• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
Psilicone Theater & Jazzator, Litwa
Odrzuć duszę swoją ("Reject your Soul")

Przedstawienie jest współczesną interpretacją z bajki Oscara Wildeʼa "Rybak i jego dusza". Główny bohater właściwie nie ma nic wspólnego z łowieniem ryb. Jest współczesnym młodym i bardzo samotnym człowiekiem, a samotność sprawia, że zaczyna fantazjować. Pewnego razu we własnej łazience odkrywa podwodny świat. Tam poznaje Syrenkę i zakochuje się w niej, ale aby połączyć się z nią w morskich głębinach, musi wyrzec się swojej śmiertelnej duszy. Wyrusza, żeby poznać sekretny rytuał, któremu musi się poddać, żeby pozbyć się duszy. W końcu udaje mu się to i łączy się pod wodą ze swoją Syrenką. Jednak raz do roku dusza powraca i namawia Rybaka, aby przyjął ją z powrotem do swojego serca. To fascynująca i wzruszająca historia miłosna, która zmienia się w walkę między Duszą a Sercem o ciało Rybaka. "Odrzuć duszę swoją" jest przekonującą wizualizacją stanów psychicznych, w których współistnieją piękno i brutalność, rozkosz i śmierć.

O teatrze:
Od 2005 roku realizuje swoje przedstawienia zarówno w przestrzeniach, które sztuka zwykle omija (typowe podwórka blokowisk, baseny, kluby sportowe), jak i na tradycyjnych scenach. Ze wszelką cenę starają się zebrać dotrzeć do jak największej liczby nietypowych widzów po to, aby poznać ich oczekiwania i zaoferować im sztukę współczesną jako antidotum na problemy dręczące społeczeństwo.

Po okresie, w którym grupa poświęcała swoje sztuki głównie tematom społecznym, nastąpił zwrot ku swoim korzeniom: psyche (gr. ʽduszaʼ) + silikon = psilicone. Aktorami w teatrze Psilicone są silikonowe kukiełki, elastyczne i niezniszczalne. Uginane, rozciągane, ciągnięte, uciskane, zanurzane w różnych cieczach i farbach. Kukiełki są miniaturowe, a jednak przedstawienie jawi się jako wielka i barwna projekcja video odgrywana na żywo. Fabule zawsze towarzyszy muzyka.

Opinie (2)

  • Dziwny tytuł, może wprowadzić chaos myśłowy. (1) (opinia sprzed 10 lat)

    Dziwne rozumienie duszy jako walczącej z sercem i jeszcze na dodatek śmiertelnej, czyli duszy potępieńca, bo tylko taka dusza umiera. Dusza nie może walczyć z sercem, ponieważ dusza jest miejscem kontaktu z Bogiem. A Bóg stworzył nas tak, że w sercu jest takie szczególne miejsce przeznaczone tylko dla niego. Wwiele osób twierdzi, że dopóki nie zaprosiło tam Boga właśnie, czyli do swojego serca, to odczuwa niepokój, nieład, jakiś brak w swoim życiu. A może należy rozumieć wymowę spektaklu tak, że serce człowieka tak bardzo oddaliło się od Boga, że on już w nim nie przemieszkuję, ale na szczęście jest dusza, która ciągle przychodzi do zagubionego człowieka z nadzieją, że on ja przyjmie z powrotem. Ciekawa jestem, co wynika z samego spektaklu, bo nie oglądałam go.
    Maria

    • 0 1

    • Pojęcie duszy nie jest zarezerwowane dla Chrześcijan! (opinia sprzed 10 lat)

      Pojęcie duszy pojawia się w filozofii czy innych niż chcreścijaństwo religiach i nie koniecznie musi odpowiadać temu co napisałaś.
      Czym byłaby wolność artystycznego wyrazu, gdyby artyści musieli trzymać się sztywnych definicji? Gdyby przyjąć Twoje podejście, nie powstałoby wiele epokowych dzieł.

      Sam spektakl bardzo ciekawy - zarówno od strony wizualnej jak i muzycznej. W tym drugim przypadku od trzeciej cześci widowie mogli załapać się na niepowtarzalny dodatek artystyczny w postaci "niewyrobionego widza". Jego walka o "ogarnięcie tematu" powodowała wykrzykiwanie kłębiących siemyśli w postaci: "Ja pier...! Jakie kur... farmazony! Ja rąb...! Jaka muza! Kur... jak można tak grać?". Prawdopodobnie artyści wywołali w nim, przez te kilkanaście minut, tak duże pobudzenia neuronów, jakie sumarycznie występowało u niego w ciągu całego tygodnia.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery