• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kupujesz bilet na koncert? Sprawdź możliwość zwrotu

Ewa Palińska
19 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Kupując z dużym wyprzedzeniem bilet na koncert swojego idola raczej nie myślimy o tym, że mogłoby nas na nim zabraknąć. Zdarzają się jednak różne sytuacje losowe, dlatego warto podczas zakupu dokładnie przeczytać regulamin i poznać zasady dotyczące zwrotu biletów. Kupując z dużym wyprzedzeniem bilet na koncert swojego idola raczej nie myślimy o tym, że mogłoby nas na nim zabraknąć. Zdarzają się jednak różne sytuacje losowe, dlatego warto podczas zakupu dokładnie przeczytać regulamin i poznać zasady dotyczące zwrotu biletów.

Bilety na imprezy kulturalne, szczególnie jeśli planujemy wybrać się na spotkanie z idolem, kupujemy często z dużym wyprzedzeniem, w pośpiechu i bez rozmysłu. Warto jednak poświęcić na zakup choć pół minuty więcej i wczytać się w regulamin, żeby uniknąć późniejszych rozczarowań. Może się bowiem okazać, że nawet jeśli organizator dokona zmian w programie czy obsadzie, nie odzyskamy pieniędzy za bilet. W wielu przypadkach nie zwrócimy również biletów kupionych przez internet.



Czy próbowałeś kiedyś dokonać zwrotu biletu na koncert?

Kiedy z wypiekami na twarzy kupujemy bilet na koncert swojego idola, raczej nie myślimy o tym, że może nie być nam dane z niego skorzystać. Los bywa jednak przewrotny, a czas oczekiwania na imprezę, szczególnie w przypadku gorących nazwisk, bardzo długi.

- Jesteśmy z żoną wielkimi fanami Andre Rieu - poznaliśmy się zresztą w Maastricht, podczas jednego z jego koncertów. Kiedy dowiedzieliśmy się, że artysta ten zagra w Trójmieście, natychmiast kupiliśmy miejsca w pierwszym rzędzie, choć cena zwalała z nóg - wspomina Michał. - Niestety, nie przewidzieliśmy jednego - w chwili koncertu zamiast w Ergo Arenie wylądowaliśmy na porodówce w Wejherowie. Kiedy próbowaliśmy zwrócić bilety okazało się, że jest to niemożliwe, ponieważ bileterie nie mają obowiązku przyjmowania zwrotów, a odsprzedać komuś innemu nam się nie udało.
Zgłaszając chęć zwrotu biletu zakupionego przez internet, kupujący powołują się często na art. 27 ustawy o prawach konsumenta (Dz.U. 2014.827), mówiący, że jeśli dokonaliśmy zakupu na odległość, poza siedzibą firmy, w ciągu 14 dni możemy dokonać zwrotu bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Tymczasem jedynymi okolicznościami, jakie obligują bileterie internetowe do zwrotu pieniędzy, są odwołanie bądź zmiana miejsca i/lub czasu imprezy.

- Wiele osób, powołując się na ustawę, zapomina o wyjątkach. Tymczasem w  art. 38 pkt. 12 czytamy, że prawo do odstąpienia odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów m.in. o świadczenie usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi - wyjaśnia Jakub Sawicki z serwisu Kupbilecik.pl.
Zapis ten oznacza, że nawet jeśli niechcący podczas zakupu klikniemy w złe okienko, wybierając złą datę bądź miejsce koncertu, możemy nie odzyskać pieniędzy za bilet.

- Z reguły wykazujemy się w takiej sytuacji elastycznością i dobrą wolą, choć nic ani nikt nas do tego nie obliguje. Nie będziemy przecież kazali człowiekowi jechać na koncert 500 kilometrów, bo przez przypadek kliknęło mu się niewłaściwe okienko - mówi Sawicki. - W bardziej trywialnych sytuacjach na ustępstwa pozwolić sobie nie możemy. Często pula biletów od jednego organizatora jest podzielona między kilka bileterii, co determinuje konieczność przestrzegania regulaminu. W przeciwnym razie zrobiłby się niewyobrażalny bałagan, nad którym nie udałoby się zapanować.
Zobacz też: Musical "The Chicago Blues Brothers Show" odwołany - co z biletami?

