twórczość wywodzi się z lunaparku. Artysta pomagał w parku rozrywki od dziecka. W latach 2004-2007 był dyrektorem Lunaparku w Kłajpedzie, gdzie pracował jako projektant, inżynier ale także jako artysta i filozof rozwijając teorię grawitacyjnej estetyki.

Chodząc po ścianie to połączenie wykładu i karuzeli. Performance jest odtworzeniem pracy amerykańskiej pionierki współczesnego tańca, Trishy Brown. Artystka w swojej choreografii wykorzystała przestrzeń ściany używając sprzętu wspinaczkowego. Swoim projektem nie tylko stworzyła nowy alfabet, otworzyła nową przestrzeń dla ruchu, ale także pokazała, że wynalazki we współczesnym tańcu często wynikają z uwarunkowań i otoczenie. W przypadku choreografii na ścianie było to połączenie architektury, uprzęży, drutów, krążków linowych. Postawa ta jest blisko twórczości litewskiego artysty, którego interesuje tworzenie choreografii poprzez design. W przeciwieństwie do oryginału JulijonasUrbonas do udziału w swoim projekcie zaprasza publiczność.

Performance jest częścią Festiwalu Wilno w Gdańsku i projektu "Close Stranger" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa Litwa-Polska-Rosja 2007-2013

Koncepcja twórczości Julijonasa Urbonasa, projektanta, artysty i inżyniera, wywodzi się z atmosfery lunaparku, którą artysta przesiąknięty był od najmłodszych lat. Jego Chodząc po ścianie to połączenie wykładu i karuzeli. Performance jest odtworzeniem pracy amerykańskiej pionierki współczesnego tańca, Trishy Brown, która w swojej choreografii wykorzystała połączenie architektury, uprzęży, drutów i krążków linowych. Ta poetyka jest szczególnie bliska litewskiemu artyście, którego interesuje tworzenie choreografii poprzez design.
Więcej: https://www.laznia.pl/

Festiwal Wilno w Gdańsku jest wspólną inicjatywą CSW Łaźnia, Urzędu Miasta Gdańska, Gdańskiego Archipelagu Kultury, WPart.
"Wilno w Gdańsku" otwiera przestrzeń polsko litewskiego dialogu, spotkań pokoleń, stereotypów, stylów i gatunków muzycznych, w których tradycja sąsiaduje z nowoczesnością. Obydwa kraje połączone są wspólną historią, której ślady odczuwamy współcześnie. Gdańsk i Wilno, dwa miasta, zdają się być szczególnie bliskie. Wielu ekspatriantów z Wilna trafiło do zrujnowanego Gdańska, pozostawiając za sobą dom, przywożąc jedynie kilka podstawowych rzeczy i bagaż pełen wspomnień. W tegorocznej edycji Festiwalu analizujemy zagadnienie domu, przedmiotów, smaków, zapachów tworzących go. Na bazie obrazu "bezpiecznej" przestrzeni prywatnej, chcemy zbudować dialog ze współczesnym Wilnem. 5 września o godz 19 zapraszamy na otwarcie wystawy homeMADE. konstruowanie światów zastępczych oraz finał projektu VNO/GDN. Do wystawy zaproszeni zostali artyści polscy i litewscy, w tym: Nicolas Grospierre, Aneta Grzeszykowska, Szymon Rogiński, Julijonas Urbonas, Rimas Sakalauskas, Alicja Karska i Aleksandra Went, Przemysław Jasielski, Lina Zaveckyte oraz Alicja Bielawska. Tematem prezentacji jest przestrzeń prywatna. Artyści używając różnych środków wyrazu, fotografii, rysunku, wideo, instalacji, wprowadzają nas w swoje własnoręcznie skonstruowane przestrzenie. Tworzą własne mikroświaty poszukujące antidotum na otaczającą nas rzeczywistość; korzystając z elementów najbliższych, najłatwiej dostępnych konstruują nowe obrazy uciekające od oryginału. Projekt VNO/GDN przybierze formę instalacji architektoniczno-kulinarnej stworzonej wspólnie z grupą członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Najważniejszym wydarzeniem muzycznym Festiwalu jest przede wszystkim projekt "Free Culture Gdańsk-Vilnius", polegający na zestawieniu różnorodnych osobowości, gatunków muzycznych, koncepcji i połączeniu ich
w jedną spójną całość. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy znakomitych muzyków polskich i litewskich: Grażynę Auguścik, Weronikę Grozdew - Kołacińską, Jarosława Bestera, Olgierda Walickiego, Michała Jelonka, Joszka Brodę, Tomasza Ziętka, Jakuba Staruszkiewicza, chór Trys Keturiose z Litwy oraz Wileńską Orkiestrę Smyczkową Kristoforo w liczbie 21 muzyków. 34 artystów spędzi ze sobą 5 dni na twórczej pracy, wymianie pomysłów, wspólnym aranżowaniu utworów. Efektami projektu będą dwa koncerty: w Gdańsku (Teatr Wybrzeże 8.09.2013) oraz w Wilnie (Kościół Św. Katarzyny 15.09.2013).
Kuratorzy Festiwalu. Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska, Przemysław Wojciechowski (muzyka)
Szczegółowy program www.wilnowgdansku.pl

Opinie

Sprawdź się

Kiedy powstała Fundacja Theatrum Gedanense?