• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nearly Human

Nearly Human
9.05-5.07.2015
CSW Łaźnia 2, Gdańsk - Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5
Wernisaż: 8.05.2014, godz 18:00
Spotkanie z kuratorką wystawy: 8.05.2015, godz. 19:00
Pokaz filmu "Metropolis" (1927), reż. Fritz Lang: 10.05.2015, godz. 17:00

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny

10 maja - 2 czerwca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Kuratorka: Jasia Reichardt
Koordynacja: Tymoteusz Skiba, Anna Szynwelska


Tematem wystawy jest ludzka wyobraźnia i jej pragnienie stworzenia równoległego świata maszyn, kukiełek, lalek, automatów i robotów, które są prawie takie jak my, ale nie do końca. Te wyimaginowane byty i maszyny mają dziś swoje własne miejsce w sztuce, literaturze, filmie i wielu innych dziedzinach naszego życia.




Wystawa prezentuje prace ok. 70 artystów w podziale na trzy części. Część pierwsza, w której znalazła się większość eksponatów, obejmuje grafiki przedstawiające historię idei tworzenia obiektów na wzór człowieka. Przybliżą nam one, dlaczego chcemy tworzyć rzeczy, które wyglądają albo funkcjonują tak jak my. Druga część obejmuje oryginalne prace pokazywane w formie projekcji wideo na ekranach. Prezentowani tu artyści to: Pierre Bastien, Daisuke Furuike, Theo Jansen i Chico MacMurtrie. Trzecia część obejmuje sześć prac kinetycznych. Ich autorami są Richard Kriesche, Tim Lewis, Tony Oursler, Studio Azzurro, Jim Whiting i Christiaan Zwanikken.

Wystawa będzie ukazywać kulturowe zjawisko robotów z perspektywy historycznej. Ich fascynująca historia zaczyna się na długo przed dramatem Karela Capka pt. "R.U.R." z 1920 roku, w którym po raz pierwszy użyte zostaje słowo robot (od czeskiego "robota" - ciężka praca). Od niepamiętnych czasów ludzie starali się tworzyć figury i mechanizmy przypominające człowieka. Kuratorka wystawy, Jasia Reichardt, chce zwrócić uwagę na te początkowe przejawy tworzenia sztucznych ludzi, a także na ich ewolucję na przestrzeni wieków. Dziś słowo 'robot' oznacza każdy obiekt lub urządzenie wykonujące automatycznie określone zadania. Nie musi już mieć cech antropomorficznych, choć w wielu przypadkach nadal tak się dzieje. Choć sztuczna inteligencja wciąż pozostaje domeną fantastyki naukowej, to maszyny pod wieloma względami prześcigają człowieka.

Wystawa będzie próbą ukazania sztucznego życia - w postaci ludzkich i zwierzęcych - lalek, automatów, maszyn i robotów, które powstawały od zarania dziejów, a dziś konkurują z nami na wielu polach, często nas przewyższając, choć, z naszego punktu widzenia służą jedynie do zaspokajania ludzkich potrzeb i pragnień. Jeszcze nie domagają się praw obywatelskich, ale nie jest wykluczone, że z czasem tak się stanie. Zdaniem Irvinga Gooda, gdy stworzymy maszynę inteligentniejszą od nas samych, stanie się ona naszym ostatnim wynalazkiem.

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?

 

Najczęściej czytane