W przypadku odwołania koncertu, zmiany miejsca bądź daty, należy na się zwrot pieniędzy za bilet zarówno kupiony w kasie, jak i przez internet. W przypadku odwołania koncertu, zmiany miejsca bądź daty, należy na się zwrot pieniędzy za bilet zarówno kupiony w kasie, jak i przez internet.
Jeśli zatem kupujemy bilety z dużym wyprzedzeniem i mamy możliwość dokonania zakupu w kasie, warto skorzystać z tej opcji. Dla przykładu - w gdyńskim Teatrze Muzycznym zwrotu biletu można dokonać najpóźniej trzy dni przed planowanym spektaklem, jeśli jest to bilet indywidualny lub do 7 dni, jeśli jest to bilet grupowy.

Nie odzyskamy natomiast pieniędzy za bilet kupiony przez internet.

- Zwroty i zamiany biletów zakupionych za pośrednictwem internetu możliwe są jedynie w przypadku odwołania spektaklu bądź zmiany repertuaru. W takim przypadku zwrot za bilet zakupiony za pomocą systemu sprzedaży internetowej dokonywany jest na konto, z którego realizowana była zapłata, a w przypadku kart, zwrot następuje na rachunek tej karty. Zgodnie z art. 38 pkt 12 ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014.827) nie jest możliwe odstąpienie od umowy oraz zwrot pieniędzy za zakupione bilety online - informuje Aleksandra Borowiak z Teatru Muzycznego.
Nie będziemy mieli również problemu ze zwrotem "papierowych" biletów w większości trójmiejskich teatrów czy instytucji kulturalnych, jeśli zrobimy to z kilkudniowym wyprzedzeniem (szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w regulaminach sprzedaży). Pamiętajmy jednak, aby podczas zwrotu posiadać paragon potwierdzający zakup.

- Każdy z widzów ma prawo do zwrotu pieniędzy, ale tylko wtedy, gdy zrobi to najpóźniej na dzień przed prezentacją danego spektaklu - mówi Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.
Filharmonia Bałtycka nie przyjmuje zwrotów

- Po zakupieniu biletów kasa biletowa nie przyjmuje zwrotów, także biletów zakupionych w cenie karnetowej. Jedyną okolicznością, w której PFB zwraca pieniądze za zakupione bilety, jest odwołanie koncertu - informuje Katarzyna Habecka, rzecznik filharmonii.
Kasa Filharmonii Bałtyckiej nie zwróci nam pieniędzy nawet wówczas, kiedy zmianie ulegnie program bądź obsada koncertu:

- Dyrekcja PFB zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Jednak gdy zmiana jest znaczna i klient zakupił bilet tylko z powodu jakiegoś utworu czy artysty, który został odwołany, kasy biletowe proponują rekompensatę w postaci płyty CD z muzyką poważną albo zaproszenia na inne wydarzenie organizowane przez PFB w tej samej cenie - mówi Habecka.

Wiadomość ta z pewnością nie ucieszy miłośników operetki i Królewskiej Orkiestry Salonowej, którzy kupili z wyprzedzeniem bilety na III Koncert Promenadowy. Zmianie uległy bowiem zarówno program, jak i obsada koncertu - zamiast operetki wysłuchamy arii z romantycznych oper w wykonaniu dwanaściorga chińskich solistów przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Progress. Program niezwykle atrakcyjny, ale skrajnie różny od tego, co pierwotnie obiecywano.

Ci, którym tak znaczna zmiana w repertuarze nie odpowiada, a forma rekompensaty w postaci płyty czy biletu na inny koncert wydaje się niewystarczająca, mogą zwrócić się o pomoc do Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

- Dokonywanie w programie imprezy zmian m.in. artystycznych bądź czasowych jest dopuszczalne, o ile organizator wskazał ważne, uzasadnione przyczyny - informuje Konrad Trześniak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. - Zgodnie z prawem, w przypadku zmiany istotnych warunków umowy, konsument powinien mieć możliwość odstąpienia od niej i zwrotu pieniędzy proporcjonalnie do kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę. Upraszczając, konsument powinien być uprzednio poinformowany o zmianie repertuaru i  mieć prawo do zrezygnowania z biletu. W razie problemów konsumenckich polecamy kontakt z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów - dodaje.
Jak zatem zabezpieczyć się na przyszłość?


- Wystarczy poświęcić dodatkowe pół minuty na zakup, dokładnie zapoznać się z regulaminem i na spokojnie, z wielką starannością, wypełnić wszystkie okienka, jeśli bilet zamawiamy przez internet - radzi Jakub Sawicki z Kupbilecik.pl

Opinie (18)

  • a jak w bileterii Empiku ze zwrotami (1)

    Ktoś wie?

