kalendarz

luty»
PnWtSrCzPtSoNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829 

wiadomości kulturalne

podziel się na Facebooku dodaj kanał RSS prześlij artykuł drukuj artykuł
Wybrana mała czcionka

Młodzi gniewni rysowali Solidarność

Inspiracje czerpali z historii i fotografii profesjonalnych artystów. Potem ubrali to w bliską im formę, na zakończenie chcieli podzielić się swoją wizją z bohaterami tamtych czasów.

fot.Natalia Wiśniewska

Inspiracje czerpali z historii i fotografii profesjonalnych artystów. Potem ubrali to w bliską im formę, na zakończenie chcieli podzielić się swoją wizją z bohaterami tamtych czasów.

Historyczne wydarzenia, relacjonowane w ciekawej, odmłodzonej formie - tak w skrócie można podsumować wystawę "Młodzi Solidarni", zainaugurowaną na terenach postoczniowych w Hali Freedom Skatepark Gdańsk.



"Młodzi solidarni" to wystawa, na którą składają się obrazy, będące swobodną interpretacją fotografii z okresu "Solidarności", autorstwa m.in. Chrisa Niedenthala czy Alojzego Bończa-Tomaszewskiego. Wszystkie powstały w stylistyce Graffiti Street Art, przy pomocy technik takich, jak marker, szablon czy spray. Zostały stworzone przez artystów i ich podopiecznych w ramach projektu edukacyjnego Młodzi Solidarni, przygotowanego przez Europejskie Centrum Solidarności i Stowarzyszenie Animacja Skateboardingu.

- Każdy artysta miał pod swoją opieką grupę młodych ludzi, którzy pomagali w tworzeniu obrazu - wyjaśnia Michał Czajka ze Stowarzyszenia Animacji Skateboardingu, jeden z organizatorów przedsięwzięcia. Projekt zakładał udział młodzieży z trudnych środowisk, a także alternatywny sposób nauki historii i idei "solidarności". - Chcieliśmy pokazać młodym ludziom, że warto działać wspólnie. Wtedy można osiągnąć dużo więcej niż w pojedynkę.

Pokazy wyczynowej jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach BMX oraz tańca nowoczesnego, które miały miejsce podczas otwarcia wystawy, wzbudziły ogromne zainteresowanie gości. Wystąpił także polski mistrz beatboxu - Blady Kris. Niestety, zabrakło legendarnych działaczy "Solidarności", którzy mieli uświetnić wernisaż.

Organizatorzy planują powiększać wystawę, a także przygotować kopie prac i pokazać je poza Trójmiastem. - Oryginały na pewno zostaną tutaj. Chcemy, by na stałe wpisały się w krajobraz Młodego Miasta - zapewnił nas Michał Czajka.

W projekcie, którego finalnym efektem stała się wystawa, wzięło udział blisko 30 młodych ludzi, wywodzących się z tzw. trudnych środowisk. Efekty ich wspólnej pracy można oglądać do 2 kwietnia w hali Skatepark na terenie Stoczni Gdańsk.

sortuj: rosnąco  | pokaż widok standardowy

opinie (razem: 9)

zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 1692851 2010-03-22 10:06 Brakuje grafitti na którym Mędrzec Europejski Wałęsa przeskakuje motorówką przez Legendarny Płot (1)

i Obala Komunę

Antoni Kosiba

popieram opinię 10/nie zgadzam się 7

zgłoś do moderacji opinię 1693297 2010-03-22 14:55 Lepszy by był Kosiba jak obala pół litra...

krasnał

popieram opinię 0/nie zgadzam się 1

zgłoś do moderacji opinię 1692855 2010-03-22 10:11 "Solidarność" przed, czy po? Zdrajców "okrągłego stołu" czy patriotów?

"Solidarność" przed, czy po? W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku Rada Państwa przy jednym głosie sprzeciwu (Ryszarda Reiffa) wprowadziła dekret o stanie wojennym na całym obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. "Bohaterem" tych wydarzeń byli między innymi sługusy Moskwy, Jaruzelski i Kiszczak. "Młodzi Solidarni" - autorzy wystawy - znają historię? Ukazali w swoich pracach wieloaspektowość tamtych wydarzeń?

To Ja

popieram opinię 5/nie zgadzam się 9

zgłoś do moderacji opinię 1692957 2010-03-22 11:15 czy na zalaczonym zdjeciu jest ''Bolek''?

popieram opinię 10/nie zgadzam się 6
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 1693022 2010-03-22 12:02 Skejci - czytaj dziwna młodziez bazgrająca po murach i poruszająca się na obtłuczonych jeździdełkach ubrana w brudne odzienie. (1)

prawie patologia tak na granicy. Są sprawcami dużych strat spowodowanych koniecznością remontu elewacji i elementów małej architektury

pa

popieram opinię 6/nie zgadzam się 15

zgłoś do moderacji opinię 1699358 2010-03-25 10:19 sam jestes patologia

chyba lepiej że bazgrali na płytach pcv niż na elementach małej architektury

gos

popieram opinię 0/nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 1693110 2010-03-22 12:56 jacy skejci?!

skejci jezdza na deskach...

popieram opinię 14/nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 1693128 2010-03-22 13:10 powinno byc "wandale rysowali solidarnosc"

taki blad w tytule... ehhh

popieram opinię 5/nie zgadzam się 11

zgłoś do moderacji opinię 1702170 2010-03-26 17:54 raczej

naiwni

art

popieram opinię 0/nie zgadzam się 0