• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejny sezon TW dobiegł końca

17 sierpnia 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Kolejny sezon artystyczny w Teatrze Wybrzeże dobiegł końca. Wszystkim wiernym widzom dziękujemy za zainteresowanie naszą pracą i zaufanie, jakim nas obdarzyliście. Spotkamy się znów w październiku,a to, co będziemy mieć do zaoferowania na pewno nie zawiedzie Waszych oczekiwań.


Kolejny sezon teatralny otworzy październikowa premiera najnowszego spektaklu Grzegorza Wiśniewskiego. Reżyser kapitalnych, wielokrotne nagradzanych spektakli "Mewa" i "Matka" przygotowuje przedstawienie na podstawie sztuki "Przed odejściem w stan spoczynku" Thomasa Bernharda. Dzień później kolejne wydarzenie teatralne - morderczy "Bash" Neila LaButte'a w reżyserii Rudolfa Zioło. A ponadto..."Helmucik" Ingmara Villqista i kolejna, trzecia odsłona eksperymentalnego Szybkiego Teatru Miejskiego.


Tradycją Teatru Wybrzeże stało się już zapraszanie do współpracy niezwykłych osobowości teatralnych zza granicy. Wojciech Klemm, pierwszy asystent głośnego Franka Castorfa, absolwent reżyserii berlińskiej Ernst Bush Theaterakademie przygotowuje w Gdańsku adaptację "Kroniki zapowiedzianej śmierci" Marqueza połączoną z fragmentami kronik berlińskich Bolesława Prusa: spektakl o polsko-niemieckich relacjach i utajonych kompleksach. Scenografię do spektaklu zaprojektuje Uta Kala. Premiera 5 lutego.

"Przed odejściem w stan spoczynku" Thomasa Bernharda (reż. Grzegorz Wiśniewski) . Premiera 7 października 7 października. Dzień urodzin Himmlera. Trójka rodzeństwa urządza rocznicowo-urodzinowe obchody. Były oficer SS i jego dwie siostry wspominają czasy wojny i nazizmu, starając się w rytualny sposób wskrzesić nazistowską mitologię. Marzą, żeby siódmy października nie był tylko jednodniowym świętem przeżywanym w ukryciu, ale ponownie stał się codzienną rzeczywistością Niemiec. Odejście dotyka problemu roli pamięci i historii we współczesnym życiu tak Niemców jak i Polaków. Czy "wybaczanie i proszenie o wybaczenie" nie powinno być poprzedzone jasnym określeniem kto jest katem a kto ofiarą?


Grzegorz Wiśniewski sięga po sztukę Thomasa Bernharda napisaną przed dwudziestu pięciu laty. Paradoksalnie trudno o tekst bardziej współczesny. "Odejście..." jest mocnym uderzeniem w mieszczaństwo kultywujące ideologie i uprzedzenia nazizmu. Bernhard pisze wyraźnie - nazizm i ideologie które zawładnęły milionami nie rodzą się w gabinetach polityków, ale mają swoje korzenie w domach, rozgrywają się pomiędzy zwykłymi ludźmi.

"Bash" Neila La Bute'a (reż. Rudolf Zioło) Premiera 8 października Trzy monologi - trzy odrębne historie: pary, która przyjechała na szaleńczą zabawę do nowego Yorku, biznesmena oraz młodej kobiety. Każdy z tych najzwyklejszych na świecie ludzi skrywa w sobie mroczną tajemnicę. Każdy z nich popełnił morderstwo. Napisany żywym i precyzyjnym językiem, intensywny w emocjach i nastroju, pełen subtelnego poczucia humoru tekst Neila La Bute'a opowiada o ludziach, przez których, zło, okrucieństwo i agresja znalazło ujście do naszego, kolorowego, codziennego świata.

"Helmucik" Ingmara Villqista (reż. Ingmar Villquist). Premiera 5 listopada. Akcja "Helmucika" rozgrywa się w dawnej szkole rysunku, przerobionej na totalitarny ośrodek segregacji chorych psychicznie. Na podłogach walają się jeszcze grafiki pozostałe po studentach, jednak po adeptach sztuki nie ma ani śladu. Teraz mieści się tu Departament Zdrowia, zaludniony przez fachowych, precyzyjnych chłodnych urzędników i lekarzy, którzy wchodzą w skład komisji kwalifikującej chorych do "odstrzału". Handluje się tu ludzką
godnością, ludzkim ciałem oraz życiem. Wszystko zgodnie z zasadami ekonomii, w majestacie prawa, w białym fartuchu i za pomocą sterylnych narzędzi. Słowa albo są wulgarne, albo też przesadnie gładkie i kłamliwe. Gesty bałamutne i nacechowane podwójnymi znaczeniami. Czułość nader łatwo zamienia się w torturę. Helmucik" to przewrotna, gorzka metafora minionego wieku i współczesny moralitet. To opowieść o przemocy oraz okrucieństwie, które dokonują się w zaciszu gabinetów totalitarnego państwa.

Szybki Teatr Miejski (STM) cz. 3. Tekst Paweł Demirski (inspirowany pamiętnikiem Anny Łojewskiej). Reżyseruje Romuald Wicza-Pokojski. Premiera październik / listopad Trzecia odsłona Trzecia Teatru Miejskiego dotyczyć będzie bezdomności. Co to znaczy nie mieć domu? Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak niewiele potrzeba, żeby stać się bezdomnym i wykluczonym? Jaka pomoc czeka ludzi, którym osunął się grunt pod nogami? Co dzieje się z człowiekiem, który musi
budować swoje życie nowa?

Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże !!!!
Głos Wybrzeża

Miejsca

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane