• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Na przykład. Nowy dom polski (5 opinii)

NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI to wystawa wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą.

Godziny otwarcia:
Wtorek, środa, piątek: 10.00-18.00
Czwartek: 12.00 - 20.00
Sobota, niedziela i święta: 10.00 - 17.00

Wystawa podróżuje od lipca 2013 po europejskich instytucjach kultury. Miasta w jakich wystawa NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI była już prezentowana to: Warszawa, Wrocław, Berlin, Wiedeń, Madryt, Praga i Wilno. Do Muzeum Miasta Gdyni przyjedzie bezpośrednio z Budapesztu, Centrum Architektury FUGA.

Wystawa to:
• syntetyczne makiety - pokazujące bryłę i ideę domu
• specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne "portrety domów" Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, prezentujące autorskie spojrzenie na polską architekturę
• program towarzyszący - wykłady, dyskusje, półmaraton domów
• starannie opracowany katalog ze szczegółowymi prezentacjami domów, dodatkowymi zdjęciami i rysunkami oraz tekstami krytyka architektury Pawła Krausa i socjolożki Joanny Kusiak

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
WERNISAŻ: 6 listopada 2015, godzina 18:00
FINISAŻ: 28 lutego 2016

KONCEPCJA KURATORSKA WYSTAWY NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI według kuratorek:
Dziewięć domów - przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością kontekstu. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.

Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości - od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki - a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach - przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.

Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?

Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy - mądre wśród pięknych - to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.

TWÓRCY WYSTAWY

Kuratorki:
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska,
Aleksandra Stępnikowska

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski
Projekt makiet i aranżacji wystawy: Marcin Kwietowicz

Wraz z zespołem wolontariuszy:
Kamila Borucka, Julia Maria Cieślak, HannaDaniłów, Julia Demkowicz-Dobrzańska,
Łukasz Gadomski, Eligia Gałązka, Ula Kuczyńska, Paulina Mazoń,
Wiktoria Pionka, Tomasz Świetlik, Alicja Tomaszewicz

Projekt graficzny wystawy i katalogu: Edgar Bąk
Wykonanie makiet: Kuba Morkowski, Adam Perka

Architekci dziewięciu prezentowanych domów:
Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group.

Makiety
Za projekt makiet i aranżację wystawy odpowiada Marcin Kwietowicz, autor awangardowych wnętrz i scenografii oraz współautor jednego z prezentowanych domów. Makiety wykonała pracownia Kuby Morkowskiego i Adama Perki, pracujących m.in. dla Fisher Atelier 41, Estudio Lamela i Projektu Praga. Identyfikację wystawy zaprojektował Edgar Bąk, laureat m. in. nagrody Klubu Twórców Reklamy (8 statuetek), Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Chimery oraz Society of Publishing Designers w Nowym Jorku.

---

CENTRUM ARCHITEKTURY to fundacja zarejestrowana w Warszawie w 2011 roku. Powstała z potrzeby rozwijania i popularyzacji wiedzy o architekturze.

Architektura dotyczy wszystkich - i projektantów, i użytkowników, zatem:
- trzeba rozmawiać o niej i z jednymi, i z drugimi
- trzeba szukać sposobów na tłumaczenie jej nieprofesjonalistom
- trzeba dbać o to, by architektura była nie tylko ładna, ale i mądra
- im więcej wiedzy i rozmowy o architekturze, tym lepsze środowisko, w którym żyjemy

Organizację, tworzą obecnie trzy osoby, z wieloletnim doświadczeniem w projektach edytorskich, wystawienniczych, edukacyjnych i artystycznych związanych z architekturą, urbanistyką i wzornictwem: Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opinie (5)

  • To skandal! (2)

    ...że w MUZEUM urządzane są tego typu wystawy, ostatnio były jakieś mebelki (krzesełeczka , stoły).
    Dyrekcja do natychmiastowego zwolnienia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 1 6

    • Merytorycznie, nie ma co...

      • 1 0

    • To skandal!

      Skandalem są takie popisy ignorancji jak powyższa wypowiedź.

      • 1 0

  • co to jest "półmaraton domów" jako program towarzyszący?

    • 3 0

  • Wystawa jest żebraniną niepotrzebnych architektów o bycie zauważonym.

    Uczelnie naprodukowały za dużo architektów - teraz oni muszą uzasadnić swoje istnienie. Wolność wyboru mieszkańców kluje ich w oczy i portfele.
    Będą starali się narzucać koncepcje matematycznej estetyki ze swoich sfomatowanych pod jedną sztancę na uczeniach leniwych kwadratowych mózgów.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaki oddział Muzeum Narodowego zlokalizowany jest w Spichlerzu Opackim?