• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Kopciuch

spektakl dramatyczny
kasy:
58 661-60-00, 58 785-59-00
wystawia:
Teatr Muzyczny
data premiery:
15 czerwca 2011
8.0
14 ocen
Janusz Głowacki
Kopciuch
spektakl Teatru Muzycznego Junior

Baśń bez "happy endu" - dramatyczna historia o dziewczynach z poprawczaka, które wystawiają sztukę o Kopciuszku...

PROBLEMATYKA UTWORU
Sztuka utrzymana w orwellowskiej atmosferze, mówiąca o przekraczaniu dopuszczalnych granic manipulowania ludźmi i wszechobecnej sile mediów. Prowokująca i stawiająca pytania o naturę wolności osobistej za murami więzienia, granice wolności artystycznej i prywatności jednostki. To także dramat o buncie jednostki, który z góry jest skazany na niepowodzenie.

Metafora społeczeństwa jako brutalnej instytucji pozornie rządzonej przez nieporadnego Dyrektora, a tak naprawdę przez bezwzględnego i pozbawionego wszelkich skrupułów Zastępcę, terroryzującego wychowanki. Instytucji, która z założenia ma wychowywać...

HISTORIA POWSTANIA I REALIZACJE DRAMATU
Problemy dziewczyn, które popadły w konflikt w prawem, Janusz Głowacki poznał jako scenarzysta paradokumentalnej "Psychodramy" Marka Piwowskiego nakręconej w 1969 r. Dziesięć lat później powstał "Kopciuch", opublikowany w sierpniowym numerze "Dialogu" z 1979 roku. Prapremiera sztuki odbyła się w październiku 1979 roku w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Następnie przez trzy lata dramat gościł na wielu polskich scenach (m.in. w Warszawie, Łodzi, czy Poznaniu). Historię dziewczyn z poprawczaka, które wystawiają bajkę o Kopciuszku, odczytywano w latach 80. jako metaforę totalitaryzmu, w którym zakład kojarzył się z państwem policyjnym stosującym ubeckie metody, a postać reżysera z kłamstwami propagandy. W latach 90. sztuka zeszła z afisza, ponieważ odszedł system, który opisywała. Na deski teatralne powróciła na początku XXI wieku nieco zmodyfikowana i przystosowana do współczesnych realiów. Sztuka była wystawiana także poza granicami kraju. Londyńska premiera sztuki w Royal Court Theatre odbyła się 4 grudnia 1981 r. Na trzy dni po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce. Sztuka miała też wiele inscenizacji w Stanach Zjednoczonych, Chinach i innych miejscach globu, nie wyłączając Rosji. Teraz z tekstem dramatu zmierzą się młodzi adepci Teatru Junior.

Reżyseria: Marek Richter
Muzyka: Jarosław Jar Chojnacki do tekstów Krzysztofa Buszmana
Piosenka zespołu Dżem: "Do kołyski"

Występują:
Monika Brzezińska
Daria Drygalska
Adrianna Getkowska
Jan Hanc
Mikołaj Kozyra
Gabriela Majchrzak
Annika Pawlik
Justyna Pelc
Paula Philipp
Karolina Pokusa
Aleksandra Prokopiuk
Ada Rabiej
Marek Richter
Karolina Siech
Aneta Szrot
Agnieszka Wójcik

Opinie 1 zablokowana

Pod patronatem

Nadchodzące premiery