• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kapliczki kaszubskie / Przestrzenie świętości (11 opinii)

Wystawa "Kapliczki kaszubskie / Przestrzenie świętości" prezentuje kilkadziesiąt fotografii wykonanych w latach 2010 i 2011. Większość zdjęć przestawia kapliczki z północnych i środkowych Kaszub. Kapliczki, krzyże i figury przydrożne są niezwykle interesującym, choć nie zawsze dostrzeganym elementem polskiego krajobrazu.

24 maja - 29 lipca 2024, godz. 9:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

15 lutego - 31 grudnia 2024, godz. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawa czynna w terminie: 06.06.2012-12.05.2013 r.

Wznoszone w miejscach szczególnych, nieprzypadkowych, sakralizują przestrzeń, organizują ją, nadają jej znaczenie i symbolikę. Usytuowane przy drogach, u ich rozwidleń i skrzyżowań, na krańcach zabudowy, a także w centralnych punktach miejscowości czy też w przydomowych zagrodach są swoistymi znakami wiary i pamięci. Pamięci o ludziach, zdarzeniach, minionych czasach. Wznoszone w intencjach dziękczynnych i błagalnych, częstokroć znaczyły miejsca dramatycznych wydarzeń. Budowano je wspólnie, staraniem całej społeczności bądź jako prywatne fundacje. O intencjach fundatorów informują umieszczane na nich inskrypcje, częściej jednak ślad intencji zachował się tylko w przekazach ustnych, w tradycji lokalnej bądź rodzinnej. Współcześnie także się stawia kapliczki, figury i krzyże - są zjawiskiem odradzającym się w nowych kontekstach historycznych i społecznych, nieodmiennie jednak wzbogacają przestrzeń różnorodnością form i nierzadko niezwykłą urodą.

Na wystawie oglądamy zdjęcia kapliczek osadzonych w kaszubskim krajobrazie, poznajemy ich formy, detale, dowiadujemy się o postaciach, którym są poświęcone, oraz intencjach fundatorów. Znajdziemy tu również fotografie kapliczek z Kanady z prowincji Ontario, dokąd tradycję ich budowania przenieśli kaszubscy osadnicy.

W przestrzeń wystawy wprowadzone zostały elementy multimedialne. Na cyfrowych ramkach przedstawiamy bogaty zbiór fotografii wykonanych różnymi technikami, obejrzymy filmy opowiadające historie tworzenia świętych figur oraz wprowadzające nas w atmosferę nabożeństw odprawianych wokół kapliczek, o kaszubskich kapliczkach opowie również znana aktorka Danuta Stenka.

Autorami prezentowanych na wystawie fotografii są Marcin Czapliński, Marcin Kaliński, Dariusz Kula, Marek Piosik, Tomek Zerk (Polska) oraz Fridrik Orn (Islandia), Wlodek Witek (Norwegia), Cezary Zych (Kanada). Filmy pokazywane na ekspozycji reżyserował Andrzej Dudziński.

Wystawa wpisuje się w szerszy projekt współorganizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych O/Gdański, obejmujący także plener rzeźbiarski w ogrodzie przed Spichlerzem Opackim oraz wystawę "Sacrum w twórczości pomorskich artystów" w kościele św. Jana w Gdańsku.

W dniach 6-21 czerwca fotografie kapliczek eksponowane również będą na parkanie Parku Oliwskiego.

Edukacja
Lekcje muzealne będą poświęcone tematowi "Kto w kapliczce mieszka?". Podczas zajęć dzieci poznają różne formy kapliczek, historie związane z ich powstawaniem. Dowiedzą się, jakich świętych w nich umieszczano, jak ich przedstawiono, nad jakimi sferami rzeczywistości sprawowali opiekę - kto chronił od powodzi, a kto od pożaru, kto strzegł od zarazy, a kto był opiekunem zwierząt... Uczestnicy zajęć poszukiwać będą atrybutów przypisanych poszczególnym postaciom, a ich wizerunki wypełnią kolorami.

UWAGA KONKURS - "SFOTOGRAFUJ KAPLICZKĘ KASZUBSKĄ"

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pt. "Sfotografuj kapliczkę kaszubską". Celem konkursu jest popularyzacja tego interesującego, choć nie zawsze dostrzeganego elementu polskiego krajobrazu oraz rozbudzanie zainteresowań kulturą regionalną w aspekcie m.in. historycznym, plastycznym, wierzeniowym.

Termin rozstrzygnięcia konkursu 10 kwietnia 2013
Do fotografii należy dołączyć informację o miejscu lokalizacji kapliczki oraz, jeśli to możliwe, historię obiektu. Na konkurs można nadsyłać maksymalnie po trzy fotografie nie więcej niż trzech kapliczek. Fotografie w formie elektronicznej lub wydruku należy przesyłać na adres organizatora do dnia 01 kwietnia 2013.

Muzeum Etnograficzne, 80-330 Gdańsk ul. Cystersów 19,
bądź mailowo mail etnograf@muzeum.narodowe.gda.pl

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - albumy fotografii kapliczek kaszubskich pt. "Ostańce próśb".

