• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu

Jak Jan Czochralski zmienił współczesną elektronikę? Jak działa laser? Dlaczego nanotechnologię nazwano nauką przyszłości? Co to właściwie jest grafen? Na te i inne pytania odpowiada interaktywna wystawa pt. "Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu".

6 kwietnia - 12 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Ekspozycję będzie można obejrzeć na Politechnice Gdańskiej w dniach 22-28 października. Zapraszamy do Centrum Nanotechnologii w godz. 10:00-15:00. Wstęp wolny!

Zorganizowane grupy szkolne (do 50 osób) prosimy o rezerwację terminu e-mailowo: lnamysl@mif.pg.gda.pl lub telefonicznie: 58/348 66 01.

Wystawa składa się z kilkunastu stanowisk prezentujących eksperymenty m.in. z dziedziny krystalografii, nanotechnologii oraz metod otrzymywania kryształów. Odwiedzający będą mieli okazję obejrzeć eksponaty zapierające dech w piersiach, m.in. monokryształ krzemu o długości około metra.

Zadaniem wystawy jest m.in. przybliżenie sylwetki wybitnego polskiego chemika Jana Czochralskiego, zwanego ojcem rewolucji elektronicznej. Jego sposób pomiaru szybkości krystalizacji metali (metoda Czochralskiego) polega na stopniowym wyciąganiu z roztopionego materiału zarodka krystalicznego w sposób zapewniający kontrolowaną i stabilną krystalizację na jego powierzchni. Obecnie metodę Czochralskiego na skalę przemysłową stosuje się do produkcji monokryształów, np. półprzewodników.

Czochralski przyczynił się także do opatentowania stopu zwanego metalem B, charakteryzującego się dobrymi własnościami ślizgowymi. Metal B znalazł zastosowanie w kolejnictwie. Profesor znany jest również z opracowania odczynników do trawienia metali oraz nierentgenowskiej - optycznej metody określania orientacji kryształów metali.

Ekspozycja jest również okazją do przybliżenia wybitnych osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie technologii materiałowej, a także do prezentacji potencjału grafenu w nowych technologiach.

Wystawa towarzyszy obchodom trzydziestolecia Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął rektor PG.

Opinie

Sprawdź się

Czy na terenie Gdańska odkryto kiedykolwiek szczątki mamuta?