• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koncert jazzowy Białe inspiracje-Czarne wibracje

artykuł sponsorowany, Beata Cybulska
25 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
Jazz tworzyli czarni muzycy, największymi jej geniuszami byli właśnie oni. Jeśli mogę wnieść coś twórczego do tej muzyki, to musi to być autentyczne. Dlatego zacząłem zastanawiać się, co jest dla mnie naturalne, a przez to prawdziwe. Dochodzę do wniosku, że muszę szukać w tradycji. Tylko tak znajdę swój głos i może dam światu coś naprawdę twórczego. Uczę się wsłuchiwać w to, co w duszy gra".

Cezary Paciorek - akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer. Po raz jedenasty z rzędu uznany został przez czytelników "Jazz Forum" za najlepszego polskiego akordeonistę jazzowego w ankiecie Jazz Top.

Jako 15-letni chłopiec dostał się do Big-bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę. Potem współpracował z zespołem Mietek Blues Band, Maciejem Sikałą, Wojciechem Staroniewiczem, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem.

W maju 1997 Cezary nagrał płytę "Dances" jako akordeonista w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Współpraca z tym wybitnym muzykiem dała mu możliwość udziału w wielu ważnych przedsięwzięciach. Koncertowali na festiwalach Jazz Jamboree, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, w Bratysławie, Pradze, w Niemczech, Rumunii, na Węgrzech.

Autorska płyta "Shalom" (Polonia Records 2002) jest m.in. owocem podróży do Izraela, gdzie w maju 2001 Cezary wraz z Emilem Kowalskim dał pięć koncertów. W latach 2002 i 2003 był tam ponownie, by wraz z najwybitniejszymi muzykami wziąć udział w 3-dniowych festiwalach promującym w Tel Avivie polski jazz.

Nagrał już ponad 30 płyt, z czego cztery otrzymały nominacje do Fryderyka. Na kilku z nich nie tylko występuje jako sideman, ale również jako aranżer.

Jako członek Alfred Hause Tango Orchestra trzykrotnie już koncertował w najlepszych salach Japonii.

Obecnie jest członkiem kwartetu Macieja Sikały (jako pianista), kwintetu Emila Kowalskiego, jako akordeonista realizuje również projekty autorskie (kwintet i trio jazzowe) i partnerskie np: duety z Emilem Kowalskim, Olem Walickim.

Znana jest również jego działalność na rzecz kultury muzycznej Kościoła. Prowadził zespół młodzieżowy, który wsławił się prowadzeniem czuwania przed spotkaniem z Janem Pawłem II na sopockim hipodromie 5 czerwca 1999r. oraz wylansował piosenkę "Nie ścigaj się z Miłością" (kompozycję Paciorka). 25-osobowa reprezentacja tego zespołu wzięło udział w programie telewizyjnym transmitowanym na żywo przez TVP1 i TV Polonia z Watykanu z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, gdzie spotkała się z Ojcem Świętym i śpiewała w jego obecności w Sali Klementyńskiej.

Akordeon pojawia się w jazzie niezmiernie rzadko. Obecny renesans tego instrumentu jest często powierzchowny. Cezary praktycznie od początku swojej kariery dążył do większego wykorzystania akordeonu w muzyce swingowanej.

"Dopiero teraz dojrzewam do zaproponowania własnej koncepcji grania w zespole. Powoli zyskuję też przekonanie, że za pośrednictwem muzyki instrumentalnej mogę przekazywać słuchaczom coś znacznie większego, niż doznania estetyczne".

Zespół składa się z utytułowanych muzyków-wirtuozów. Grają z energią, humorem, ale potrafią zagrać też bardzo lirycznie. Współpracują razem od wielu lat jako Kwintet Emila Kowalskiego, dzięki czemu osiągnęli niepowtarzalne brzmienie i głębokie porozumienie.

W trakcie koncertu pojawią się jazzowe przeróbki takich przebojów, jak Marsz Turecki Mozarta, Walc Des-dur Chopina ('Minutowy'). Nie zabraknie typowo jazzowych kompozycji Paciorka oraz utworów klezmerskich z płyty "Shalom".

Cezary Paciorek, uważany za najlepszego polskiego akordeonistę jazzowego stoi przed ogromną szansą wniesienia do muzyki nie tylko jazzowej świeżych wartości. Wielu znawców twierdzi, że nikt dotąd nie grał tak na akordeonie. Po latach terminowania u boku doświadczonych liderów sam staje na czele zespołu. Jego propozycja jest skierowana do wymagających odbiorców, ale nie brak jej komunikatywności, o czym wielu słuchaczy już się przekonało. Zresztą ten skład muzyków nie potrzebuje rekomendacji.

Zapraszamy na koncert 2 marca na godzinę 18:00 do Filharmonii na Ołowiance.

Cezary Paciorek - akordeon
Emil Kowalski - klarnet
Dominik Bukowski - wibrafon
Janusz Macek Mackiewicz - kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja

Bilety:

1 miejsca
normalne: 35,00
ulgowe: 30,00

2 miejsca
normalne: 25,00
ulgowe: 20,00

Organizatorem jest Agencja Impresaryjna INTRO, która produkcją kultury zajmuje się od 1999 roku. W swoim dorobku ma m.in. takie wydarzenia jak Oblężenie Malborka, Parada Niepodległości czy Koncert Noworoczny.

Więcej www.spychala.art.pl lub www.cezarypaciorek.pl
artykuł sponsorowany, Beata Cybulska

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (1)

  • Białe inpiracje ...

    Wiele lat nie słyszałem Czarka w akcji ...no i rzeczywiście miło było posłuchać jego gry na akordeonie, bo to cały czas rzadkość w jazzie. Niestety pozytywną percepcje koncertu psuł mi kolega klarnecista z bardzo sztampowymi i mało okrągłymi improwizacjami, ale cóż nie można mieć wszystkiego. Życzę zespołowi wielu sukcesów.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal Pociąg do Miasta odbywał się w:

 

Najczęściej czytane