• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kto wygrał Heweliusza?

Łukasz Rudziński
29 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Laureatów konkursu ogłoszono podczas inauguracji Roku Heweliusza w Ratuszu Głównego Miasta. Nagrodzono (od lewej): Krzysztofa Prusa, Annę Wakulik i Przemysława Jurka. Przy mikrofonie przewodniczący jury, dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski. Laureatów konkursu ogłoszono podczas inauguracji Roku Heweliusza w Ratuszu Głównego Miasta. Nagrodzono (od lewej): Krzysztofa Prusa, Annę Wakulik i Przemysława Jurka. Przy mikrofonie przewodniczący jury, dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski.

Słynny gdański astronom, Jan Heweliusz patronuje nam w 2011 roku. Z tej okazji Teatr Wybrzeże zorganizował konkurs na dramat poświęcony Heweliuszowi. Wszystkie nagrodzone teksty zostaną zaprezentowane w formie czytania w Teatrze Wybrzeże.



Wyniki konkursu ogłoszone zostały podczas uroczystej inauguracji Roku Jana Heweliusza w Ratuszu Głównego Miasta w piątek, 28 stycznia, w 400. rocznicę urodzin astronoma.

- Jan Heweliusz, gdańszczanin, jest naszym ziomkiem! Po 400 latach od jego narodzin doskonale pamiętamy o nim i jego niezwykłym dorobku - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Do konkursu zgłoszono 52 teksty, jednak tylko 46 branych było pod uwagę przez jury w składzie: Joanna Puzyna-Chojka, Justyna Jaworska, Cezary Niedziółka, Adam Orzechowski (przewodniczący jury konkursu) i Wojciech Owczarski. Sześć tekstów nie wzięto pod uwagę ze względów regulaminowych.

Pierwszej nagrody nie przyznano. Uznanie jury zyskały natomiast dramaty: "Selenografia" Krzysztofa Prusa (II Nagroda o wartości 20 tys. zł), "Elżbieta H." Anny Wakulik (III nagroda o wartości 10 tys. zł) i "Heweliusz i temponauci" Przemysława Jurka (także III nagroda o wartości 10 tys. zł).

- Nagrodzone dramaty nie są zdyscyplinowane ani układne wobec Jana Heweliusza. Duże zainteresowanie konkursem przekonuje, że gdański astronom jest postacią na tyle żywą i ciekawą, że warto się nią inspirować - powiedział Adam Orzechowski, wycofując się z początkowej deklaracji o wystawieniu nagrodzonej sztuki. - Nie przyznaliśmy głównej nagrody, ponieważ ogólny poziom konkursu odbiegał od naszych oczekiwań. Wszystkie wyróżnione sztuki zostaną przeczytane w Teatrze Wybrzeże. Nie widzę jednak potrzeby wystawiania ich na scenie.

Nagrodzone dramaty zostaną przeczytane 27 marca podczas Międzynarodowego Dnia Teatru.

Laureat najwyższej, II Nagrody konkursu - Krzysztof Prus. Laureat najwyższej, II Nagrody konkursu - Krzysztof Prus.
Rozmowa z Krzysztofem Prusem, autorem "Selenografii", nagrodzonym II Nagrodą Konkursu na dramat poświęcony Janowi Heweliuszowi.

Łukasz Rudziński: Co było motywacją do pracy nad dramatem przygotowywanym na konkurs?

Krzysztof Prus: Podstawową motywacją była chciwość, bo rzadko się zdarza, żeby tak poważne środki przeznaczono na konkurs dramatyczny. Jako reżyser teatralny nigdy nie myślałem o pisaniu, zawsze bardziej mnie zajmowały cudze teksty. Tematyka konkursu od początku była mi bliska. Zawsze interesowała mnie klasyka i chętnie cofam się w przeszłość, aby zrozumieć moich bohaterów.

Spotkanie z astronomem sprzed 400 lat musiało więc być interesującą przygodą.

W pierwszym momencie wydawało mi się, że historia Jana Heweliusza jest niesamowicie inspirująca, ale potem okazało się, że jej nie rozumiem. Moja sztuka niekoniecznie jest o Heweliuszu. Mógłbym spotkać się i porozmawiać z innymi ludźmi tamtej epoki: Tycho Brahe, Isaac'iem Newtonem, Johnem Flamsteedem, ale Heweliusz pozostaje dla mnie tajemnicą. To jest postać nieprzejrzysta, dlatego nie pojawia się fizycznie w sztuce. Widz spotka się z ludźmi, którzy mają z nim kontakt i świecą światłem odbitym - są to służący Heweliusza czy jego współpracownik Edmund Halley. To sztuka o szaleństwie, które towarzyszy mądrości i wiedzy zawieszonej w próżni.

Myśli pan o tym, aby wystawić swój własny tekst na scenie?

Gdy pracowałem nad tą sztuką, nie myślałem o tym w ogóle. Teraz te postaci czuję, widzę, słyszę... Trudno oswoić mi się z myślą, że to już koniec tej przygody. Wszystko zatem możliwe.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (7) 2 zablokowane

  • brak wydarzeń z gdyni

    witam

    uważam, że trójmiasto.pl jest stronnicze i monotonne!nikt nie pisał na temat przebudowy teatru muzycznego.gdyby nie fakt, że przejeżdżałem obok to bym się nigdy nie dowiedział!po za tym potrzeba by więcej informacji na temat co dzieje się w Gdyni!ciągle tylko ten Gdańsk i Gdańsk. Sopot też powinien się zbuntować!a może po prostu zmieńcie nazwę portalu z trójmiasto na Gdańsk.pl?

    • 6 3

  • co ma adamowicz wspólnego z Heweliuszem? (2)

    co ma polityka do kultury

    • 2 3

    • (1)

      bo to tak jak z magnezem. dwa ujemne bieguny, każdy by chciał aby się dotknęły ale niestety zawsze będą się odpychać. hehehe jak widać nauka ma wiele do czynienia w życiu codziennym :D

      Pozdrawiam

      • 0 0

      • dla jasności :) mały

        magnes przez (s) nie myl z pierwiastkiem mg (magnez)

        • 2 0

  • Jan Heweliusz podobno był pedofilem (w wieku 52 lat poślubił 16-latkę i miał z nią dzieci) (1)

    Świat potępia pedofilów nie wyróżniających się z tłumu, natomiast bogatych lub utalentowanych traktuje jak bogów.

    • 1 8

    • podobno, a na pewno

      to chyba zdecydowana różnica (domysły i wiedza./.nie idą w parze)..... wystarczy pomyśleć.... zanim coś w podobnym tonie się napisze....

      • 1 0

  • taa

    Oczywiście na pierwszą nagrodę nikt nie zasłużył. Oczywiście sztuki za słabe, aby je wystawić. A kaska za nagrodę (pierwszą) została w kieszeni(ach) jury?

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile metrów liczy zabytkowy piec kaflowy w Dworze Artusa?

 

Najczęściej czytane