• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młoda nadbałtycka siła na Ołowiance

Stefan Wesołowski
1 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Zamiast  siedzieć na zajęciach na uczelniach i poszerzać grono znudzonych instrumentalistów, przyjechali do Gdańska. Tu rozpoczął się tour młodych artystów po nadbałtyckich miastach. Zamiast  siedzieć na zajęciach na uczelniach i poszerzać grono znudzonych instrumentalistów, przyjechali do Gdańska. Tu rozpoczął się tour młodych artystów po nadbałtyckich miastach.

Przed Filharmonią kręci się mnóstwo młodych osób kilku narodowości. Jedni pokątnie palą papierosy, inni targani wyjazdowym zauroczeniem obściskują się na ławce. Kolonie? Wymiana międzyszkolna? Nie - do Gdańska dotarł międzynarodowy projekt orkiestrowy The Baltic Youth Philharmonic.



Ufundowana jako element Usedom Music Festival w Niemczech, orkiestra skupia ponad setkę utalentowanych instrumentalistów z regionu państw nadbałtyckich. Oprócz młodych artystów z Danii, Finlandii, Niemiec, Litwy, Norwegii, Rosji i Szwecji, w projekcie bierze udział 13 studentów z Polski - tym razem z warszawskiej i katowickiej Akadmii Muzycznej.

The Baltic Youth Philharmonic jest przedsięwzięciem świeżym - pierwsze koncerty zespołu przypadły na rok 2008. Z roku na rok trasy koncertowe obejmują coraz większą ilość miast i coraz bardziej prestiżowe sale koncertowe. Tegoroczną trasę otworzył koncert na gdańskiej Ołowiance.

Młodzi muzycy, prowadzeni przez dyrygenta i kierownika muzycznego projektu, Kristjana Järvi, przygotowali imponujący i niezwykle efektowny repertuar, na który złożyły się "VII Symfonia" J. Sibeliusa, "Pro Et Contra" A. Pärta, "Święto Wiosny" I. Strawińskiego oraz "Wariacje rokoko na wiolonczelę i orkiestrę" P. Czajkowskiego. I zagrali bardzo dobrze.

Gdyby szukać dziury w całym, można by zespołowi zarzucić: muzyczną egzaltację, brak doświadczenia, nieobliczalność. Ale przecież to przedsięwzięcie jest właśnie najlepszym sposobem na nabranie tego doświadczenia, na zyskanie umiejętności powściągania swych emocji i współtworzenia wartościowego muzycznego spektaklu.

Ci muzycy mogliby siedzieć (z obowiązku) na zajęciach z orkiestry na swoich macierzystych uczelniach i poszerzać grono zmęczonych i znudzonych instrumentalistów. Woleli jednak wziąć udział w przesłuchaniach i uczynić z grania w orkiestrze przygodę i niezłą zabawę, przy okazji zwiedzając trochę świata, ogrywając się na dużych salach koncertowych i - dzięki współpracy z wieloma znakomitymi artystami - wiele się ucząc.

Do znakomitych artystów, współpracujących z Baltic Youth Philharmonic, należy bez wątpienia wiolonczelista Jan Vogler, który wykonał w Gdańsku "Wariacje rokoko" Czajkowskiego. I wykonał je oczywiście wspaniale. Ale to młodzi artyści byli bohaterami wieczoru. Jeszcze wiele im brakuje, są omylni i czasami może jeszcze zbyt pewni siebie, ale są też na najlepszej drodze, aby stać się wytrawnymi muzykami.

Miejsca

Opinie (2)

  • Luka (1)

    Oni po prostu grają tak jak czują. Wspaniale. Pan Vogler za to mnie nie zachwycił.

    • 1 0

    • zycze wspanialej wycieczki nad morzem

      no nie na olowiance-wyspie sztuki.
      Czy juz wyjechali?
      Super pogoda!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W historii Teatru Muzycznego w Gdyni "Skrzypek na dachu" zajmuje szczególne miejsce. Dwukrotnie z wielkim powodzeniem wyreżyserował go:

 

Najczęściej czytane