Szczegóły

Koordynator projektu: Waldemar Elwart
Kuratorzy wystawy: Ewa Gilewska, Katarzyna Kulikowska
Autorzy aranżacji plastycznej: Katarzyna Kulikowska, Jacek Przyjemski
Projekt druków wystawy: Joanna Michniewska
Montaż wystawy: Waldemar Pietrowski, Roman Koczorowski

Organizatorzy:
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Fundacja Ostańce Nadziei

Honorowy Patronat
Jego Ekscelencja Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź

Wystawa dofinansowana ze środków Miasta Gdańska

Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela: 10.00-17.00
czwartek (01.06-31.08): 12.00-19.00
poniedziałek: Muzeum nieczynne

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    8 zł
  • Bilet ulgowy
    4 zł
  • Kontakt
    58 552-12-71 w. 101
Bilety:
ulgowy 4 zł
normalny 8 zł
piątek: dzień bezpłatny

Opinie (11)

  • "Bóg nie mieszka w świątyniach ludzką ręką zbudowanych"-jak czytamy w Biblii, w Dziejach Apostolskich (5)

    Dlaczego dzieci nie są uczone Ewangelii,

    a takich ludowych wierzeń, że "święci"chronią np.od burzy,

    ciekawe czemu "chronią" wybiórczo

    piorun zwykle uderza w biedne domy wielodzietnych rodzin

    • 9 28

    • Przecież ogólnie wiadomo, że to nie święci chronią od burzy.

      W czasie burzy trzeba w oknie zapalić gromnicę, to ona chroni od gromów.

      • 9 2

    • Jesteś Zielonoświatkowcem?

      jak tak, to czy nie prosisz osoby ze swojego zboru z odpowiednim charyzmatem o modlitwę nad sobą? Nie prosisz innych o modlitwę gdy coś się dzieje? Święci nie chronią od czegość, święci wstawiają się do Boga za kogoś kto prosi... czy zostaniesz sama z "problemem" czy prosisz zbór o pomoc.... a wtedy nakładają na ciebie ręce i się modlą.

      • 6 2

    • w mój dom pieprznął piorun

      i napsuł elektroniki

      nie mam dzieci i nie jestem biedny

      i oczywiście nie mam kapliczki - może warto rozważyć ;)

      • 7 1

    • "Dlaczego dzieci nie są uczone Ewangelii"

      odp. bo to nie średniowiecze i są uczone nauk przyrodniczych takich jak fizyka, chemia, biologia itd., za pomocą aparatu matematycznego. zanim przywołasz słynne, acz nic nie wnoszące powiedzenie, że nauka nie odpowiada na wszystkie pytania, to uświadom sobie, że religia to nie odpowiada na żadne tudzież odpowiada w sposób nieakceptowalny przez kogoś, kto chcę się czegoś w miarę realnego dowiedzieć.

      druga odp.
      jak to nie są? lekcje religii i kazania, to co?

      • 4 4

    • "a takich ludowych wierzeń, że "święci"chronią np.od burzy"

      no tak, w przeciwieństwie do "Pan chodził po wodzie i zbawi cie po śmierci lub nawet przed jak będziesz grzeczny".

      • 1 2

  • oj wybiorę się na pewno! (1)

    ta tematyka jest mi bliska bardzo

    • 22 3

    • Aga z kółka różańcowego?

      • 3 4

  • późno (2)

    Portal TROJMIASTO.pl jak zwykle spóźniony, mogli chociaż powycinać przestarzałe informacje z tego artykułu.

    • 5 1

    • ten artykuł już się w czrecuna 3miasto ukazał. to jest przypomnienie

      widoczne wystawa ma słabą frekwencję ;)

      • 1 2

    • na pewno ma słabą frekwencję

      To muzeum wygląda na zamknięte. Wielkie zatrzaśnięte drzwi, dobrze bronią jej przed zwiedzającymi.
      Podczas długiego weekendu, gdy mnóstwo ludzi spacerowało po parku, postanowiliśmy odwiedzić tą wystawę. Dwa razy się zastanawiałem czy muzeum jest otwarte. W końcu zaryzykowałem i udało się otworzyć te wielkie drzwi. W środku około 5 znudzonych postaci (pracowników muzeum) było zdziwionych naszym przybyciem.
      Bilety kupiliśmy. Pani światła pozapalała na wystawie i czujnie nas obserwowała, żebyśmy czegoś nie popsuli.
      Stała wystawa muzeum, nie zmieniła się od co najmniej 20 lat.
      Potem na 3 piętrze znajduje się opisywana wystawa kapliczek. Tu już prawie wszystkiego można dotknąć. Dość ciekawie i z przyjemnym, tajemniczym klimatem jest to zrobione. Warto nawet wydać te 8zł.
      Szkoda, że nie potrafili wykorzystać takiej okazji i skierować tych tłumów do zwiedzania. Według mnie to miejsce się marnuje!!!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Czy w obecnej siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w czasach powojennych, prowadzona była działalność sportowa?