    • 4 2

    • Kiedyś widziałem jak mały chłopczyk zwracał, ale jego mama posprzątała...

      • 1 0

  • hehe (1)

    Kupować i już myśleć o zwrocie.

    • 3 9

    • Ja zawsze myśle jak kupuje bilet za tysiaka na koncert który ma się odbyć za rok

      • 10 1

  • (4)

    Chyba tylko ostatni gamoń nie wie, że w przypadku większości imprez bilet można zwrócić tylko w przypadku zaniedbań ze strony organizatora (zmiana terminu bądź odwołania imprezy), a nie dlatego że żonka zaczęła rodzic..

    • 14 13

    • a co z biletami z przedsprzedazy polrocznej (2)

      zwrot musi byc zagwarantowany jesli ma byc uczciwie. Moja zona pracowala w kasie kina Neptun i zawsze zwracala na 15 minut przed seansem. Pozniej juz nie.

      • 4 3

      • (1)

        szpilek nie tylko głupi a do tego i stary !!Q

        • 5 3

        • Hahaha!!!!!

          • 1 1

    • Co za idiota kupuje bilety i idzie z brzuchatą na koncert, skoro wiadomo, że zara taka urodzi.

      • 2 2

  • c89 (1)

    a hronoski sie nie wypowiedział?ma własny system byletowy ale paragona nie daje.

    • 1 3

    • paragonu pisze sie

      siadaj dwoja. dawalem kiedys korepetycje z j. polskiego.

      • 2 2

  • W Zaku nie oddaja pieniedzy - uwazajcie na ten klubik Adamowicza (wszyscy go dotujemy) (1)

    ich regulamin to jawne oszustwa jak w oswiadczeniu majatkowym prezydenta
    i nie odzyskasz kasy nawet w przypadku niewiazania sie organizatorow.

    Zak stal sie przechowalnia nieudacznikow i lizusow obecnej wladzy. Tak jak IKM, ECS, Galeria Miejska i wiele innych pseudokulturalnych przybytkow miasta.

    • 14 12

    • nieprawda

      Ja bez problemu odzyskałam pieniądze za bilet do kina ale fakt na film na który już nie było biletów. Zostawiłam bilet w kasie a pani sprzedała go komu innemu. Później odebrałam pieniądze.

      • 2 1

  • To jest chore, (1)

    że PFB nie zwraca pieniędzy za bilet, nawet przy drastycznej zmianie repertuaru (co im się zdarza często ostatnio).
    Tak jakby zamówić w restauracji ostrygi, a kelner przynosi bigos i udaje, że wszystko w porządku. Niepoważne po prostu.

    • 30 0

    • dlatego powinno placic sie po odbytym koncercie

      i problem zniknie.

      • 2 2

  • zwrot biletów w empkiu (1)

    Parę lat temu otrzymałam od szefa bonus, 2 bilety na koncert Ennio Morricone. Były warte 500 PLN. Wolałam kasę. Był jeszcze 1 tydzień do koncertu. Poszłam do kasy empik (w galerii bałtyckiej). Nie miałam paragony, tylko 2 bilety. Panienka z kasy odstawiła teatr przed koleżankami, że biletów nie przyjmie, bo skąd niby ma wziąć pieniądze na zwrot. Odeszłam z biletami. Następnego dnia zadzwoniłam do organizatora koncertu do Wa-wy. Jakaś konkretna dziewczyna wypytała mnie, w którym punkcie empik mi się przytrafiło. Powiedziała, że mam tam pójść ponownie. Następnego dnia poszłam. Była tylko ta dziewczyna, która mnie przegoniła poprzednio. Powiedziałam tylko jedno grzeczne zdanie i po chwili wyszłam z empik z kasą: 500 PLN. Czyli....nie poddawać się zbyt łatwo:)

    • 3 8

    • niezła ściema

      • 7 1

  • Pół minuty więcej na czytanie regulaminu?!

    Chyba 20 minut więcej żeby przeczytać i zrozumieć. NIedługo nic innego ludzie nie będą robić tylko czytać regulaminy, które zaczynają przypominać nie kończącą się rolkę papieru toaletowego. W bankach to chyba już przynajmniej raz na miesiąc zmieniają regulamin.,

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W której dzielnicy Gdańska znajduje się Kolekcja Malarstwa Monumentalnego?

 

Najczęściej czytane