• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Odzyskane - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-15-12
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
Odzyskane

MUZEUM EMIGRACJI w Gdyni oraz TEATR GDYNIA GŁÓWNA zaprasza na spotkanie z cyklu STACJA EMIGRACJA.

Spektakl teatralny Ludomira Franczaka, realizowany w formie instalacji wizualno-dźwiękowej. Narracja oparta jest o życiorysy obywateli niemieckich, których w 1945 r. zastała nowa władza na terenach tzw. "Ziem Odzyskanych". Proste historie ludzi w różnym wieku - życie zawarte w kilku linijkach, które trzeba dopełnić detalem - fotografiami przodków (znalezionymi na pchlim targu), osobistymi przedmiotami (które tak na prawdę należą do kogoś innego i niosą ze sobą swoją własną historię), próbą dotarcia do samych ludzi, czy miejsc w których byli. Zatrzymany moment rzeczywistości.

Spektakl teatralny jest kulminacją projektu Odzyskane, który pojawił się w formie wystawy w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, książki artystycznej oraz akcji miejskiej na trasie trójmiejskiej SKM, wyprodukowanej przez Muzeum Emigracji z Gdyni w ramach wydarzenia Migracje | Kreacje.

Rytuał powrotu - chodzenia czyimiś śladami z jednoczesną świadomością tego, że robi się to tu i teraz. Historie dopowiedziane, zawieszone w swoistym bezczasie, rozwijające się przed oczami, czasem przeplatające, czasem wręcz wykluczające się nawzajem. Opowiedziane głosami z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, obrazem, dźwiękiem i zapachem. Próba zamknięcia umownej przestrzeni teatralnej w małą społeczność połączoną wspólną historią. Powstałe historie, których podstawą są życiorysy niemieckie, kreślą obraz pełen nostalgii i niepokoju. W trakcie spektaklu pojawiają się one w postaci chóru głosów, by w kulminacyjnym momencie przekształcić się w niemal bajkową opowieść jednego z bohaterów, której towarzyszą mechaniczne ptaki oraz wydające dźwięk huby. Przedziwna oranżeria, odkrywająca przed widzem ukryty świat - równoległą rzeczywistość, w której wszystko wydaje się być możliwe. Przedstawienie jest audiowizualną instalacją, budowaną na oczach widzów przez aktora/reżysera, którego rola ogranicza się do obsługi technicznej puszczonej w ruch machiny.

Scenariusz, reżyseria, scenografia: Ludomir Franczak
Muzyka: Marcin Dymiter
Kostiumy: Magdalena Franczak

Głosy: Irena Jun, Andrzej Golejewski, Stefan Filipowicz, Mateusz Nowak, Dorota Lesiak, Katarzyna Duma, Magdalena Franczak, Wiktoria Wrzyszcz, Emil Franczak, syntezator mowy.

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

-----
Ludomir Franczak (1974) - artysta wizualny poruszający się na polach multimediów, malarstwa, grafiki, instalacji, designu, performance i teatru. Swoje projekty prezentuje w galeriach, muzeach, przestrzeni publicznej i teatralnej w Polsce, Danii, Szwecji, Anglii, Portugalii, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, we Włoszech i na Węgrzech. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Karin Danielsson, Leo Palmestal). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP) i trzykrotnym marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007 i laureatem festiwalu Spotkania 2011 Fundacji Łódzkich Spotkań Teatralnych. Nominowany do tytułu "Kulturysta roku 2013" przez dziennikarzy radiowej trójki. Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych. Działa czynnie jako kurator i animator kultury.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery