Spektakl

Kreacja

spektakl dramatyczny

najbliższy spektakl:
16 maja 2017
godz. 19:00
inne terminy spektakli »
miejsce:

Czarna Sala

adres:
Gdańsk, Świętego Ducha 2 pokaż na mapie
ceny biletów:
norm. 30 zł , ulg. 25 zł
kasy:
58 301-13-28
data premiery:
16 stycznia 2016
czas trwania:
1 godz. 30 min. (bez przerw)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.0 / 5 (35 głosów)

Spektakl tylko dla widzów dorosłych
Uwaga! spektakl zawiera kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne
Kreacja
Ireneusz Iredyński

W KREACJI Iredyński podejmuje temat twórczości, tworzenia. Zastanawia się, czy prawdziwe dzieło sztuki może powstać na zamówienie, czy jest to raczej produkt niczym nieskrępowanego, niekontrolowanego natchnienia - natchnienia bliskiego chorobie, może nawet psychozie. KREACJA to bluźniercza Księga Rodzaju, to szydercza Droga Krzyżowa. To współczesny, kameralny FAUST à rebours, echo PIGMALIONA. To sztuka fascynująca i boleśnie prawdziwa.

Przedstawienie jest częścią realizowanego wraz z Uniwersytetem Gdańskim i IBL przedsięwzięcia IREDYŃSKI - REAKTYWACJA.

Jarosław Tumidajski o spektaklu: Zanurzając się w tekst Iredyńskiego, opowiemy o samotności artysty, o tragizmie tworzenia. Zderzymy ze sobą dwa żywioły - sztukę i promocję pod wspólnym mianownikiem pojęcia "kreacja". Artysta tworzy dzieło, rynek i krytycy artystę oraz zapotrzebowanie na jego twórczość. Kto więc kreuje, a kto jest kreowany? Kto jest prawdziwym kreatorem? Jakie są zasady tej relacji? Czy w ogóle są jakieś? Do tego starcia Iredyński dopisuje kobietę i alkohol, tworząc brutalny, emocjonalny kwadrat. Ostatecznie najważniejsze okaże się dzieło będące radykalną manifestacją wolnej woli. Tylko czy naprawdę wolnej... Iredyński pisze: "W zachowaniu człowieka nie ma niczego, co by nie było wyuczone. Wszystko jest naśladownictwem, wszystko jest imitacją. W nikim nie ma nic jego wyłącznie własnego". To oczywiście ironia, autor KREACJI bardzo wysoko cenił swoją oryginalność. Ale obserwując współczesność, jej manierę, można mieć wątpliwości, czy ta ironia zostanie usłyszana i zrozumiana. A może dziś te słowa należy rozumieć dosłownie? Iredyński to rasowy prowokator. Wydawać się może, że to pisarz skrajnie pesymistyczny. Jednak to tylko pozór, pierwsze wrażenie. Bo Iredyński to niepoprawny marzyciel, który przekracza wszystkie granice, depcze wszelkie wartości, by tak naprawdę pokazać je, zaakcentować i ocalić.

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
Scenografia, wideo, światła: Mirek Kaczmarek


Obsada:
Marta Herman, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz

Terminy spektakli:

16 - 17 maja 2017 godz. 19:00

norm. 30 zł
ulg. 25 zł
Kup bilet

18 maja 2017 (czwartek) godz. 19:00

norm. 25 zł
Kup bilet

Recenzja Trojmiasto.pl

Nagrody Teatralne rozdane. Marszałek oraz prezydenci Gdańska i Gdyni przyznali swoje nagrody

Jak co roku podczas Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego na 27 marca, przyznawane są nagrody teatralne, podsumowujące miniony rok...

Artysta zniewolony - recenzja "Kreacji" Teatru Wybrzeże

Dramat artysty rozdartego pomiędzy potrzebę nieskrępowanej twórczej wolności a chęć zarabiania pieniędzy i związaną z tym konieczność...

Zdjęcia:

Przeczytaj także:

Dodaj zdjęcie
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 26)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.